Astra G Twinport Z16XEP beyin arızası mı?

doctoremre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba, iki ay önce 2003 model 1.6 Z16XEP motor Lpg'li Astra G araç aldım, aldığımda 133 bindeydi araç şuan 138 binde, iki aydır anamdan emdiğim süt burnumdan geldi, hikayem şöyle;
aracı alırken biraz geç çalışma problemi vardı, genelde uzun yol yapıyordum, bir hafta sonra yolda yavaşlayıp vites düşürürken stop etti, sonra arada yine stop ediyordu, ışıklara gelince rölanti düşüyor kalkıyor stop edecek gibi oluyordu, tüptendir sanıp hemen bir şey yapmadım ama baktım olacak gibi değil sanayiye götürdüm, arkadaşlarımın hepsi üst kapaktır diyorlardı ama ben kulak asmıyordum..
neyse ustanın biri bilgisayara bağladı emme manifoldu dedi 1200 tl tutar dedi yuh dedim oradan çıktım, başka yere götürdüm hocam bakalım manifolt ise de temizleriz filan dedi sonra baktılar bilgisayarda bobin arızası göründü p0300 p0303, bobini değiştik baktım araba düzeldi yola çıktım bir 50 km sonra yine aynı sorunlar baş gösterdi, döndüm bobini iade ettim, sonunda birkaç yere gösterince üst kapak olduğu anlaşıldı, meğer benden önceki sahibi üst kapağı yanlış yaptırmış yanlış ve kalın conta takmış bir de sıvı contalamışlar al sana stop etme, gaz yememe, rölantide oynama.. (yapan ustayı da Allah bildiği gibi yapsın) üst kapağı yaptırdım 800 tl gitti, sorunlar düzeldi ama geç çalışma düzelmedi, sağa göster sola göster olmadı, araba geç marş alıyordu, sürekli forumu da okuyordum neler olabilir diye, benzin pompası ve hortumu değişti yine düzelmedi, sonra Şanlıurfa’da iyi bir ustaya gösterdik adam zaten sadece opel bakıyordu, koltuk altındaki depo kapağından olduğunu söyledi, değiştirdik düzeldi, benzin geri kaçıyormuş ateşleme yapmıyormuş dedi, şimdi tık çalışıyordu artık..
bu arada aracın çipli anahtarının çipi kırılmıştı motor kodu kayıptı yaptıramadım yedek anahtarla çalıştırıyordum..
Araba düzeldikten sonra ohh rahatladım üstüne bir carbon clean yaptırayım dedim, yaparken işlemin ortasında bi baktık arıza lambası yandı şu ortasında anahtar resmi olandan, kodlara baktık p0303 p0300 p0340 p1405 çıktı, bobin-eksantrik sensörü-egr valfi arızalı dediler, sildirdim sonra tam çıkarken baktım arıza lambası yine yandı ve araba 3500 devirde kendini kesmeye başladı gitmedi, daha önce yapmıyordu ama ilk kez oldu, belirli bir devri geçmiyordu direk kesiyordu, sabah oldu tekrar gittim aynı hataları verdi, bujiler eskimişti değiştim bobini değiştim eksantrik sensör yoktu aramaya koyuldum, belirli bir devirden sonra kesme olayı devam ediyordu, sonra tekrar urfadaki ustamı aradım durumu anlattım bende var ama eksantrik değil krank sensöründen olur o problem dedi, bastım gittim, krank sensörünü değiştirdi düzelmedi, eksantrik sensörünü değiştirdi düzelmedi, sağa baktı sola baktı inceledi ve yanıma gelip şöyle dedi: hocam senin aracın beyninde arıza var, bütün tesisatı kontrol etmemiz lazım ve beyni de beyinciye göstereceğiz, dedi. Arabayı yakasım geldi inanın, aldığımdan beri sürekli aynı arızalar vs vs. araç bobini değişmeme rağmen şuanda yine bobin ve eksantrik sensörü arızası gösteriyor, sıfır takıyoz düzelme filan yok maalesef, p0300 p0303 p0301 p0340 p1450..
iki ayda okuduğum herşeyden artık bir dükkan açacak kadar usta oldum inanın, sanayi ustaları pratisyen hekime benzer herşeye bakarlar ama bir alanda uzmanlaşmamışlardır, adamlar bir iki tane bilgisayar almış arabaya takıyorlar ne arıza gösterirse onu değişelim bunu değişelim..
opel aldıktan sonra bu araçlarla ilgili şunu anladım, yanlış ellere düşmüşse aracın vay haline, yol tutuş çok iyi, sağlam araba, rahat güvenli araba, ama rıza vermeye başladı mı bittiniz..
opelde anladığım kadarıyla şu sıkıntılar oluyor; egr de kurumlanma, emme manifoldunda kurumlanma, sensörlerde arıza, ateşleme sisteminde arıza vs vs..
ben şimdi aracı mı yakayım, kendimi mi yakayım yoksa bana satan adamı mı? adam hacca gitmiş dönmesini bekliyorum dönünce gidip birlikte zemzem içeceğiz inşallah :) şimdi yardımcı olursanız sevinirim, gerçekten beyin mi arızalıdır, ne yapmam lazım? bu iş bu arızalar daha ne kadar sürecek?

