yağ değişimi

nibjog

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar, aracım 2016 model j kasa 136 hp astra
şimdiye kadar castrol kullandım, castrol,eneos,mobil,motul hakkında bilgi sahibi olan, önerisi olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
O motora şu an koyabileceğin en iyi yağlar,

Liqui Moly toptec 4100 5w-40, şu an için en iyisi, yüksek sıcaklık direnci en yüksek olanı. Kronik zincir sesini almazsınız.

Mobil1 esp 0w-40, yüksek sıcaklık direnci yine çok iyi. Kronik zincir sesini kesiyor bu da.

Motul 8100 EFE 5w-30, diğer ikisi kadar yüksek olmasa da çok sıkıştırmıyorsanız motoru iş görür. Zincir sesi de devam ettiği için ben kullanmaya devam etmedim.

Bunların yanında Castrol yağ kategorisine alınacak bir yağ değil. Aracınızı seviyorsanız koymayın. Hatta yağ değişimi öncesi mutlaka Luqui Moly'nin engine flush katkısıyla yağ kanallarını ve karteri temizleyin.

Castrol en çok tortu bırakan yağlardan biri.

Bu arada Shell'in Helix Ultra Ag 5w-30 ve ECT 5W-30'ları var. Denemedim ama Shell de dünyanın iki büyük yağ üreticisinden biri.

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Müdürün 1.6 136 hp aracı zincir sesi sebebi ile servise bıraktık. 3900 tl civarı bir fatura olacak. Araç 90 bin km'de. Bahsettiğiniz kronik ses bu mu oluyor acaba?

Ben hiç anlam veremedim, 90 bin km'de zincir değişsin, ve değişmesi için motor indirilsin falan, çok saçma yani. Nedir bu işin çözümü?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Genelde soğuk motorla ilk marşta takırtı şeklinde zincir sesi gelebiliyor B16DTH motorlarda.

Kaliteli yağla bu sorun çözülebiliyor. Eğer zincir sesi çalışma sırasında sürekli geliyorsa, değişim gerekebilir.

Yetkili servis bakımlı diye GM marka yağla kullanılmaya devam ederse, ilerde erken zincir değişimine kadar gider.