Araç Bakımı ile ilgili soru.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Araç Bakımı ile ilgili soru.

sn lidokain Sonax olsaymış daha iyimiş ama çok tercih edildiği için kalmamış
ancak bahsetttiğiniz ikinci ürün turtlewax da fena durmuyor yorumları da gayet iyi
ki turtlewax ürünleri kullandım baya hepsinden de memnun kaldım
sonax cilalı şampuanda iyi seçim ama 500 ml çabuk bitiyor :)

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

Hepsiburada.com a sepeti hazırladım :)

- 2adet  Meguiars El Cila Pedi
-Meguiar's Scratchx® İnce ևizik Ve Leke ևıkarıcı
-Turtle Wax Teflon Sıvı Cila 500.ML ( burdaki teflon'dan kasıt ne?)

başka önerisi olan

PS: sonax'ın çizik gidericisi en üst seviye "6" imiş, o yüzden tercih etmedim hem uygulaması zordur hemde boyaya zarar verir.

duanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

thnxx
araca sık sık pasta yapılması kötü değilmi.sonuçta boya daha doğrusu bildiğim kadarıyla vernik tabaksı inceliyor,tamamen incelirse boya güneş altında parlıyor tek çare aracı boyamak kalıyor.bu yüzden sık cila yapmak mantıklı..ayrıca sizin kullandığınız teflon turtle su bazlı olduğu için plastik yüzeye zarar vermiyormuş onumu kullansak hızlı cilanın yerini turmazmı

duanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

NewPa1n link' Alıntı:
Hepsiburada.com a sepeti hazırladım :)

- 2adet  Meguiars El Cila Pedi
-Meguiar's Scratchx® İnce ևizik Ve Leke ևıkarıcı
-Turtle Wax Teflon Sıvı Cila 500.ML ( burdaki teflon'dan kasıt ne?)

başka önerisi olan

PS: sonax'ın çizik gidericisi en üst seviye "6" imiş, o yüzden tercih etmedim hem uygulaması zordur hemde boyaya zarar verir.

2. ürünü beğenemdim biraz daha araştıracağım.ayrıca listeye meguiars mikrofiber bez eklemelisin

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bakın Pasta ayrı cila ayrıdır bunları karıştırmamak lazım
Pasta boyayı incelttiği için çok tasiye edilmez belki 1-2 yılda bir yapılır
Wax ise 3-5 ayda bir yapılabilir çünkü zamanla etkisini yitirir ve boyayı inceltmez sadec boya üzerinde
ince bir katman oluşturarak boyayı korur

Teflon, politetrafloroetilen (PTFE) polimerin ticârî adıdır. Isıya, kimyevî maddelere, neme, elektrik atlamasına (dielektrik), sürtünmeye dayanıklı olan Teflon hiçbir maddeye yapışmaz, sürtünme katsayısı bütün katı cisimlerinkinden küçüktür. Yani PTFE (teflon katkısı) aracı ısıya, yağmura ve her türlü dış etkenlere karşı korunur. (o yüzden tavaları teflon yapıyorlar alaksız olucak ama gerçek :) cila da kullanılan aynı olmasada benzeri sıvısı kullanılıyor

Bu arada bir kaç video ekliyeyim

Auto Detailing & Maintenance : How to Apply Car Wax

Meguiar's Carnauba Plus Waxes

Autogeek on Two Guy's Garage - How to apply a Carnauba wax by hand

HOW TO WAX A CAR www.carnuwax.com

Tech Wax - How To

duanka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

benim listem
-Meguiar's Ultimate Quik Detailer® Hızlı Yüzey Temizleyici Ve Koruyucu veya Turtle Wax Islak Hızlı Vizyon Cila veya teflon
-Meguiars El Cila Pedi
-Meguiars Microfiber Silme Bezi Sarı
-Sonax Cilalı Şampuan

emhasuya

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

@NewPa1n

Eğer çiziklenme falan yoksa boşu boşuna pasta uygulama arabaya bence, eğer varsa sana tavsiyem polisaj makinesi alıp ilk olarak polisaj pedle meguiars 105 uygulaman, ardından finisaj pedle meguiars 205 uygulaman.

Eğer çiziklenme yoksa sadece m205 sürüp sildikten sonra wax ile üzerini kapatmak en mantıklısı. Tabi kille ilk temizliği yaparsan çok daha sağlıklı olur.

Ayrıca meguiars'ın mf bezine boşu boşuna para verme, bimden alacağın mavi 2li mf bez çok iyi işini görür, yanlız kullanamdan önce ılık su ve sabunla bir kere yıkayıp kurulaman yeterli.

Şampuanı ise cilalı alırsan uyguladığın waxı daha uzun süreli araç üzerinde tutabilirsin. Cilalı şampuanlar fazla köpürmez ama temizliği ve koruması daha iyi, ben turtle waxın konsantre cilalı şampuanını kullanıyorum, bir kapak yetiyor bir kovaya, şişe uzunca bir zaman yeter sana.

İstersen sipariş verme, aracın boya durumunu tam olarak söyle de ona göre bir liste hazırlayalım sana.

