araç orjinal km öğrenme

tcoban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor beynıne gırıs yaparak ogrenılıyor %5-10 yanılma payı var yok herhalde test cıhazıyla

bir arkadaş vectrada bu bilgi ekranda tutuluyor yazmıştı araçtan araca göre değişiyormu bu? aynı zamanda bu bilgi motor beyni yada BCM de yada başka yerde tutuluyormu? Corsa D aracım için merak ediyorum... sadece 1 yerde tutulması çok sakat küçük masrafla gerekirse o parça değiştirilir km düşürülür (km si düşük aracın parçası takılarak) sonuçta birkaç yerde tutulması hem bu maliyeti arttırır hemde caydırıcılığı arttırır....

anjelotkral

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normalde motor beynınde ve ecu da muhafaza edılıyor bu konu hakkında detaylı bılgı forumda olması lazım bı arastırırsan ıyı olur

uzalan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de 5664 e şasi nosunu gönderdim ama hata mesajı geliyor. Plaka gönderince sadece hasar kaydı geliyor.

corsa cdti

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opellerde gerçek km. yi öğrenmek tamamen şansa kalmış aracın km. düşürüldüyse gerçek km.sini sadece düşüren bilir. servis dahil hiç kimse o aracın km. sinin oynandığını anlamaz.
artık bu işleri sanayide o kadar iyi yapıyorlar ki bu konularda fabrikadan bile öndeler.
adamlar hem ecudan hem de km. beyninden kısacası arabada kaç yerde bu bilgiler tutuluyorsa orqalardan gerçek km.yi silip istediği km.yi yüklüyor.
biz km.si düşürülmüş astrayı müdürü arkadaş olan ve yeğenin çalıştığı servise götürdük adamlar bilemedi.
sadece mercedes vs. lüks seğment arabaların bazılarında km. ile oynarsanız km. beyni vs. komplo kilitleniyor ve kullanılmaz hale geliyor. yenisi de afaki bir para.
bu işin ustalara bunları bildiği için bu tür arabalara dokunmuyor.
bunu haricinde piyasadaki arabaların %95'inin km. ile istedikleri gibi oynuyorlar.
eskiden bu işi elektronikten iyi anlayan 3-5 kişi yapar ve çok para ister gizli kapaklı yapardı. şimdi bu iş ayağa düştü sanayideki kalfa bile 50 liraya yapıyor.
nerelerden anlamaya çalışırız dersen, servis kayıtlarından, tüvtürk muayene kayıtlarından, sigorta hasar kayıtlarından vs.

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
bir arkadaş vectrada bu bilgi ekranda tutuluyor yazmıştı araçtan araca göre değişiyormu bu? aynı zamanda bu bilgi motor beyni yada BCM de yada başka yerde tutuluyormu? Corsa D aracım için merak ediyorum... sadece 1 yerde tutulması çok sakat küçük masrafla gerekirse o parça değiştirilir km düşürülür (km si düşük aracın parçası takılarak) sonuçta birkaç yerde tutulması hem bu maliyeti arttırır hemde caydırıcılığı arttırır....

Corsa D' lerde, bu bilgi 2 farklı yerde depolanır.
Odometre (kadran) - Ecu
İki bilgiyi de tech2 yada op-com ile aynı ekranda okuyabilirsiniz.

Düşürdükleri zaman ikisinden de düşürmek zorundalar.

tcoban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Corsa D' lerde, bu bilgi 2 farklı yerde depolanır.
Odometre (kadran) - Ecu
İki bilgiyi de tech2 yada op-com ile aynı ekranda okuyabilirsiniz.

Düşürdükleri zaman ikisinden de düşürmek zorundalar.

normalde motor beynınde ve ecu da muhafaza edılıyor bu konu hakkında detaylı bılgı forumda olması lazım bı arastırırsan ıyı olur

arkadaşlar teşekkürler. Bunu ne için sordum hem bu sahtekarlığı daha iyi öğrenmek için hemde aracımın BCMsini değiştireceğim. Bir süredir araştırdım araya özel başka olaylar girince bunu bırakmıştım ama şimdi tekrar araştırmaya giriştim. BCM değiştirince km 'nin eski halinde kalması için ne yapabilirim. Bir öneriniz var mı? Mesela 100.000 deki bi aracın BCM sini bulursam ECUda bunun içinde sanıyorum o yüzden km. 100.000 mi olur? göstergedeki gibi gerçeği mi yansır veya satınca bunun gerçek km.si 100.000 miş göstergedekini düşürmüşsün diyebilirler mi.? ne yapmam lazım? yArdımcı olurmusunuz?

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar teşekkürler. Bunu ne için sordum hem bu sahtekarlığı daha iyi öğrenmek için hemde aracımın BCMsini değiştireceğim. Bir süredir araştırdım araya özel başka olaylar girince bunu bırakmıştım ama şimdi tekrar araştırmaya giriştim. BCM değiştirince km 'nin eski halinde kalması için ne yapabilirim. Bir öneriniz var mı? Mesela 100.000 deki bi aracın BCM sini bulursam ECUda bunun içinde sanıyorum o yüzden km. 100.000 mi olur? göstergedeki gibi gerçeği mi yansır veya satınca bunun gerçek km.si 100.000 miş göstergedekini düşürmüşsün diyebilirler mi.? ne yapmam lazım? yArdımcı olurmusunuz?

Bcm aracın içinde, far anahtarının olduğu kapağın arkasındaki modül. Ecu ile alakası yok.

miralay

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
tuvturk verileri de gerçeği yansıtamadığı anlar oluyor maalesef.örnek arac 50 binde muayene olsun ve iki sene içinde araç 200 bine gelsin.rahatlıkla muayene öncesi aracı 100 bin km. lere düşürüp öyle muayeneye sokabilirler.

tcoban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
trafik ekipleri km denetim işi yaparsa, bu sahtecilik de büyük ölçüde azaltılır. Sonuçta böyle sahtecilik ve suç işleniyorsa bu görev tanımına dahil edilebilir.trafik ekibi ana sistem merkezinde en son kayıtlı km yi sorgulayarak araçta gördüğü km değerinin büyüklüğünü karşılaştırabilir, tüm çevirmelerde ve ceza işlemlerinde ceza makbuzunada yazarak sisteme giriş yapsalar keşke. Birde bayiler ile muayene istasyonları bu sisteme giriş yaparsa en güncel veriler saklanabilir.Aynı zamanda Ruhsata da km değeri yazılmaması için engel yok. Aracı satarken bayiden km kontrol işlemi ile belge istense çok iyi olur

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
trafik ekipleri km denetim işi yaparsa, bu sahtecilik de büyük ölçüde azaltılır. Sonuçta böyle sahtecilik ve suç işleniyorsa bu görev tanımına dahil edilebilir.trafik ekibi ana sistem merkezinde en son kayıtlı km yi sorgulayarak araçta gördüğü km değerinin büyüklüğünü karşılaştırabilir, tüm çevirmelerde ve ceza işlemlerinde ceza makbuzunada yazarak sisteme giriş yapsalar keşke. Birde bayiler ile muayene istasyonları bu sisteme giriş yaparsa en güncel veriler saklanabilir.Aynı zamanda Ruhsata da km değeri yazılmaması için engel yok. Aracı satarken bayiden km kontrol işlemi ile belge istense çok iyi olur

Mesaj kutun dolu :)
[MENTION=63743]tcoban[/MENTION]