1 depo yakıtla şehiriçi kaç km gidersiniz

destur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kolay gelsin arkadaşlar 2006 astra 1.3 dizek h kasa aracımla antalya trafiğinde şehiriçi 1 depo mazotla 700-750 km yol yapabiliyorum depo 260 tl civarına doluyor ortalama 35 kuruş yakıyor ve bu bana hiç normal gelmiyor sizce sorun veya hata varmıdır varsa neyden kaynaklı ne yapmam gerekiyor yani bunun teknik bi sorundan olması mümkün mü yoksa başka bir açıklaması olabilir mi yorumlarınızı bekliyorum saygılar.

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle bakımlarını düzenli yaptırın, arızası varsa giderin tabii bir de aracın yakıt katalog değerlerinin 1-2 litre falan üzerine çıkın. Avatarımdaki aracı bende Antalya da kullanıyorum. 1 depo mazotla (55 litre) bin yüz km gidiyorum.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kolay gelsin arkadaşlar 2006 astra 1.3 dizek h kasa aracımla antalya trafiğinde şehiriçi 1 depo mazotla 700-750 km yol yapabiliyorum depo 260 tl civarına doluyor ortalama 35 kuruş yakıyor ve bu bana hiç normal gelmiyor sizce sorun veya hata varmıdır varsa neyden kaynaklı ne yapmam gerekiyor yani bunun teknik bi sorundan olması mümkün mü yoksa başka bir açıklaması olabilir mi yorumlarınızı bekliyorum saygılar.

aracınızın periyodik bakımları, kullandığınız yağ ve yakıt, trafik yoğunluğu ve şehir içinde gidiş-geliş yaptığınız mesafeler yakıtı çok etkiliyor. Ben sürekli çok kısa (2-3km) mesafelerde kullanıyordum, 1.3 dize astra ile bir depoyla 800 km civarında gidiyordum.

destur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracınızın periyodik bakımları, kullandığınız yağ ve yakıt, trafik yoğunluğu ve şehir içinde gidiş-geliş yaptığınız mesafeler yakıtı çok etkiliyor. Ben sürekli çok kısa (2-3km) mesafelerde kullanıyordum, 1.3 dize astra ile bir depoyla 800 km civarında gidiyordum.
bakımlarını 3000 km önce yaptırdım bütün filitreler ve yağ değişti trafik yoğunluğu baya oluyor aracı yüzde doksan sabah ve akşam trafik yoğunluğunda kullanıyorum ve cocugu kreşe bırakma ve almak için sürekli aynı güzergahta kullanıyorum mesafe aşağı yukarı hergün aynı 25-30 km civarı gidiş geliş

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam özellikle sizin aracınızın en büyük özelliği en düşük devirde en yüksek vitesle giderek yakıt tasarrufu sağlamaktır. Yani uzun yolda 6. vites ile en iyi tasarrufu sağlarsınız. Benim aracım benzinli 50 litre benzinle 500 km civarında gidebiliyorum karma tüketimle bilmem anlatabildim mi :( Malesef şehiriçi tüketimlerde çok stabil olmasını beklemeyin çünkü bizim trafiğimiz stabil değil :)

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
bakımlarını 3000 km önce yaptırdım bütün filitreler ve yağ değişti trafik yoğunluğu baya oluyor aracı yüzde doksan sabah ve akşam trafik yoğunluğunda kullanıyorum ve cocugu kreşe bırakma ve almak için sürekli aynı güzergahta kullanıyorum mesafe aşağı yukarı hergün aynı 25-30 km civarı gidiş geliş
Zaten kendiniz cevaplamışsınız..Malesef dizellerin en büyük dezavantajı kısa mesafe..Kısa mesafelerde çok yakar..Dur kalk,ışık ve yol şarltlarıda buna eklenince bence bu şartlarda normal..

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Değerli arkadaşlar 1..4 t istanbul şehir içi yakıt ortalamam 7.5. ne iniyo ne çıkıyor. Haftada en fazla 3 kere biniyorum ortalamada 120 km yol yapıyorum. Benim bu aracı satıp 1.6 136 lık dizel astra j almam bana ne kazandırır? Yılda da 3 kere Tokata gidip gelsem 6*800=4800 km de uzun yolum var. Dizel kullanıcısı değerli arkadaşlarım ne önerirler?

Son düzenleme:

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
2012 1.3 dizel sürekli yoğun istanbul trafiğinde 1 depo ile 700 km yol yapıyorum. Ortalama yakıt 6.4-6.7 lt arasında değişiyor. Uzun yolda 130km/sa hızı geçmeden 930km yol yaptım :)

Yani bence değerleriniz normal :cool:

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Değerli arkadaşlar 1..4 t istanbul şehir içi yakıt ortalamam 7.5. ne iniyo ne çıkıyor. Haftada en fazla 3 kere biniyorum ortalamada 120 km yol yapıyorum. Benim bu aracı satıp 1.6 136 lık dizel astra j almam bana ne kazandırır? Yılda da 3 kere Tokata gidip gelsem 6*800=4800 km de uzun yolum var. Dizel kullanıcısı değerli arkadaşlarım ne önerirler?
LPG öneririm. Performans kaybı vs yaşar mıyım diye endişe etmeyin. Youtube'a 1.4t lpg yazıp çıkan sonuçlar arasında CANDAN Mühendisliğin videolarını izlemeniz yeterli :)

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Yakıt tasarrufu anlamında birşey kazandırmaz, aracınız lpg'liyse aksine dizel kaybettirir:) ben 1.6 136'da ş.içi 7/7,5lt aralığındayım. Uzun yolda da sabrederseniz (ki zor iş, biz sabretsek çoluk çocuk sabretmiyor:) )90km/h hızda 4lt yakıyor.
Bu araç şehir içinde ekonomi yapılacak bir araç değil ağırlığından dolayı. Yaktığı yakıtın belki %70'ini ilk kalkışta yakıyor. Ekonomiye odaklanarak bu aracı alırsanız biraz canınızı sıkabilir.

Avantaj olarak ta eğer aracınızda lpg varsa dizele geçmekle bagajınızda biraz yer açılmış olur:)

Bu kadar az yol yapıyorsanız hiç gerek yok. 1.4turboya benzinli de binilir.

Son düzenleme: