Ani Fren Sorunu

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ani Fren Sorunu

yildirim link' Alıntı:
Tekrarlıyorum, kuru zeminde fren mesafesini arttırır.

Ben de tekrarlıyorum, yurtdışı dahil sehir efsanesidir :))
Bana buna dair tek bir test bulup yollar mısın?

Ben bir link yollamıyorum Google yardımcı olur :))

yildirim11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Devrim link' Alıntı:
Ben de tekrarlıyorum, yurtdışı dahil sehir efsanesidir :))
Bana buna dair tek bir test bulup yollar mısın?

Ben bir link yollamıyorum Google yardımcı olur :))

http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-lock_braking_system
Effectiveness başlığını okuyabilirsiniz.

yildirim11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bir de şöyle bir video var ama bunda test falan yapılmamış, ama söylediklerinden bazıları mantıklı geldi bana,

örneğin;
Kuru zeminde hem ABS'li araçla hem de ABS'siz araçla frene sonuna kadar basıldığında ABS'siz araç kayarsa daha uzun mesafede durur diyor, ancak ABS'siz araç frenine tekerler kitlenmeyecek kadar basılırsa daha kısa mesafede durur diyor.
ABS olan araçta, abs aktif olunca, freni bırakana kadar(veya ciddi miktarda fren basıncı azaltılana kadar) abs devrede kalır diyor, ancak abs olmayan araçta kontrol edilebilir diyor.
ABS olan araçta fren anında araç çukurdan, kasisten vs geçerse abs devreye girer (ki bu durumu hepimiz yaşamışızdır) bu da fren mesafesini arttıtır diyor.

Link: ABS vs. No ABS

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yildirim link' Alıntı:
Bir de şöyle bir video var ama bunda test falan yapılmamış, ama söylediklerinden bazıları mantıklı geldi bana,

örneğin;
Kuru zeminde hem ABS'li araçla hem de ABS'siz araçla frene sonuna kadar basıldığında ABS'siz araç kayarsa daha uzun mesafede durur diyor, ancak ABS'siz araç frenine tekerler kitlenmeyecek kadar basılırsa daha kısa mesafede durur diyor.
ABS olan araçta, abs aktif olunca, freni bırakana kadar(veya ciddi miktarda fren basıncı azaltılana kadar) abs devrede kalır diyor, ancak abs olmayan araçta kontrol edilebilir diyor.
ABS olan araçta fren anında araç çukurdan, kasisten vs geçerse abs devreye girer (ki bu durumu hepimiz yaşamışızdır) bu da fren mesafesini arttıtır diyor.

Link: ABS vs. No ABS

Abs siz araçta tam fren koklenmez ise tekerler kitlemez lakin basınç az oldugu icin yine daha uzun mesafe olmaz mı? Bir de kasis vs durumunu dememiştim ben, direk kuru zeminde temiz olan test.

Eski micirli yollarda da %22 mesafeyi uzatıyor ABS :)

Sonuçta bahsettigimiz freni kökleme durumunda olan durum. Eskiden pompalama olayı vardı, orada da araç daha uzun mesafe de durmuyordu ki bunu hepimiz öğrenip denemisizdir :))

Biraz önce kar demiştim de fifth gear ABS testi yapmış yokuşda karda, ABS yine kısaltmış mesafeyi :)

DERSİMLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yildirim link' Alıntı:
Tekrarlıyorum, kuru zeminde fren mesafesini arttırır.

+1 ABS süreyi uzatır fakat ABS'siz araç gibi kayarak tehlikenin üzerine gitmememenizi sağlar hareket kabiliyeti yönünden çok önemlidir. bunu en iyi yaşayanlardan biriyim bire bir test ettim.  :)

batigol1907

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dersimliye katılıyorum ben de birebir test ettim eski arabam olsaydı kayarak karşımdaki araca göbeğinden dalar hepsini Allah korusun öldürürdü. ama abs sayesinde hatalı ana yola çıkış yapan amcamın sadece ruhu öbür tarafa bi gitti geldi derin bir oh çekmiştir o anda.

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

ABS'nin freni köklediğinizdeki tek kötü yanı önünüzdeki arabaya sizi yanlarda kaçacak yeriniz yokken Osmanlı akıncısı tadında dört nala götürmesidir. O türden 2 tehlike atlattım, ikisi de araba sayesinde değil çevresel şartlar sayesinde iyi neticelendi. (Birincisinde yolun kendiliğinden açılması sonucu öndekinin hareket etmesi, ikincisi arkadan düşmekte olan bir Boeing 747 tadında gelen beni aynadan gören sürücünün emanın diyerek kaçışması.)  (:)

yildirim11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aynen dediğiniz gibi, direksiyon hakimiyeti sağlıyor abs, fren mesafesini kısaltma amacı çok fazla yok. Bir de şöyle bir istatistik var wikipedia da
Increased the risk of run-off-road crashes by 35 percent

Yoldan çıkarak kaza yapma olasılığını %35 oranında arttırıyormuş. Fren yaptıktan sonra panik haliyle, çarpmamak için direksiyonu kırınca yoldan çıkıp belki de daha büyük bir kazaya karışabiliyor demek ki insanlar.

Devrim3

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yildirim link' Alıntı:
Aynen dediğiniz gibi, direksiyon hakimiyeti sağlıyor abs, fren mesafesini kısaltma amacı çok fazla yok. Bir de şöyle bir istatistik var wikipedia da
Increased the risk of run-off-road crashes by 35 percent

Yoldan çıkarak kaza yapma olasılığını %35 oranında arttırıyormuş. Fren yaptıktan sonra panik haliyle, çarpmamak için direksiyonu kırınca yoldan çıkıp belki de daha büyük bir kazaya karışabiliyor demek ki insanlar.

Evet suv lerde özellikle devrilme cok fazla rapor edilmiş. Halbuki kızaklasa iyiymis :)

firstemperor1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et