AFL - Bi-Xenon ?

yildirim451

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: AFL - Bi-Xenon ?

sukru52 link' Alıntı:
Ya ben daha bugün üye oldum, konuştuğum kişi ise mod biri, sadece o ne istediğini tam bilmiyor , bana hakaret etmiyor ama yalancı diye itham ediyor, baksanıza ben size burada gider yapıyormuşum yani zaten kimse çıkmayacağı için gelin yapalım diyormuşum...

Bilemdiği nokta benim yaptıklarım yapacaklarımın kanıtı, olay oratada benimle neyi tartışacağına karar vermeli. Ayrıca neden kavga edeyim ki, ben aracıma ESP yi yaparkende aynı şeyler vardı, mucidi bile sonradan takılamaz derken sen nasıl yapacaksın dediler, 4 yıldır aracımda sonradan takılmış ESP var, dünya da bernzerini yapan yok.

Demek istiyorum ki herşey yapılır , sadece emek , zaman, para ve bilgi lazım  greatt
aslında sorun sende değil. sen daha forumda yenisin. Daha öncelerden bazı arkadaşlar sonradan afl sistemi taktırmak istedi fakat servisten olumsuz yanıt aldılar. Eketen arkadaşımızın anlatmak istediği buydu

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sukru52 link' Alıntı:
Sayın moderatör kardeşim, siz benim yazdıklarımı okurken ne anlıyorsunuz bilemem ama buyrun biraz daha açayım...

1. si MDI ile yapılacak işlem yapılamaz demedim, yapılacak kişi bulmanız ve bu işlem için ona ödiyecek olduğunuz tutarı bilmiyorum dedim. şase nosuna yazıp bunu araca kodlamaya ne kadar isterler farkındamımısınız. Elimde kednime aşt tech2 cihazım var ama maalesef MDI alamadım daha :D

2. Sensörler, arka aksınızda yeri yoksa, yeni taşıyıcı alacaksınız ve bunuda sizi ekstra maliyeti olacak ki oda yaklaşık 1500 tl, yine yapılıyor ama maliyeti çok. şanslıysanız benim ki yerinde vidaları vardır sadece sensör takarsınız.

3. AFL için gerekli uyarı lambaları tachonuzda olabilride olmaya bilirde , bunuda alırsınız sanırım sizin aracın tachosu yaklaşık 800 avro civarı, buda ekstra maliyer. Bunuda değiştirir yine yaparız.

4. Gelelim cam vs diğer tüm aksamlara burada sizin aracınız çıktığı zaman opelin parçalarda neyi ne kadar ortak kullandığı önemli, kısaca siz AFL yaparsınız 5000 tl tutar, ben AFL yaparım 2500 TL tutar bu sadece şans. Enbaşından beri anlamadığınız nokta siz AFL+ yapılabilirmi yapılamazmıyı mı tartışıyorsunuz, yoksa bunu yapmak mantıklı mı değğilmiyi mi tartışıyorsunuz.

Dedim ya olayınız nedir söyleyin eminim ki orata yolu buluruz.

Sn şükrü

Benim olayım şudur. Burada afl yapılmıyor derken bir arkadaş çıkıp yapılıyor diye iddia edince yapılır yapılamaz diye soran arkadaşlarımızı hani junyan ları afl diye satan yerlere yönlendirmemek. Burada siz ben değil genel olarak düşünüyorum. Anlatabilmişimdir umarım. Yoksa sizin gibi bazı şeyleri başarabilen memleketimin insanlarının olması beni rahatsız etmek yerine hesap edemeyeceğiniz şekilde memnun eder.

Dedim ya İlahi kudret eseri demedim diye işte mesele bir şeyin tüm imkanlar sağlandığında bazılarınca yapılabilip ortaya çıkarılması anlamına gelmemeli. Hani istisnalar kaideyi bozmaz gibi. Sizin resminizi ekledim ama o sizi yetersiz göstermek için değil sizin de bahsettiğiniz gibi aracı yapacağım diye söken acaba nasıl toplayacak diye :)

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sayın sukru52,

Aracınıza sonradan ESP yi nasıl yaptınız? Bunun için otomotiv ve elektronik bilgisi gerekiyor.ESP kontrol algoritmasını hazır alsanız bile bunun içindeki parametrelerin araca göre ayarlanması gerekiyor.Ayrıca yaw rate sensörünü nereye yerleştirdiniz?

