5W 30 dan 0W 40 a geçeyim mi?

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
https://www.opelgm.com/Mobil-1-ESP-0W40-Motor-Yagi-4-Litre,PR-5122.html

Burdaki siteden 95 TL ye almak mümkün ancak kafamı kurcalayan daha büyük sıkıntı ise, 5 30 yağdan 0 40 yağa geçince aracın yağ yakmaya başlaması konusu... Bildiğim kadarıyla yağların kalınlık inceliklerini ilk rakamları belirliyor. Yaşadığım yer kışın -10 derecenin altına pek düşmez. O nedenle 5 seviyesi uygun fakat bu durumda da 5 30 Dexos 2 özelliklerini karşılayan yağ bulmak nerdeyse imkansız gibi. Sadece Shell in bir yağını buldum 5 30 olarak, bir de tabiki GM kendi yağı var. Dexos 2 standartını karşılan ve bulabildiğim 5 40 yağ Castrol de mevcut, bir de Motul markalı oldukça kaliteli bir yağda var 5 40. Yazın ülke genelindeki sıcaklıklar 30 derecenin üstüne rahat çıkıyor. Acaba diyorum 5 40 alsam sıkıntı olur mu? Dexos 2 özelliklerini karşılayan ve GM tarafından sunulmuş yağ listesinde daha çok 5 30 gördüm, o nedenle de hala biraz kafama takılıyor. Çünkü aynı listede 1-2 taneden fazla 0 40 ve 3-5 taneden fazla da 5 40 yok... Konuyla ilgili aydınlatabilecek arkadaşlar var ise memnuniyetle dinlerim..

aabrebjk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende vectra c 2004 aracımda kullanılan gm 5w30 dan sonra Castrol edge 5w30 yağ koydum. Acaba muadil seçerken hatamı yaptım. Aracın sesi arttı gibi.

İphone'umdan tapatalk ile gönderildi.

yua

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracım corsa 95 bg dpf li model en son bakımda mobil new life 0-40 yag kullanıldı fakat bu araç için uygun değil mi bilmiyorum aracım çok fazla filtre temizliği yapmakta km 40binde şuan , yeni bakımda mobil esp 5-30 kullanıcam daha uygun olduğu belirtiliyor tüm forumlarda saygılar...

astra33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle Mobil 1 ESP 0W40 diyorum.

Motorun sesi kesildi araç daha bi rahatladı resmen.

Abartı olucak biraz ama resmen benzinli araç gibi oldu dizelin gürültüsü gitti diyebilirim.

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kesinlikle Mobil 1 ESP 0W40 diyorum.

Motorun sesi kesildi araç daha bi rahatladı resmen.

Abartı olucak biraz ama resmen benzinli araç gibi oldu dizelin gürültüsü gitti diyebilirim.

Acaba ne kadardır kullanıyorsunuz ESP 0 40 ı. Asıl kullanmak istediğim o fakat yağ yakma olayını düşünüyorum. Siz gözlemleyebildiniz mi? Aracınız kaç km ve kaçıncı kez kullandığınızı da yazarsanız sevinirim. Ben 90000 bakımı için düşünüyorum...

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aracım corsa 95 bg dpf li model en son bakımda mobil new life 0-40 yag kullanıldı fakat bu araç için uygun değil mi bilmiyorum aracım çok fazla filtre temizliği yapmakta km 40binde şuan , yeni bakımda mobil esp 5-30 kullanıcam daha uygun olduğu belirtiliyor tüm forumlarda saygılar...

Evet özellikle DPF li araçlar için Dexos 2 standartı var... Gerçi New Life ta LL A 25 Ve LL B 25 ti sanırım bu özellikleri karşılıyor. Tabi bu özelliklerdeki araçlar 2010 öncesi daha eski araçlar ve DPF yok... Siz ESP 0 40 kullansaydınız daha iyi olabilirdi. Şu sıralar Shell Helix Ultra AG 5 30 yağını inceliyorum. Dexos 2 standartında ve benim aracımda kullanılan yağ ile aynı değelerlerde... Net bi karar verirsem alıcam sanırım, tabi ESP 0 40 hep aklımın bi köşesinde var...

astra33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Acaba ne kadardır kullanıyorsunuz ESP 0 40 ı. Asıl kullanmak istediğim o fakat yağ yakma olayını düşünüyorum. Siz gözlemleyebildiniz mi? Aracınız kaç km ve kaçıncı kez kullandığınızı da yazarsanız sevinirim. Ben 90000 bakımı için düşünüyorum...

Aracımın ilk bakımında 0W40 2. bakımında ise 5W30 yağ kullanmış yetkili servis.

Ben ise 45.000 bakımını bu yaz yıl doldoğu için 40.000 km de yaptırdım şu an 42.000 Km de aracım ve bu geçen 2.000 km de farkı çok rahat hissettim heleki motor sesi tamamen azaldı. Performans olarak çekiş daha iyi duruma geldi resmen motor rahatladı diyebilirim.

Yağ yağma veya eksiltme gibi hiç bir problemlede karşılaşmadım çok şükür :)

crestfallen85

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben ise 45.000 bakımını bu yaz yıl doldoğu için 40.000 km de yaptırdım şu an 42.000 Km de aracım ve bu geçen 2.000 km de farkı çok rahat hissettim heleki motor sesi tamamen azaldı. Performans olarak çekiş daha iyi duruma geldi resmen motor rahatladı diyebilirim.

Güzel haberler, ancak acaba 90000 km de de aynı durum olur mu? Çünkü km yükseldikçe bu tarz yağ koymayı önermiyorlar. Özellikle benim kmlerime yakın bikaç arkadaş da fikir belirtseydi çok güzel olurdu...Bu arada 0 40 yağ ESP miydi yoksa New Life mı?

Al Paciona

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Seninkine plasebo etkisi deniyor. Yağın kalınlığı yada inceliği aracın çekişini değiştirmez. :)