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

Sn. emhasuya

öncelikle ilginizden dolayı çok teşekkür ederim.
benim sıkıntım aracımda çok kılcal çizik olması izmir buluşmasında sn.drwaverunnerlada detaylı inceledeki, benim amacım hiç makinaya felan girmede el ile yapmak yerim ve zamanım çok, bu kılcal çizikleri halletikten sonrada aracı mümkün olduğu kadar korumak istiyorum cila vs. ile yani bu olayı artık belli bir periyoda bağlayıp sürekli yapmak istiyorum.
Siz bu konuya hakim olduğunuz için sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda hareket edicem o yüzden şuanda elimizde kılcal çizik dolu bir araç var napacaz :)

saygılar

ebony

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben olaya biraz farklı bir açıdan yaklaşıp kendi kullandığım örnekleri vereceğim. Forumlardaki (www.detailingworld.co.uk , www.skodaturkey.com , DH) uzun araştırma ve uygulama örneklerinin incelenmesinden sonra aşağıdaki sepeti oluşturdum ve temin ettim. Aldığım ürünlerin nerdeyse tamamı Türkiyede official olarak satılmıyor. Bu sebeple ingiltere merkezli bir siteden sipariş ettim. Siparişten itibaren 8 gün içinde elime geçti. Kullanıyorum, gayet memnunum.

- Kurulama havlusu çok çok işi kolaylaştırıyor, tavsiye ederim. (http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=CHE-FLUFFER-1 )

- Kil. Yılda 2 defa kil uygulaması yapılması önerilir. Bu pakette kil+kayganlaştırıcı birlikte set olarak satılıyor. (http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=SON-3200-300)

- Pasta - Autloglym Super Resin (AG SRP)- Özellikle el ile uygulama için biçilmiş kaftan! Aşındırıcılık oranı nerdeyse yok. Daha çok dolgu yaparak çizikleri kapatıyor.(Derin çizikler için çok uygun değil, dahaçok kılcak çiziklere hitap ediyor). (http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=AGL-SRP-500)

- Wax - FK1000p - Ödüllü, sınıfındaki en iyi waxlardan biridir. Katı waxtır. Uygulaması sıvı wax'lar kadar kolay değildir ama dayanıklılığı çok daha fazladır. (http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=FIN-1000PSEAL)

Oradaki fiyatlar VAT'lı fiyatlar. Hepsinin altında vergisiz fiyatları yazıyor. TR'ye yollanacağı için vergi düşülüyor. Kargo ücreti yanlış hatırlamıyorsam 13 pound kadar tutmuştu.

Bunlar ingiltereden sipariş etmek zorunda kaldığım ürünler. İlave olarak hepsiburadadan bir sürü ürün var (meguiars şampuan, uygulama pedleri, yıkama eldiveni, ucuz microfiber bezler vb.)

Bence en önemli konu bol bol okuyup uygulama videoları izlemek. Detaing konusunda çok özelleşmiş siteler var. Vakit buldukça incelemeniz iyi olur kanısındayım.

İyi akşamlar.

ebony

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben olaya biraz farklı bir açıdan yaklaşıp kendi kullandığım malzemeleri vereceğim. Forumlardaki (www.detailingworld.co.uk , www.skodaturkey.com , DH) uzun araştırma ve uygulama örneklerinin incelenmesinden sonra aşağıdaki sepeti oluşturdum ve temin ettim. Aldığım ürünlerin nerdeyse tamamı Türkiyede official olarak satılmıyor. Bu sebeple ingiltere merkezli bir siteden sipariş ettim. Siparişten itibaren 8 gün içinde elime geçti. Kullanıyorum, gayet memnunum.

- Kurulama havlusu çok çok işi kolaylaştırıyor, tavsiye ederim. (http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=CHE-FLUFFER-1 )

- Kil. Yılda 2 defa kil uygulaması yapılması önerilir. Bu pakette kil+kayganlaştırıcı birlikte set olarak satılıyor. (http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=SON-3200-300)

- Pasta - Autloglym Super Resin (AG SRP)- Özellikle el ile uygulama için biçilmiş kaftan! Aşındırıcılık oranı nerdeyse sıfır. Daha çok dolgu yaparak çizikleri kapatıyor.(Derin çizikler için çok uygun değil, dahaçok kılcak çiziklere hitap ediyor). (http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=AGL-SRP-500)

- Wax - FK1000p - Ödüllü, sınıfındaki en iyi waxlardan biridir. Katı waxtır. Uygulaması sıvı wax'lar kadar kolay değildir ama dayanıklılığı çok daha fazladır. Çok büyük bir kutu bu. Yılda 4 defa uyguladağınızı varsayarsak tüm waxın bitmesi 10 yıl falan sürer :) (http://www.shinearama.co.uk/product.php?id=FIN-1000PSEAL)

Oradaki fiyatlar VAT'lı fiyatlar. Hepsinin altında vergisiz fiyatları yazıyor. TR'ye yollanacağı için vergi düşülüyor. Kargo ücreti yanlış hatırlamıyorsam 13 pound kadar tutmuştu.

Bunlar ingiltereden sipariş etmek zorunda kaldığım ürünler. İlave olarak hepsiburadadan bir sürü ürün var (meguiars şampuan, uygulama pedleri, yıkama eldiveni, ucuz microfiber bezler vb.)

Bence en önemli konu bol bol okuyup uygulama videoları izlemek. Detaing konusunda çok özelleşmiş siteler var. Vakit buldukça incelemeniz iyi olur kanısındayım.

İyi akşamlar.