Astra H sürücü el kitabında 205/55R16 kışlık lastik olarak önerilmez yazıyor

eser06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 2011 dizel otomatik astra h sahibiyim. Aracıma kışlık lastik almak için araştırma yaparken sürücü el kitabının (2010 ocak basımı) araç bakımı bölümündeki kışlık lastikler başlığı altında " 185/65 R 15, 195/60 R 15,195/65 R 15 ve 205/55R 16 ebadındaki lastiklerin kış lastiği olarakkullanılmasına izin verilmez.
205/50 R17 ebadındaki lastik sadece kış lastiği olarak kullanılabilir." ifadesi yer alıyor.
Bildiğiniz gibi aracın fabrika çıkış lastik ebatı 205/55/16. Türkiyedeki genel uygulama ve benim şuana kadar bildiğim yazlık lastik ebatı ne ise kışlık ta aynı ebat takılırdı. Bu durumu servise bildirdiğim de kendilerinin böyle bişeyden bihaber olduklarını gördüm. Onlar yazlıkla aynı ebatı önerdiler. Bunun üzerine Opel Türkiye ye mail attım. Ertesi gün telefonla döndüler. Kitapta yazanın geçerli olduğunu ve 205/50/17 ebatında kullanmam gerektiğini söylediler. Aksi halde aracım garanti kapsamı dışında kalabilirmiş lastikle ilgili bir sorun durumunda. Hatta benden bana görüş bildiren servis yetkililerinin uyarılmak üzere isimlerini istediler. Şimdi benim aracım yeni ve garantisi devam ediyor. 16 jant kullanırsam garanti dışında kalma ihtimalim var. Öbür türlü zaten o ebatlarda lastik bulmak zor hadi onu geçtim birde 4 adet jant almam gerekecek. Yorumlarınızı merak ediyorum. Saygılar

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
16 inç kış lastiği ile kullanmanız da bir sakınca olduğunu düşünmüyorum. Garanti konusunda da bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de aynı şekilde düşünüyorum. İstediğim lastiği kullanmak benim elimde sonuçta 16 janta 13 jantın lastiğini takamayız...

mer67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende siz yazdıktan sonra okudum,dikkatiniz için tebrikler....:alkis:

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra H'ın İngilizce kullanım kılavuzuna baktım, böyle birşey yazmıyor. Acaba ilgili ülkenin trafik mevzuatıyla alakalı birşey olabilir mi? Çünkü kış lastiği alırken de lastik ustası aracın orjinaliyle aynı ebat takman lazım der hep.
Bana pek mantıklı gelmedi, 3 aylık bir kullanım için bir de jant takımı mı alacak millet?

mer67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra Kullanıcı el kitabı Lastik ve jantlar bölümünde sayfa 197 de yazıyor.
Gerçekten ilginç bir durum,bende arabayı yeni aldım kış lastiği araştırması yapıyordum,
yeni bir takım jant almak hiç işime gelmiyor,OPEL merkezi arayıp burada bir çeviri hatası olabilir diye onlara danışacam,değil derlerse ing. manuel ini istiyeceğim.

eser06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben vauxhall ın sitesine baktım. Onlar da h kasa 2009 da kalkmış. Kitapçık ta en son 2009 basımı var. Onda da ebatlar tamamen farklı. Tercüme ghatası benim de aklıma gelmişti ondan bakma ihtiyacı duymuştum. Önerilen kış lastiğini anlatan cümle bana biraz tartışmaya açık gelmişti. "205/50/17 ebatındaki lastik sadece kış lastiği olarak kullanılarbilir" diyoya. Bu cümledeki sadecenin yeri beni biraz kuşkulandırdı. Yani şöyle bir anlam çıkardım: Eğer 205/50/17 kullanacaksanız bunu sadece kış lastiği olarak kullanabilirdiniz yani yazkıl ebat olamaz. Eğer cümle "sadece 205/50/17 ebatı kışlık olarak kullanılabilir olsaydı" tmmdı benim için bu cümle net olarak bir öneri olurdu. Neyse sonra ingilizce çevirisine baktığımda ordaki öneri cümlesinden kelime kelime tercüme yapıldığından böyle olduğunu anladım. Ordaki sadece yani "only" nerdeyse "sadece" yi oraya koymuşlar :) Araştırma yapacak arkadaşların sonuçlarını merakla beklemekle beraber ben aralık başında 16 jant kışlık lastik almaya karar verdim.

mer67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İng. manuel inde
Tyres of size 215/45 R 17,
225/45 R 17, 225/40 R 18​
1) and
235/35 R 19 must not be used as

winter tyres.
aynen böyle yazıyor ve yukarıdaki ebatların kış lastiği olarak önerilmediği,kullanılmaması gerektiği yazmaktadır.
205/55/16 ebat için bir sakınca yok gözüküyor ing. manuel de

astra33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bencede öyle bir saçmalık olamaz ne yani 17inç lastik ve bir takımda jant mı alıcaz şidmi?
Ayrıca bu araç 16 inç janta göre ayarlanmış 17 mantıken saçma olur...

Geçen sene aldığım ultra grip 7+ ları (205 55 16) taktırırım yoluma bakarım..
Hiç bir servisde garantiden çıktı diyemez, kusura bakmasınlar valla..