Yakıt tasarrufu ve verimli kullanma ipuçları

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıt Tasarrufu Püf Noktaları

ARACINIZ İÇİN 10 İPUCU - - - VERİMLİ SÜRÜŞ İÇİN 10 İPUCU

1. Motorunuzun bakımını yaptırın.
Düzenli bakımı yapılmayan bir motorun yakıt tüketimini yüzde 50'ye varan oranlarda arttırabileceğini biliyor muydunuz? Sirf kirlenmiş bujileri değiştirmek bile yakıt tüketiminizi yüzde 5' varan oranda azaltabilir.

2. Tekerleklerinizin basıncının doğru olmasına dikkat edin
Tekerleklerinizin basınca 1psi bile azalsa yakıt verimliliğiniz yüzde 3 oranlarında düşecektir. Bu yüzden tekerleklerinizin basıncını haftada bir veya her yakıt aldığınızda kontrol edin.

3. Aşırı yük taşımaktan kaçının

Fazladan taşıdığınız her 45kg için yakıt verimliliğiniz yüzde 1-2 oranında düşebilir. Bu nedenle aracınızda fazladan ağırlık yapan gereksiz eşyaları mümkün olduğunca bulundurmayın.

4. Portbagajınızı çıkartın
Aracınızdaki portbagajınızı kullanmıyorsanız çıkartın. Portbagaj arabanızın aerodinamik verimliliğini etkileyerek sürtünme oluşturur ve bu da aracınızın yüzde 5 daha fazla yakıt tüketmesine neden olabilir.

5. Hava filtrelerini kontrol edin
Hava filtreleri yabancı maddelerin motorunuza zarar vermesini önler. Tıkanmiş bir hava filtresini değiştirmek yakıt verimliliğinizi yüzde 10'a kadar arttırmanızı ve motorunuzu korumanızı sağlayacaktır.

6. Doğru yağı kullanın
Aracınız için tavsiye edilen yağın kullanılması ile yakıt verimliliği yüzde 1-2 oraninda arttırılabilir. Yüksek kaliteli motor yağları motorunuzun da daha verimli çalışmasını sağlayabilir.

7. Yakıt kapağınızın kapalı olduğundan emin olun
Yakıt kapağını her açışınızda yakıtın bir miktarı buharlaşır. Her yakıt alışınızdan sonra kapağın yerine iyice oturduğundan emin olun.

8. Yolculuklarınızı planlayın
Arabada geçirdiğiniz zamanı azaltmanız yakıt tasarrufu sağlamanın en kolay yoludur. Bunu azaltmak için bütün kısa işlerinizi bir araya toplayın ya da boşa yola çıkmış olmamak için gideceginiz yeri arayıp teyit alın.

9. Susuz kalmayın
Su içmeyi ihmal etmeyin. Yeterli su içtiğinizde daha iyi konsantre olursunuz. Arabadayken elinizin altın bir şişe su bulundurun ve sürüşünüz boyunca serin ve konsantre kalmak için su içtiğinizden emin olun. Araç kullanırken kendinizi yorgun hissediyorsaniz ilk fırsatta kenara çekip dinlenmeyi unutmayın.

10. Sakin kalın
Böylece yumuşak bir sürüş gerçekleştirebilir ve önünüzde olacakları önceden tahmin edebilirsiniz. Sakin kaldığınızda aracınız ile diğer araçlar arasına bolca mesafe de bırakırsınız.

greatt

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yakıt tasarrufu ve verimli kullanma ipuçları

Güzel tavsiyeler.

Ben kısaca şöyle bir sonuç çıkardım.Gaza ne kadar ani basarsam, motor devrini ne kadar hızlı yükseltirsem ve frene ne kadar sık basmaya ihtiyaç duyarsam benzin istasyonuna o kadar daha erken gideceğim demektir.Daha geç gitmek için bunlardan kaçınmaya çalışıyorum.

Son zamanlarda dikkat ettiğim bir şey var.Hızlanmalar sırasında gaza ani yüklenmekten özellikle kaçınıyorum.Sonuçta araba 1300 kg üzeri, en fazla yakıtı ani hızlanmalar sırasında yakacaktır, üstelik aracın gaza bastığınız kadar da hızlanmadığınızı hissedebilirsin.

ulkm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

güzel paylaşım olmuş  thnxx

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Güzel tavsiyeler.

Ben kısaca şöyle bir sonuç çıkardım.Gaza ne kadar ani basarsam, motor devrini ne kadar hızlı yükseltirsem ve frene ne kadar sık basmaya ihtiyaç duyarsam benzin istasyonuna o kadar daha erken gideceğim demektir.Daha geç gitmek için bunlardan kaçınmaya çalışıyorum.

Son zamanlarda dikkat ettiğim bir şey var.Hızlanmalar sırasında gaza ani yüklenmekten özellikle kaçınıyorum.Sonuçta araba 1300 kg üzeri, en fazla yakıtı ani hızlanmalar sırasında yakacaktır, üstelik aracın gaza bastığınız kadar da hızlanmadığınızı hissedebilirsin.

kesinlikle katılıyorum mantığımda bunu söylüyor bana
yalnız bir şey sormak istiyorum artık yeni üretim araçlarda motor açık geliyor değil mi? yani ilk 2-3bin km normal git motoru zorlama sonra biraz yüksek hızlara çık (160-180km/s )  ki araba sonra ağır kalmasın seri hızlanabilsin tarzı düşünceler yanlış değil mi?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Az yakmak için ayrıca motorun en kısa sürede 90 dereceye ulaşması, bundan sonra da ne yavaş ne çok hızlı olacak sürede en üst vitese ulaşmak ve mümkün olduğunca sabit hızla ilerlemek, farkında olmadan gaza fazla basmamak gerekiyor.

Mesela Akçay da trafik yok ama neredeyse Ankara daki kadar (6.8 - 8.3) ş.içi tüketimim var çünkü Akçay da motor geç ısınıyor, mesafeler de kısa. Yani ş.içi mesafeyi soğuk motorla jikleyle yaptığımdan ortalama yükselebiliyor, Ankara da ise trafik+yokuş yüzünden motor çok hızlı ısınıyor ve motor jikleden erken çıkıyor.

ozgun88

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bedriyalcin link' Alıntı:
045thumbsup
Depoyu fullemek dahi yük ozaman buna dikkat edem ben.

benim araç 1.3 dizel depo fulledim mi bi daha ortalama 800-1000km sonra dolar :)

corsa_1990

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

thnxx

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Güzel tavsiyeler.

Buna çok dikkat edilirse eminim birçoğumuzun gaz pedalı kullanış biçimi yavaş yavaş daha da yumuşar, farkında olmadan fazladan bastığımız ama aracı hızlandırmaya yetmeyecek milimetrelik gaza basış bile yakıt tüketimi olarak geri dönüyor, bunu gelştirmenin en iyi yolu da anlık tüketim ve hız göstergesi arasındaki uyumu gaz pedalıyla orantılamaya alışmaktan geçiyor.