130 km/h hızda arıza lambası

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arabam 98 model vectra b.

Geçen gün uzun yolda araba 120 km/h hızın üzerinde giderken arıza ışığı yandı. Motoru stop edip, yeniden çalıştırdım. Işık söndü. Fakat hızım 120-150 arasında iken bu sorun bir kaç defa daha tekrar etti. Her defasında lamba yandı, stop edince söndü.

En son otobanda, dikkat ettim 4000 devire geldiğinde birden devir saati hoplamaya başladı ve arıza lambasını yaktı. Ve bu sefer seyir halinde stop da etti. Fren sertleştiği için aracı zor durdurdum yahu.

Fakat sadece 5. viteste yakıyor. Diğer viteslerde de denedim, 4000 devirin üzerine de çıktım ama arıza lambası yanmadı.

Benzin ve lpg ikisinde de özellikle denedim. Her iki yakıtta da yaptı aynı hatayı.

Aracımda daha önce bir titreme, öksürme vardı. Ama bundan sonra iyice çekişten düştü. 150 ile hızımı kaybetmeden çıktığım yokuşun sonunda neredeyse 100'e düştü hızım. Ama sadece gaza basınca yapıyor bu öksürmeyi. Gazdan ayağımı çeker çekmez tekleme kesiliyor.

Araba yığılıyor, çekişten düştü. Gaz yemiyor.

Cumartesi erteleyemeceğim bir işim olduğu için sanayiye gidemedim. Cumartesi de "coolant level"(soğutma suyu) uyarısı çıktı yol bilgisayarı ekranında, suyuna baktım, su da sorun yok, suyu var. Eksilme yok. Arıza lambasını yaktığı gün, sıcakken kapağını açıp sıcakken kapatmıştım. Bu ondan olabilir mi nasıl düzelir.

Yarın sanayiye gideceğim, gitmeden önce bir fikir alayım dedim.

EGR olabilir mi, eksozumda spiral denen yerde patlak var, bu tekleme patlaktan dolayı olabilir mi, gaz boğaz kelebeği vs. Ustaya nasıl anlatayım derdimi.

Veya bu sorunun çözümü bende diyen bir usta yok mu Ankara'da.

Son düzenleme:

setapxxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o2 sensörün bozuk fazla yakar cekişten düşer motor..bi servise git cihaza bağlat.. o2 arızası verir büyük ihtimalle değişmesi lazım

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün gittim. Eksantirik ve motor devir sensörü değişti. Bilgisayarda o arızayı verdi. Ama araba iyice tutuklaştı. 1. viteste bile gitmiyor. Bayır çıkarken stop etti. Kalkmadı.

Tekrar bıraktım bakalım. Ateşleme dedi usta ama bakalım. Kesin teşhis yok.

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün gittim. Eksantirik ve motor devir sensörü değişti. Bilgisayarda o arızayı verdi. Ama araba iyice tutuklaştı. 1. viteste bile gitmiyor. Bayır çıkarken stop etti. Kalkmadı.

Tekrar bıraktım bakalım. Ateşleme dedi usta ama bakalım. Kesin teşhis yok.

hem eksantrik sensörünü hem de motor devir sensörünü aynı anda değiştiriyor arıza düzelmiyor bu sefer de ateşlemeden diyor doğru mu anladım?! şimdi buji, buji kablosu, distribütör falan ne varsa ateşlemede değiştircek herhalde :)

eğer ateşlemedense sağlam olan iki sensörünüzü de geri taksın paranızı geri versin bir de oksijen sensörüne baksın setapxxx ustamızın dediği gibi..

aReSsS

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
hem eksantrik sensörünü hem de motor devir sensörünü aynı anda değiştiriyor arıza düzelmiyor bu sefer de ateşlemeden diyor doğru mu anladım?! şimdi buji, buji kablosu, distribütör falan ne varsa ateşlemede değiştircek herhalde :)

eğer ateşlemedense sağlam olan iki sensörünüzü de geri taksın paranızı geri versin bir de oksijen sensörüne baksın setapxxx ustamızın dediği gibi..
+1000 eski parçalarını geri taktır sağlamsa...al parasıını geri:)

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sanırım arıza lambası yakan arıza düzelmiştir.

Ama bu sefer tutukluk başladı. O tutukluk olmasa o hıza çıkıp kontrol edecektim ama o hıza çıkamadım ki.

Bilmiyorum yarına kadar çıkma vs. parçalar ile deneyecekler. İyi niyetli çözmeye çalışıyor. Kesin teşhis koymaya çalışıyorlar.

aReSsS

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Sanırım arıza lambası yakan arıza düzelmiştir.

Ama bu sefer tutukluk başladı. O tutukluk olmasa o hıza çıkıp kontrol edecektim ama o hıza çıkamadım ki.

Bilmiyorum yarına kadar çıkma vs. parçalar ile deneyecekler. İyi niyetli çözmeye çalışıyor. Kesin teşhis koymaya çalışıyorlar.
hocam aracı nerede yaptırmaya çalıştığınızı özelden yazar mısınız???

Reha

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında iyi bir şey, 120 - 150 km. hızlarda uçarken araba size uyarı vermiş.

Ben daha fazla gitmem, yeter artık demiş.

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında iyi bir şey, 120 - 150 km. hızlarda uçarken araba size uyarı vermiş.

Ben daha fazla gitmem, yeter artık demiş.

olmaz öyle araba o hızlarda bırak beni daha gidicem ben demesi lazım arabanın :)

şaka bi yana bunun sollaması var yandaki arabanın sıkıştırması var. bazı psikopatlar siz onu geçmeye çalışırken özellikle gaza basıyor geçemeyin sıkışın diye, güç lazım yani bence yeri geldiğinde...