Yokuşlarda Şıkırtı Sesi (1.3 Ecoflex)

netcodeturkiye

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
Selamun Aleykum;

İnternett ve Forumda araştırma yaptım. Ancak Kesin bir sonuca Ulaşamadım (Konuların cevapları çok çeşitli)

2010 Model Corsa D 1.3 Dizel Araç Özellikle Yokuş Yukarı Çıkarken Şıkırtı Sesi yapıyor. (Sanırım Enjektör Şakırtısı)

Şöyleki;

Motor devri yokuşu Çıkmak İçin Tam Orantılı Olduğu Zaman yapıyor bunu (Fazla Gaz Verip Devirlenince Sorun yok)

Yakın Zamanda Araç Dyno Testine Girdi 110 binde %77 Çıktı Motor Peformansı. Gaza Abandıkları Zaman Siyah Duman, Mavi Duman vb.. Şeyler Çıkmadı.

20 Litre ile 500 küsür km Civarı gidiyor Araç.

Çekişte bir Gariplik yok, Doblo,Fiorino Aynı motor grubu var. Ama Ölü Değil Motor Bastınmı Çekiyor. (enjektör Değiştirmek Bu Nedenle Bana Anlamsız Geliyor)

Diğer bir Husus (KESİNLİKLE AMACIM REKLAM DEĞİL)

O*et Mazoru Alınca Motor Traktörleşiyor ve Şıkırtı Sesi Çok Kuvvetli (Rahatsız Edici Boyutta)

She*ll Mazotunda Ses Yarı Yarıya Düşüyor Ama yine var.

To*al Mazotunda Ses iyice Düşüyor ama yine ses var.

ŞİMDİ;

Arıza olsa Her Mazotta aynı Sorunu Yapmazmı ?

She*ll Mazotu Hariç Diğerlerinde Motor Soğukken Sabahları Vuruntu Oluyor 10-15 sn (titremeli)

Lafın Kısası Kafam Karışık. Enjektör Avans Sesi Sanırım bu Şıkıtrı. Enjektörler Pert olsa Duman atma veya performans artması veya Yakıt Tüketimi Artması lazım Değilmi ?

Öneri/Tavsiyelerinizi Bekliyorum;

Teşekkürler.

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dikiş makinesi sesini andırıyorsa common rail sesi. Zamanla enjektörler sesli çalışmaya başlıyor yaklaşık 150 bin kmde bir temizlik ve bakımı yapılmalı (sökülerek).

netcodeturkiye

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
Dikiş makinesi sesini andırıyorsa common rail sesi. Zamanla enjektörler sesli çalışmaya başlıyor yaklaşık 150 bin kmde bir temizlik ve bakımı yapılmalı (sökülerek).

Bugun Sanayide Enjektörlerin işeme olayına baktı usta. Enjektörler sağlam sorun yok dedi.

Geriye ne kalır sizce ?

veya avans sorunu mu var ?

NOT: Sabahları İlk Çalıştırmada Çiğ Pis bir Kokuda çıkıyor. Sonra Koku Kesiliyor.

Yasin Aygün

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugun Sanayide Enjektörlerin işeme olayına baktı usta. Enjektörler sağlam sorun yok dedi.

Geriye ne kalır sizce ?

veya avans sorunu mu var ?

NOT: Sabahları İlk Çalıştırmada Çiğ Pis bir Kokuda çıkıyor. Sonra Koku Kesiliyor.

Usta sağlam dediyse yakıt aldığınız yere, kullandığınız mazot filtresinin (orjinal kullanmaya özen gösterin), hava filtresinin ve motor yağının kalitesine dikkat edin. Aynı akaryakıt istasyonundan almaya özen gösterin elinizden geldiğince yakıt değişikliği yapmayın. Motorun yakıta alışma süreci oluyor. Her yakıtın içeriği aynı değil.

netcodeturkiye

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
Hocam

bu sesten mı gelıyor

https://youtu.be/RPAvlCqj4Fk

ayrıca konu da var

http://www.opelim.net/forums/teknik-servis/111834-sol-taraftan-gelen-metal-surtme-sesi.html

Okursanız faydası olabılır.

Bende opel 1.3 cdtş var.

şanzıman yagını degıstırdım ses kesıldı, aradan 2 ay gectı tekrar gelmeye basladı

Cevabınız İçin Teşekkürler.
Bu Şekilde Değil. Sadece 1500 devir aralığında yokuş Çıkarken "Şık Şık Şık" , "çıgı çıgı çıgı" gibi böyle ateşlemeyle doğru orantılı bir ses mevcut. Gazı yedirince ses kesiliyor. (Bu Ses Esnasında Motor Stop Etme Eylimi Göstermiyor.Aslında Gazı Tam Orantılı Verince çıkıyor Ses)

Usta Enjektörlerin İşeme Olayına Baktı Tuplerle Sadece 3.Enjektör az daha az mazot verdi tüpüne. Usta bişey yok enjektörlerde dedi. Aracıda Satmayı Düşünoyorum Bu haldede Satamam. Kaldım Ortada...

Köye Kente Çıkarken Teyp Kapalıysa İşkence gibi...

mertcan.jpg

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu opel corsa 1.3 ecoflex motorunu anlayamadım gitti. çok sesli çalışıyor , bende de aynı sorun vardı enjektörleri tamir ettirdim düzeldi. ama hala sesli çalışıyor ve yakıt tüketimi fazla aracımda. çekişinde yakıtında sorun yoksa bence cok duyma şıkırtıyı normal bu modeller böyle ne yazıkki

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dert etme yağı 5/30 kullan depoya birde wurth enjektör temizleyici at. Yakıt istasyonunu shell kullan birşey olmaz. Testi yanlış hesaplamışlar takılma motordan en erken şikayet 280 binde geliyor.

netcodeturkiye

Kayıtlı Kullanıcı
28-Giresun
Siteyi ziyaret et
Bugün 2. Ustaya da gittim. Baktı Enjektörlere (Sökmeden)

Motor Sesi, Dip Gaz Eksoz, Motor Çalışma Ritmi gibi şeyletre baktı. Enjektörlerde Sorun yok dedi. Depoya Katkı Attı Bitir Gel Dedi. Devam Ederse Açıp Bakarız Dedi. ( bu Usta Dizel Enjektörde Bölgede Bilinen bir usta )

Bugün Video Çekme Fırsatımda Oldu sesi. Video Kısa biraz (Sağolsun Yokuş Çıkana Yol Verileceğini Bilmeyen Sürücü yüzünden)

https://www.youtube.com/watch?v=J65_73NJALw&feature=youtu.be
(sesi Biraz Açmanız Lazım)

Ses 7.sn de başlıyor ve 14sn ye civarı kesiliyor. (gaz Kesmek Zorunda Kladım)

Ses Yokuşu Çıkmak İçin Yeterince gaz Verince Ortaya Çıkıyor. Gaza Asılınca Kesiyor.

Triger Zinciri Gevşediysede Yapar diyenler var. Bide Ona Baktıracam. Sonuca Ulaşabilirsem Buraya Yazacağım. Başkalarına Yardımım Dokunur Belki.
(Yorum ve Önerilerinizi Bekliyorum Tabiki)

Teşekkürler.