Benim de ESP yi demode edecek bir bağımsız direksiyon sistemi projem var.Ama çok hızlı ve güvenli çalışacak actuator lara ihtiyaç var.

sukru52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

nanisa link' Alıntı:
şukru su an sen nerdesın bı dahakı sefere bende senınle geleyim nasıl olsa bende kırmızı pasaport var  benım duldule dışardan bı alışverış yapıp gelırım ama benım en faza 1 hafta tatılım var oyle bır kac ay takılamam dışarda zaten yurt dışı tırcılığını bu yüzden bıraktım

Tabii takılırız beraber buyrun :D

sukru52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Sayın sukru52,

Aracınıza sonradan ESP yi nasıl yaptınız? Bunun için otomotiv ve elektronik bilgisi gerekiyor.ESP kontrol algoritmasını hazır alsanız bile bunun içindeki parametrelerin araca göre ayarlanması gerekiyor.Ayrıca yaw rate sensörünü nereye yerleştirdiniz?

Benim de ESP yi demode edecek bir bağımsız direksiyon sistemi projem var.Ama çok hızlı ve güvenli çalışacak actuator lara ihtiyaç var.

biraz zor oldu ancak bir çok parçanın bir biri ile uyumlarını sağlamalısınız, örneğin Astra H 6 farklı tipte yaw rate vardır, 8 tip de farklı ESP beyni, 6 farklı CIM, 4 adet master silindir bunlara ait borular, bunlara ait braketler vs vs derken baya bir uğraştım. Bir birleri ile uyumlu tipte beyinleri bulup eşleştirmek gerekiyor. şmdi ESP li astr h var alıyorsunuz bunu ama araç 2005 model onun fren merkezi 2007 olmuyor, westinghause farklı . Neyse işte uzun uğraşlar sonucu tüm parçaları bir birleri ile eşletirip (fren sistemi olduğundan hepsi sıfır olarak kullanıldı) ona göre aldık ta sonra diyagnostik kurulumu ve yazılım atılması ile ESP çalşıyor. Astra H da manuel vites yokuş kalkış desteği çalışan TR de tek astra h  okkk

yildirim451

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Abi sen bizi boşver taktır farlarını inşallah çalışır . bu kadar emek vermişsin

sukru52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Sn şükrü

Benim olayım şudur. Burada afl yapılmıyor derken bir arkadaş çıkıp yapılıyor diye iddia edince yapılır yapılamaz diye soran arkadaşlarımızı hani junyan ları afl diye satan yerlere yönlendirmemek. Burada siz ben değil genel olarak düşünüyorum. Anlatabilmişimdir umarım. Yoksa sizin gibi bazı şeyleri başarabilen memleketimin insanlarının olması beni rahatsız etmek yerine hesap edemeyeceğiniz şekilde memnun eder.

Dedim ya İlahi kudret eseri demedim diye işte mesele bir şeyin tüm imkanlar sağlandığında bazılarınca yapılabilip ortaya çıkarılması anlamına gelmemeli. Hani istisnalar kaideyi bozmaz gibi. Sizin resminizi ekledim ama o sizi yetersiz göstermek için değil sizin de bahsettiğiniz gibi aracı yapacağım diye söken acaba nasıl toplayacak diye :)

Ben o konuya cevap verdim, öyle bir usta bulursanız bırakmayın, benim aracım o şekle geldi ve tek bir civatası dahi bozulmadan zarar verilmeden el emeğim ve göz nurum ile geri toplandı. Dedimya bilmiyorsanız birilerine araç emanet edip bunları yaptıramazsınız.

İstisnalar her zaman olacak eğer olay yapılır mı yapılma mı ise evet yapılır. PEki gelelim işin maddi boyutuna, bakın burada anlaşılması gereken nokta birisi aracına bir şey yaparken herkes gibi önceki örnekleri arar. Eğer varsa yapanı bulur yol göstermesini ister. İyi niyetli birine denk gelirse tecrübe aktarılır ve mis gibi montaj yapılır araç kullanılır. Ancak bu tecrübe aktarımında 2. montajı yapan kişi ilk defa bunu yapanın yaşadığı zorluklarda kaybettiği manevi ve madii zararları karşılıyor mu hayır. İşe ben astra h a o montajları yaparken en çok herşeyde ilk olmanın verdiği külfeti yaşadım. Bugün birisi geliyor telefon açıyor abi ben aracıma xenon yapacam evet buyur diyorum ne istiyorsun işte ben nasıl yapacam, anlatıyoruz , çiziyoruz, yazıyoruz gönderiyoruz kendisine . Peki ne oluyor benim ilk o montaj esnasında 3 farklı yerde tech2 aramam, bulamamam, sonra her birine her seferinde 20 tl vermem, yaktığım benizn, harcadığım zaman, o menüleri öğrenmem iiçin attığım taklalar :) bunlar hep emek ve para. SOnra sen gel bir kuru teşekküre bu bilgiyi al sonra foruma konu aç XENON yaptım diye. Maalesef beyler artık ben hiçbir şeyin ilk yapılmasına taraf değilim.

