Astra G tepe lambası led - arka elcik lamba bağlama

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Selamlar
2005 Astra G Classic 1.4 Twinport aracımın dikiz aynası üstündeki lambayı led yaptım. Ayrıca arka tutamaklar lambalı değildi. Onları da okuma lambalı yaptım. Yapılanlar:

1. Şerit ledlerden üçerli kesip lehim yerlerine kablolar lehimledim. Bu kabloları (+) ve (-) gruplar halinde birbirlerine lehimleyip bağladım. Toplamda 15 led elde ettim. Bunları ön okuma lambasının içine yerleştirdim. Arkalarını elektrik bantıyla izole ettim. Renk tonu Xenonlarınkiyle aynı oldu ve beyaz ışık araç içini gündüz gibi aydınlatıyor, ama gözü alacak ve rahatsızlık verecek derecede parlak da değil.
  2. Opel GM sitesinden orjinal GM lambalı arka elciklerden aldım.
  3. Tavanı yanlardan açtırarak ön okuma lambasından iki kabloya ek yapıp elciklere kablo çektim. Böylece elcik düğmesi orta konumdayken kapılar açılınca öndekiyle beraber arkadaki lambalar da yanıyor.
  4. Far anahtarı düğmesini söktüm. Soketine karşıdan bakınca sağ üstteki ayağa kontaktan sürekli (+) voltaj geliyor. Bunun arkasından kablosunu sıyırıp ek yaptım ve elciklerin üçüncü soketine kablo çektim. Böylece kapılar kapalıyken elcik düğmesine basıp lambası yakılabiliyor.
Tüm tesisat iki elciğe de tavanın yanlarından çekildi. Lambalar sönünce öndeki ledler de tamamen sönüyor, kısık şekilde yanık kalmıyor.

Sıradaki projem arka kapılarda düğme yok ve kapı açılınca lambalar yanmıyor. Arkaya butonları aldım, yakında onlara da tesisat çekicem.

Fotoğraflar en kısa zamanda yüklenecek.

Vectrali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kolay gelsin fotograflar la yapmak isteyen arkadaslara yardimci olabilir. bende bi arkadasimin renault 19 aracinin arka kapilara switch koymak istiyorum. banada yardimci olacaktir konunuz tesekkur ederim.

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Fotoğraflar

Far anahtarının düğmesini altındaki küçük deliğe tornavida sokup çıkardıktan sonra alyanlarla içteki mandalları tutturdum. Çekince komple çıktı.
dsc0022sc_zps35f827ec.jpg

Sağ üstte işaretli uç sürekli (+) gerilim olan. Arkasındaki kabloyu sıyırıp ek yaptım.

dsc0023no_zps08305f64.jpg

Far anahtarının arkasında karşılık gelen soket.

dsc0024uu_zpsf71e1a83.jpg

Ön lamba. Burada iki uçtan da arkadakiler için ek yapıp kablo çektim. Belki vazgeçerim ilerde diye silikon, sıvı plastik vb. sıkmayıp elektrik bantıyla izole ettim.

dsc0026xx_zps0f172911.jpg

Led ışığı

dsc0027xf_zpsa0f64cf5.jpg

1 nolu ön ışıktan gelen (-)
2 nolu (ince uçlu soket olan) ön lambanın (+) ucu
3 nolu far anahtarından gelen sürekli (+)
Tümüne bu (sol kapı) soketten ek yapılarak kablo çekildi. Kablo arka tavandaki stop lambasının ordan dolandırılıp sağ kapıdakine bağlandı.

dsc0028hm_zps15347691.jpg

Sol lamba

dsc0020edt_zps63ed53cd.jpg

Sağ lamba

dsc0021mg_zps544c5cf9.jpg

Araç içinde renk bütünlüğü olması için yakında beyaz led yaparım.

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
birde arka sis lambasını çiftli yapalım da aydınlatma projemiz tam olsun :)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arka sis lambasına karar veremedim. Aslında duyu var. Ama fişinde sis kablosu yok. Soldaki stopların fişindeki sis kablosundan ek yapıp sağdaki stopların fişine bağlanıp, ampül için delik delip sağ sis yakılabilir.

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kablo bende de yok soldaki ampulu sağdaki yerine taktım yanmadı tesisat döşeyeceğiz mecburen

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aslında ben o arka sis yerlerine fren lambası yapmak istiyorum vectra b kasalarda felan fren lambası o şekilde ve daha iyi dikkat çekiyor bizim arabada farlar açıkken aynı lamba üzerinden yanmakta ve ben buna sinir olmaktayım :)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arka elcikleri Led yaptım

Şerit ledi lamba içine lehimledim. Beyaz ışık.

dsc0006qb_zps9168c6f3.jpg

dsc0012rr_zps9da4d575.jpg

Ayrıca bagaja da ledlerden bağladım. Şerit ledlerin uçlarına kablolar lehimledim. Bagaj lambasını daha önce led yapmıştım. Onun ve diğerlerinin (+) ve (-) uçlarını aralarında gruplandırıp lehimledim ve bagaj lambası soketine taktım. Bagajın içi aracın içi kadar aydınlık oldu.

Sağ taraftaki
dsc0019lv_zps8c210600.jpg

Sol taraftaki
dsc0018bf_zps51705649.jpg

Flaşsız fotoğrafı. Mavi çıktı fotoğrafta ama aslında beyaz.
dsc0015et_zpsd83bfc7e.jpg

Gece vakti yaptığıma beyaz elektrik bantı kalmamış, siyahla bantladık. :)