2000 devirde gelen şakırtı

skovde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Arkadaşlar,

3 gündür forumlarda okumadığım başlık kalmadı ama benim derdimle aynı derdi olan kimseyi göremedim. 2011 1.3 easytronic astram var. Alalı 3 hafta oldu. Araç yokuşta veya ilk çalıştırmadan sonra 2000 devire gelirken bir anda motorun sesi değişiyor. Motordan şakırtıya benzer bir ses geliyor.(belki de motordan değil ama önden biryerden geliyor.) Bir parça bir yerlere vuruyor gibi. Gaza yüklenirsem ses kesiliyor, gazı kesersem de ses kesiliyor. Vites boşta iken hiç ses gelmiyor. Her türlü kombinasyonu denedim anlayacağınız. Sesin en belirgin olduğu aralık yokuşda harekete ilk geçişte ve motor soğukken ilk çalıştırmada. Düz yolda ses pek belli olmuyor, ama dikkatli dinleyince ses geliyor.

Dün aracı özel bir servise götürdüm, volant vuruyor dedi. Ama işin ilginç yanı bu sesi yakıta bağladı. Başka yerden al bi dahaki sefere dedi. Benim de kafam karıştı. Volantla yakıtın ne alakası olabilirki ??

Volant problemi ile ilgili de epey okudum. Araç boşta iken ses gelmesi gerekiyor sanırım veya debrijaya basınca. (easytronic de vitesi otomatiğe alınca ve hareket etmezken) Ama bende böyle bir durum yok.

Sizce benim derdim ne olabilir ? Bu ses neyin nesidir ?

Saygılar.

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
Merhaba Arkadaşlar,

3 gündür forumlarda okumadığım başlık kalmadı ama benim derdimle aynı derdi olan kimseyi göremedim. 2011 1.3 easytronic astram var. Alalı 3 hafta oldu. Araç yokuşta veya ilk çalıştırmadan sonra 2000 devire gelirken bir anda motorun sesi değişiyor. Motordan şakırtıya benzer bir ses geliyor.(belki de motordan değil ama önden biryerden geliyor.) Bir parça bir yerlere vuruyor gibi. Gaza yüklenirsem ses kesiliyor, gazı kesersem de ses kesiliyor. Vites boşta iken hiç ses gelmiyor. Her türlü kombinasyonu denedim anlayacağınız. Sesin en belirgin olduğu aralık yokuşda harekete ilk geçişte ve motor soğukken ilk çalıştırmada. Düz yolda ses pek belli olmuyor, ama dikkatli dinleyince ses geliyor.

Dün aracı özel bir servise götürdüm, volant vuruyor dedi. Ama işin ilginç yanı bu sesi yakıta bağladı. Başka yerden al bi dahaki sefere dedi. Benim de kafam karıştı. Volantla yakıtın ne alakası olabilirki ??

Volant problemi ile ilgili de epey okudum. Araç boşta iken ses gelmesi gerekiyor sanırım veya debrijaya basınca. (easytronic de vitesi otomatiğe alınca ve hareket etmezken) Ama bende böyle bir durum yok.

Sizce benim derdim ne olabilir ? Bu ses neyin nesidir ?

Saygılar.

Şanzımandan geliyor gibi geldi bana. Ancak gaza bastıkça gelmesi v kayışı tarafını da aklıma getirmiyor değil. fakat v kayışından gelse gazı kesince yavaşlarken de sesin yavaşlayarak devam etmesi gerekiyor.

bir kaç ustaya daha baktırın derim ben

2007astra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iyi günler ben de 2007 astra cdti kullanıcısıyım.. benim de 2000-2500 devir arasında ( tam hatırlayamıyorum ) aynı sorunu yaşadığımı düşünüyorum.. sanki cam bir şişeye küçük taşlar atmışız ve şişeyi sallıyormuşuz gibi bi ses duyuyorum.. yalnız devri arttırıp azalttığım da ses kayboluyor.. sizin yazınızı okuyana kadar pek umursamamıştım...

DogukanGeyik

Kayıtlı Kullanıcı
44-Malatya
Siteyi ziyaret et
yigitekimdemir arkadaşımla aynı fikirdeyim v kayışıyla ilgili olabilir rulman yada gergiden kaynaklı olabilir diye düşünüyorum çünkü yokuşta çok belirgin oluyor diyorsunuz kayışa yokuşta daha çok yükleniliyor

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
iyi günler ben de 2007 astra cdti kullanıcısıyım.. benim de 2000-2500 devir arasında ( tam hatırlayamıyorum ) aynı sorunu yaşadığımı düşünüyorum.. sanki cam bir şişeye küçük taşlar atmışız ve şişeyi sallıyormuşuz gibi bi ses duyuyorum.. yalnız devri arttırıp azalttığım da ses kayboluyor.. sizin yazınızı okuyana kadar pek umursamamıştım...

Sizin sorun katalitik konvertör gibi. Araç kaç km'de acaba?

0M42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.benzersiztasarim.com
Yüksek ihtimal ile subap tertibatından geliyor bahsettiğiniz ses.Özellikle "Gaza yüklenirsem ses kesiliyor, gazı kesersem de ses kesiliyo" yorumunuz bu ihtimali kuvvetlendiriyor.

skovde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevaplarınız için teşekkür ederim. bayramdan sonra bir ustaya daha göstereceğim bakalım.

bu arada bir forumda tesadüfen gördüm, aynı problemi yaşayan birisi hava filtresinde fabrikasyon sorun olduğunu filtreyi değiştirdikten sonra sesin kesildiğini söylemiş. (problemi de servis bulmuş.) aracı satın aldıktan sonra 40.000 bakımını yaptırmıştım. aklıma bu da takıldı şimdi.

subap tertibatından kaynaklı ise problemin ciddiyeti nedir acaba ?

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
araç 146 bin kmde .. biz aracı 125 bin kmde aldık ve 10 bin bakımlarını aksatmadan yaptırıyoruz..

Şimdiye dek katalitik konvertör hiç değişmediyse direkt ondan kaynaklanıyor derim. Bu konuda size bilgi verildi mi? 100.000'i görmeden dağılır genelde fabrika çıkışı olan kat. Tabii ki değiştirmek yerine söküldüyse soruna başka bir yerde bakmak gerek.