Yaptiğim Yanliş Sanirim, Biliyorum..

sararmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mesela arkadaşlar 7 kilometre dedim ya bu iniş...Aynısı dönüşte de var..Yani boşa atarsam 7 gidiş, 7 dönüş, toplam günde 14 kilometre ediyorki, buda yaklaşık kilomtrede 0250 ykr yakan araçta günde 3.5 ytl yapar, ki bu rakam sadece boşa atmakla ayda 105 ytl lik tasarruf anlamına geliyor..Yani ayda 105 ytl benzin tasarrufu kulağa hoş geliyor..Zaten o yüzden yapıyorum, yoksa uğraşmaya değmez..

Bu arada saolun öneriler için, can güvenliği her şeyden önce gelir, çok sıkışmadıkça yapmamak en iyisi sanırım:))

Jon@thaN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence hesapta bir hata var. boşta iken aracınızın hiç yakmadığını düşünceniz yanlış. belki viteste iken araba akmıyor olabilir. ama 5. viteste aralıklı gazla inmen en sağlıklısı.

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yol bilgisayarı olanlar bunu daha iyi görebilirler boşta giderken rölantide çalıştığından bile daha fazla yakıyor

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
Boşta gidip frenlemektense her daim viteste gitmeyi tercih ediyorum. Ankara-Kırıkkale arasında Elmadağ'ı inerken sallayınca 10km den fazla yolu inebiliyorum ancak aralarda sert frenler yapmam gerekiyor, ben hep viteste inerek neredeyse fren pedalına dokunmadan aynı yolu gidebiliyorum. Viteste kalması her zaman için daha güvenlidir.

Aracınızda yol bilgisayarı varsa o yokuş başında ortalama tüketimi sıfırlayın, bir gün boşta inin bir gün viteste. Aradaki farkı çok net görebilirsiniz bu sayede.

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mesela arkadaşlar 7 kilometre dedim ya bu iniş...Aynısı dönüşte de var..Yani boşa atarsam 7 gidiş, 7 dönüş, toplam günde 14 kilometre ediyorki, buda yaklaşık kilomtrede 0250 ykr yakan araçta günde 3.5 ytl yapar, ki bu rakam sadece boşa atmakla ayda 105 ytl lik tasarruf anlamına geliyor..Yani ayda 105 ytl benzin tasarrufu kulağa hoş geliyor..Zaten o yüzden yapıyorum, yoksa uğraşmaya değmez..

Bu arada saolun öneriler için, can güvenliği her şeyden önce gelir, çok sıkışmadıkça yapmamak en iyisi sanırım:))

İyi de boşa atarsan tasarruf etmiyorsunki herkes onu anlatmaya çalışmış. Hem boşta giderken kontrolsüz bir şekilde hızlanan aracını durdurmak için durmadan frene basman gerekecek. Balatalarda gidecek. Yol bilgisayarlarına inanmıyorsan arkadaşların sözlerine inan bari :) Ancak dururken boşa alırım onun dışında eğime göre vitesle inerim...

mavilerinsesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracina Kontrol Hariç Bi Zarari Olmaz... Iddia Ediyorum Yakit Az Da Olsa Düşer... Boşta Araç Daha Fazla Yakar Alakasi Yok Diyorum Bu Benim Düşüncem...

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gaza basarak inmekle kıyaslarsan boşta gitmek daha ekonomik görünür. Tabi inişlerde gaza basacak kadar cesur olmak gerekir. Burda iniş eğimini de bilmek gerekir tabiki. Ama sözkonusu eğimi 5. viteste aracın hızını arttırmayan veya boştaki haline göre çok daha az arttıran eğim diye düşünerek konuşuyorum. Kesinlikle viteste 0'a yakın yakıt harcar. Bunun teoriğini arkadaşın biri anlatmıştı saolsun, forumda bulunabilir.

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
Arabanın kullanma klavuzunda da yazdığı üzere, vitesteyken ayağınızı gazdan çekerseniz motora benzin gönderilmez. Sadece kompresyona girer motor -ki motor freni de budur-. Bu sistemin bir diğer macı da atık gaz atılımını engellemek. Ancak boşa atarsanız vitesi, motor stop etmemek için rolanti benzinini harcayacaktır. Bu süreçte siz yolda gidiyor olduğunuzdan ve bütün araç elektroniği aktifken haliyle motor rolantiden daha fazla benzin harcayacaktır. Unutmayın ki araç elektroniği için gerekli enerjiyi benzinden almaktansa yokuşun araca uyguladığı kuvvetten almak daha karlıdır ;)

NOT: Yukarıda verilen bilgiler Ankara-Bodrum yolunda klima ile test edilmiştir, onaylanmıştır (yokuş inerken klimayı açınca klima kullanımı bedava oluyor)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
yol bilgisayarı olanlar bunu daha iyi görebilirler boşta giderken rölantide çalıştığından bile daha fazla yakıyor
80 km nin üstündeki hızlarda gazı kesince tüketim miktarı 0 oluyor. Vites N konumunda ise 2,7 civarında tüketim gösteriyor.

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Nasil yani? Arac duruyorken de bosta gidiyorken de motor gaz vermeden (rolantide) calisiyorsa, buradaki degisken nedir de hareket halinde daha fazla yaksin?
Selamlar..
Seyf