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Emre bey, twinport kurbani olmuşsunuz, beyin arızası cok zor ama olmaz değil yani, çıkma bir tane ile deneyin...

0300 serisi arıza üst kapak kurumlaşma sonucu oluşuyor, ekseriyetle açarak temizlik yapılıyor... Siz zaten yaptirmissiniz, o zaman sizin ihtimal beyin gibi duruyor. Peki yazılım guncellwmsi yaptırdınız mi , 2010 da yazılım çıktı araciniza 30 tl alıyor yetkili servis ecoflex icin bir deneyin bence

doctoremre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Emre bey, twinport kurbani olmuşsunuz, beyin arızası cok zor ama olmaz değil yani, çıkma bir tane ile deneyin...

0300 serisi arıza üst kapak kurumlaşma sonucu oluşuyor, ekseriyetle açarak temizlik yapılıyor... Siz zaten yaptirmissiniz, o zaman sizin ihtimal beyin gibi duruyor. Peki yazılım guncellwmsi yaptırdınız mi , 2010 da yazılım çıktı araciniza 30 tl alıyor yetkili servis ecoflex icin bir deneyin bence

cevap için çok teşekkür ederim, evet dediğiniz gibi üst kapağı yaptırdım, arabanın çıktığını öğrendim henüz gelmedi ama beyin tamiri yapılmış ve bir sene garanti vermiş adam.. acaba yeni yazılım da yüklemiş midir? ya da servise gidip bu haliyle yüklersem problem olur mu acaba?

hrn01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kardeşim sana naçizane bir tavsiye yaşadıklarının çoğunu ben de yaşadım.Sana önerim sadece bir deneme ama bence düzelir.WÜrth enjektör temizleyici alıp depoya atıyorsun ve bir depo benzinde kullanıyorsun.Sonra bu 300 lü arızaların hiçbirini almıyorsn.Sonra da gelip bana teşekkür ediyorsun:))ben sorunumu bu yolla çözdüm.

hqkqn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
SELAM abicim bu dediklerinin hepsi bendede var 1.6 twinport var 2008 47.000 binde ve aracımın herşeyi güzel arıza yok şuanda bende bulamadım lpg de istop ediyor benzinde bu sorunları yaşamıyorum

Sende benzindede aynısını yapıyormu? bende hayır. lpg de evet.

Bende şuanda sensörleri baktırmayı düşuünüyorum sonra egzos manifoltu ve egr valfi temizletmek istiyorum sonra başka neler yapabilirim yada lpg yanlış bağlandığı içinde olabilir mi kafam çok karışık

Cevabınızı bekliyorum teşekkürler.