95 veya 97 oktan

prolab

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar 2013 astraJ 1.6 115 hp için 95 oktan mı 97 oktan mı ?
Neden ?

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
97 kalmadı artık mecbur düzgün istasyondan ve bu sıcakta soğuk saatlerde yani sabah erken gece geç saatlerde alınmış 95 oktan...

maviduvar06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
97 kalmadı artık mecbur düzgün istasyondan ve bu sıcakta soğuk saatlerde yani sabah erken gece geç saatlerde alınmış 95 oktan...

otogaz alırkende mi soğuk saatlerde almak gerekiyor. neden?

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
uzunca bir yazı okumuştum araçlarımız 95 oktan yakmaya göre tasarlanıyor diye. 97 oktan daha ince yakıt olduğu için daha fazla yaktığını yazmışlar. o yazıyı okumadan önce sürekli shell 97 oktan kullanırdım. okuduktan sonra depo bitmeye yakın shell 95 oktan aldım. Hiçbir fark göremedim. yakıtda sabit performans ta. belki çok ufak oynamalar olmuştur ama ben fark etmedim.

tosunpasaa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir dönem 5 yıl filan önce sanırım shell de 100 oktan benzin çıkarmıştı o zaman aracım benzinliydi litre fiyatıda 95 oranla yüksekti baya bi bir kaç depo denemiştim 95 oranla çok hızlı bitiyordu ama performans hissedilir farklıydı arabada hırıltı vs hiç bişi olmuyordu sonra kaldırdılar onu.

cliocu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Shell 97(katkılı 97 gerçek değil)2 depo denedim daha az km götürdü.95 devam ediyorum farklı istasyon ve pompadan hiç almadım sabah erken saatlerde 4 5 gibi alır kendim doldururum full gırtlak yaparım 46.2 lt benzin ile ortalama 6.6 yaktı ve 712 km gittim.
Şimdi total exellium denemek istiyorum ama cesaret edemiyorum bir şey olacağından değil ama bellimi olur.total in yakıtı daha fazla gittiği söyleniyor.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
sıkıştırma onana göre belirlenin yüksek sıkıştırma onanında 95 oktan bujinin kıvılcımı çakmadan ateşlemesine neden olur bu yüzden yüksek sıkıştırma oranı varsa 97 oktan tercih edilir

hava serinken almayı tavsiye ediyorlar. hava sıcaklığına bağlı olarak genleşme muabbetlerindendi sanırım... hava sıcakken daha az yakıt alırsınız falan diyorlar...

genleşmeden değilde sıcakken alınan yakıtın depo kapağından nasıl uçtuğunu görürsünüz benzin yada diesel fark etmiyor birde 1 gün güneş altında araba kalsın kapağı açınca pıss diye yakıt buharı çıkar

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçlar zaten her iki yakıta göre avans ayarlamasını yapıyor.Her ikiside kullanılabilir ama 97 nin çok farkı ve anlamı yok.Bugüne dek hep 95 oktan kullandım.