yakıt tüketimi 7.9 şaka gibi

dreamofice

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: yakıt tüketimi 7.9 şaka gibi

Bugun servisde 34 bastilar 17 jantlar icin ideali bu dediler en de nirmalde 32 basiyordm pek fark goremedim ; akit konuunda bakimdan sonra enim arac daha cok takmaya basladi nasil oluyor bu is anlamadim ayni guzergah ve suruste 5.7 yakarken simdi 6 yakiyor gostergede mi sorun  var acaba

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dreamofice link' Alıntı:
Bugun servisde 34 bastilar 17 jantlar icin ideali bu dediler en de nirmalde 32 basiyordm pek fark goremedim ; akit konuunda bakimdan sonra enim arac daha cok takmaya basladi nasil oluyor bu is anlamadim ayni guzergah ve suruste 5.7 yakarken simdi 6 yakiyor gostergede mi sorun  var acaba

Bu konu benim de kafamı kurcalıyor; lastik inikken araç düşük - ortalama hızlar arasında biraz daha çabuk gaz yiyor ve tüketim biraz daha düşük gerçekleşiyor ancak hız yükseldiğinde herşey tam tersine dönmeye başlıyor; araç bir engele takılmış gibi zor hızlanıyor.

Bence lastik inikken tekerin çapı daraldığından motorun çevirme gücü biraz artıyor, daha az yakıtla kasayı hızlandırıyor ancak hız arttığında inik olan lastiğin uyguladığı yuvarlanma direnci baştaki duruma göre baskın bir hal alıp aracı zorlamaya başlıyor.

Bu sadece Astra da değil kullandığım tüm araçlarda böyleydi, en basitinden; lastik biraz inikken araç rölanti devriyle bile gaza basmadan hareket edebiliyor ama lastiği çok şişirince aksine rölantiden gaz vermeyince kendi kendine kalkamıyor, titreyip stop ediyor.

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu yakıt olayı kesinlikle aracın ağırlığıyla doğru orantılı.

Astrayı dizel diye almıştım şehir içi kasmadan kullanınca  6,5 litre yakıyordu.

kayın biraderimin tayini hakkariye çıkınca 1,4 benzinli puntosunu bize sattı, araç  sadece 1025 kilo  şaka gibi :)  ve lpg vs olmamasına rağmen hiç kasmadan kullanınca ( astrayla aynı kullanım şekli) araç şehir içi 6 ile 6,5 litre yakıyor.

nerde kaldı astranın dizel oluşu, ne anladım ben bu işten....

astrayı  biraz daha hafif yapmaları gerekiyor, ya da motorun 1.3 olması 1400 kiloyu kaldırmıyor olabilir. Ama neticede bir sıkıntı var. Gerçi benim tüketimim 6,5 litreyi hiç geçmemişti ama  şimdiki aracım benzinli olmasına rağmen hafiflik  ve motor uyumu sayesinde astradan çok daha ekonomik.

ama asla 7,9 da görmedim.  heralde 1,6 motor gelince  kasayı kaldırmakta zorlanmayacağı için daha az tüketmeye başlıyabilir.