Arkadaşlar Acil Yardıma İhtiyacım Var

burakatmaca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar öncelikle merhaba..Aracım 2005 model 1.6 GTC Sport Opel Astra LPGli. Aracımı daha yeni bugün aldım ve canımı sıkan bi olay yaşadım eminim bana yardımcı olabilecek arkadaşlar vardır.

Olay şu; normal otobanda seyir halindeyken 100-120 km hızla gidiyordum birden motor arıza lambası yandı ve araba gaz yememeye başladı.. Gaza basınca lamba yanıyor gazdan ayağımı çekince sönüyor.. Herneyse o bir yana arabayı eve gelip stop ettim. o anda yol bilgisayarında Coolant Level adlı bi hata yazdı netten baktım radyatör su falan açıp kaputu motor suyunun kapagını yavasca actım ve hava puskurdu resmen 30 saniye falan kaynar su püskürttü.. suyu bosalttım tazeledım doldurdum tekrar arabayı calısır durumda bıraktım fakat aradan bıraz zaman gectıkten sonra yıne kaynama yaptı .. Ve fan çalışmıyordu .. Klima açınca fan devreye giriyor hararet kesiliyor.. fakat klimayı kapatınca fan devreye girmiyor motor sıcaklıyor ve su kaynatıp tekrar dediğim kısır döngü oluyor. sizce sorun neden kaynalanıyor olabilir ? Arkadaşlar ne yapacagımı sasırdım kaldım :(

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun.

soğutma sistemiyle ilgili aklıma gelen olası sebepler: termostat arızası, fan devresi-rölesi arızası, hararet müşiri arızası. radyatörü de kontrol ettirin, zira klima radyatörüyle motorun kendi radyatörü farklı diye biliyorum.

ayrıca aracınıza direk çeşme suyu koymayın. daha önce ne koyulmuşsa emin olup ondan koydurtun. yani pembe renkli soğutma suyu gibi.

diğer teklemeyle ilgili bir çok sebep olabilir. araca tech2 cihazı bağlatıp verdiği arızaları okutun. ondan sonrasını ustanız söyleyecektir.

burakatmaca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar opel servisine bıraktım aracım şuan orada makinaya bağladılar ve siboplarla ilgili problem olabilir dediler şu motor arıza tespit lambasının yanma olayından ötür. Hararet içinde bişey söylemediler hortumlarla ilgili problem olabilirmiş yarın arayıp haber verecekler.

kRm

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar opel servisine bıraktım aracım şuan orada makinaya bağladılar ve siboplarla ilgili problem olabilir dediler şu motor arıza tespit lambasının yanma olayından ötür. Hararet içinde bişey söylemediler hortumlarla ilgili problem olabilirmiş yarın arayıp haber verecekler.

tanıdık bir servise bıraksaydın keşke siboptan girer egzosdan çıkar o yamyamlar bi kaç yere göstermeden yaptırma bence...

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Su sızıntısı vardır, muhtemelen de LPG regulatöründen. Sadece su mu eklediniz? antifriz eklenmesi lazım her koşulda.

ilhdmr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun öncelikle sıcakken su depo kapağını açmayın ya da açarken dikkatli olun o su fişkırması sırasında et haşlama olabilirsiniz. ikincisi su eksiltme yok anladığım kadarı ile oolsaydı suyun eksildiğini yazardınız. en iyi yol verilen arıza kodundan gitmek olur. arabaya anahtarı takıp gaz+fren yapıp kontağı çevirince hangi kodlar geliyordu diye sorardım eğer araç serviste olmasaydı. lakin yukarıda bir arkadaşın yazdığı gibi tek yere bağlı kalmayın ne kadar paranız varsa alacak şekilde bir sürü arıza uydururlar. yaptırmadan önce sanayide birden çok opel ustasına gösterip fiyat alın öyle yaptırın

naci üzer

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun arkadaşım, fan sensörü devresi olabilir kontrol ettirin fan açmıyordur, subaplar olabilir diyorlar araça eğer fazla hararet yaptırmışensan olur, yoksa hemen arızayı anlayıp stop ettiysen subaplarda bir sorun olmaz hem söktürmeyin, lpg de, hararet muşuru da olabilir, motor sıcakken aracı bilgisayara bağlayıp öyle kontrol ettirin ki ilk önce şüpelendiğiniz sensörler devreler, lpg, fan vs baktırın derim sonra subaplar ve olmaması dileğimle büyük arızaları bakarlar, tekrar geçmiş olsun..