İşTE BUNDAN DOLAYIDIR Kİ, astra j ye AFL+ yapılması mantıklı değildir. Benim aracım astra j olsa idi ben AFL+ yapmazdım AFL+ lı alırdım. ki şimdiki aracımı ILS li almış olmam gibi :D

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sukru52 link' Alıntı:
Ben o konuya cevap verdim, öyle bir usta bulursanız bırakmayın, benim aracım o şekle geldi ve tek bir civatası dahi bozulmadan zarar verilmeden el emeğim ve göz nurum ile geri toplandı. Dedimya bilmiyorsanız birilerine araç emanet edip bunları yaptıramazsınız.

İstisnalar her zaman olacak eğer olay yapılır mı yapılma mı ise evet yapılır. PEki gelelim işin maddi boyutuna, bakın burada anlaşılması gereken nokta birisi aracına bir şey yaparken herkes gibi önceki örnekleri arar. Eğer varsa yapanı bulur yol göstermesini ister. İyi niyetli birine denk gelirse tecrübe aktarılır ve mis gibi montaj yapılır araç kullanılır. Ancak bu tecrübe aktarımında 2. montajı yapan kişi ilk defa bunu yapanın yaşadığı zorluklarda kaybettiği manevi ve madii zararları karşılıyor mu hayır. İşe ben astra h a o montajları yaparken en çok herşeyde ilk olmanın verdiği külfeti yaşadım. Bugün birisi geliyor telefon açıyor abi ben aracıma xenon yapacam evet buyur diyorum ne istiyorsun işte ben nasıl yapacam, anlatıyoruz , çiziyoruz, yazıyoruz gönderiyoruz kendisine . Peki ne oluyor benim ilk o montaj esnasında 3 farklı yerde tech2 aramam, bulamamam, sonra her birine her seferinde 20 tl vermem, yaktığım benizn, harcadığım zaman, o menüleri öğrenmem iiçin attığım taklalar :) bunlar hep emek ve para. SOnra sen gel bir kuru teşekküre bu bilgiyi al sonra foruma konu aç XENON yaptım diye. Maalesef beyler artık ben hiçbir şeyin ilk yapılmasına taraf değilim.

İŞTE BUNDAN DOLAYIDIR Kİ, astra j ye AFL+ yapılması mantıklı değildir. Benim aracım astra j olsa idi ben AFL+ yapmazdım AFL+ lı alırdım. ki şimdiki aracımı ILS li almış olmam gibi :D

İşte konuştuğumuz ortak dil, buluştuğumuz orta yol. Biz de bunu diyoruz. Ve yine söylüyorum sizin gibi istisnaların yapmış olması yapıldığı anlamına gelmiyor. Şimdi size buradan 5 kişi gelse bu arkadaşlara bu sistemi kurmayacaksınız doğal olarak. :) O yüzden ortalıkta yapılıyormuş diye kendilerini yaktırmaları anlamsız.

sukru52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
İşte konuştuğumuz ortak dil, buluştuğumuz orta yol. Biz de bunu diyoruz. Ve yine söylüyorum sizin gibi istisnaların yapmış olması yapıldığı anlamına gelmiyor. şimdi size buradan 5 kişi gelse bu arkadaşlara bu sistemi kurmayacaksınız doğal olarak. :) O yüzden ortalıkta yapılıyormuş diye kendilerini yaktırmaları anlamsız.

Ben para vermediğim sürece herkes istediğini yapsın yardımcı olurum. Benim anlamadığım birşeyin yapılmasından kastınız nedir? Benim araca AFL yapmam gerçeği AFL nin retrofit olarak yapıldığını göstermiyor diyorsanız maalesef katılmıyorum. Siz istiyorsunuz ki ben halojenleri sökeyim, sonra AFL farları takayım bir tane düğmeye basayım araba AFL li olsun, öyle bir şey yok. Ben yine söylüyorum cebinde bu işe para ayırmış, ben bu işi yapacağım diyen biri varsa yapabilir ama ucuz ama pahalı yapılır . Ama ben kendi aracım AFL siz olsa ve ben bu retrofit olayını yapan ilk kişi olacaksam eğer ona AFL yapmakla uğraşırmıyım hayır uğraşmam. Ama çıkar siz AFL+ yapar bunun nasıl yapıldığını forum da anlatır, paylaşırsanız benim yapacağım emek işçiliğini yaparsanız. Aracı alırken AFL almam, parçaları çıkma toplar onun yerine başka opsiyon alır AFL yi sonradan montajlatırım  dancee

HA ! Birisi çıkar gel abi, bende tüm parçalar var hadi yapalım derse neden olmasın, ama tek kuruş cebimden para vermem bir şeyin ilki olmak için  evil_Daemon