Z16XE Motor(ECU) arıza belirtileri

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracımın motor beyninden şüpheleniyor ustalarımız ve araştırdığım kadarı ile belirtiler kısmen bu doğrultuda.şimdi kronik bir sorun olan astra g ve vectra b araçlarının z16xe kodlu motorlarının arızalı olduğunun en net belirtileri nelerdir? bildiğim en net belirti gaz pedalı/kelebeği pozisyon hataları.
fakat benim aracım bu arızayı bundan önce en son 2 ay önce vermişti ve performansta herhangi bir kayıp yok sadece kalkışlarda hissedilebilcek derecede olmayan düşüş(egr valfini ve boğaz kelebeğini 1 yıldır temizletmedim ve lpg kalibrasyonu tam değil çok iyi biliyorum ve bunlara bağlıyorum).bunun dışında aracı denemek için zorladım sıkıştırdım şehir içi şehir dışı yaklaşık 300 km yol yaptım fakat en ufak bişey yok hatta araçla tümseklerde tam yavaşlayıp 2. 3. viteslerde gaz pedalına dibine kadar kaç defa bastım yinede arıza lambasını yakmadı. sizin görüşleriniz nelerdir bu arıza lambası NE SIKLIKTA YANMALI ki ecu arızalıdır diyebilelim..

tanerr22

Kayıtlı Kullanıcı
04-Ağrı
Siteyi ziyaret et
birader basmayla yada 2. 3. vitesle kalkmayla bu zıkkımın bir alakası yok sadece arada bir motor elektroniği arıza lambası yakar ve gaz pedalıyla irtibatı keser.rölantide çalışır durur.tamir ettir bende oldu 300 tl ye tamir ettim şimdilik sorun yok.

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben bu aracı alırken yetkili serviste ekpertiz raporu çıkarttım.aracın beyni zaten yetkili serviste sıfır beyinle değiştirilmişti o zamanın parasıyla 1000 liraya.bu kadar çabuk arızalanacağını zannetmiyorum enjektör egr boğaz temizliği yapılsa düzelir gibime geliyor ama işin kötü tarafı 0120 ve 1550 hatalarını vermesi.şunu da belirteyim daha öncede hiçbir sorun yokken eften püften arızalara bile beyin gitmiş demişlerdi arabayı gösterdiğim ustalar.bilsem kesinlikle beyinden kaynaklanıyor tamir ettirecem

mendel50

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu beyin (ecu) çok anormal durumlar olmadıkça arıza yapacak bir parça değil bi kaç kere lamba yandı diye beyine suç bulmak yanlış , onlarca sensör var arabada arıza kaynağı onlardan çıkma ihtimali daha fazla vede en çok bu arabalarda kablo vede tesisat arızaları daha çok çıkıyor

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar tokattaki gökçek elektronik e mail attarak ayrıntılarıyla anlatıp hata kodlarını gönderdim gelen cevap şu şekilde:
Gokcek Elektronik Kime: bana
ayrıntıları görüntüle 08:14 (2 saat önce)

Merhabalar,
Bahse konu arıza kodları kronik arıza olarak görünse de sorun Ecu’dan kaynaklanmayabilir.
P1120 arızası kronik arıza başlangıcıdır fakat P0120 arızası kronik değildir.
Konuyla ilgili arcınızla ilgilenen teknisyen arkadaşla bizi diyaloga geçirirseniz, yardımcı olabiliriz.
İyi çalışmalar.

M.Kemâl Gökçek

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Gerçi hortlatmış olacağım ama, benim Z16XE motor kodlu araç 0340 hata kodu veriyor. Açılımı eksantrik devir sensörü. Opel Garaj'da kontrol edildi, sorun sensörde değilmiş, onu gördük. Teşhis beyin arızası.

Merak ettiğim, benim araçtaki arıza kodunun kronik sorun listesinde yer almaması. 1 haftayı geçti, araştırıyorum hem İngilizce hem Türkçe, hiçbir yerde böyle bir veriye rastlamadım. Gerçi Hakan Bey ile görüşeceğim yarın sabahtan. Ankara'da en iyi ve güvenilir Opel tamircisi oldukları konusu tartışmaya bile kapalı. Öyle diyorlarsa öyledir diyorum.
İkinci bir merak konusu ise, bu beyin sonuç olarak elektronik bir parça. Tamir gördükten sonra düzen tutuyor mu? Aslında uğraşmayım, değiştireyim dedim ama 5800TL fiyatı varmış. Bunu görünce vazgeçtim. Çıkma parça konusu ise muamma. Sonuçta alacağımız ürün elektronik. Çalışacak mı aldığımız parça, bilmiyoruz. Mecbur iş tamire kalıyor. Yine de düzen tutup tutmayacağı konusunda ciddi şüphelerim var. Sizin tamirden sonrası tekrar sıkıntınız oldu mu acaba?