Astra j 1.3 cdti hangi şanzıman yağı?

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Bu konuşmalardan sonra bende huylandım biraz araştırdım ve tamamen kafa karışıklığı...Kimileri birşey olmaz kimileri olur demiş..Opel Odak servisi aradım...Dedim aracım 2012 model astra j 1,3 cdti Manuel...Aracımın şanzıman yağını değiştirmek istiyorum..Bana dediği biz değikliği önermiyoruz..Sonra manuel aracıma otomatik vites için Atf dexos II yağ konulmuş bu yüzden değiştirmek istiyorum herhangi bir sıkıntı olurmu...Olur veya olmaz diyemem..Olur derim olmaz,olmaz derim olur diye cümle kurdu...İyicene kafam karıştı...Yani bir sıkıntı olsaydı direk olmaz değişmesi gerek derdi...Kafam rahat etsin diye MOTUL MOTYLGEAR 75W80 1 LT Şanzıman Yağında 3 adet alıp değiştirmeyi düşünüyorum...
Yağ bu : https://urun.n11.com/sanziman-yagi/motul-motylgear-75w90-1-lt-sanziman-yagi-uretim-052020-P434799342

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Motul 75-80 ile değişebilirsiniz. 3 litreye kadar alır.

Ama yeni nesil manuel şanzımanlara ATF yağ da kullanabilirsiniz. Hatta çoğu marka fabrika dolumu ATF yapıyor. Dexron 6 ATF de kullanılabilir.

Servislerin bu işe yanaşmak istememe sebebi. Olası bir şanzıman arızasında müşteri ile karşı karşıya gelmek istemiyorlar.
Yoksa çıkan yağı görünce, şanzıman yağının ömürlğk olmadığını iyice kani olursunuz.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Evet bir yetkili ile görüştüm dex II değil ama DexVI atf kullanılabilir dedi...Vites geçişleri ısınınca biraz daha fazla kemikleşiyor gibi geliyordu...Bir yorumda aynı şeyi yazmış..Soğukken normal ama ısınıca vites geçişleri sıkıntılı oluyor demiş...Şimdide bu Api GL-4.GL-5 olaylarına takıldım...GL-5 biraz daha katkı maddesi olduğu için ileriki zamanlarda sorun çıkarabiliyormuş(Bazı araçlarda)..Alıntı :''GL-4 ve GL-5 arasındaki temel farklar
Sentetik ve mineral yağlar arasındaki temel fark, viskozite endeksinde ve bileşimindeki aşırı basınç katkı maddelerinin (kükürt-fosfor bileşikleri) yüzdesinde yatmaktadır. GL-4'te bunların sadece% 4'ü varken, GL-5'te önemli ölçüde daha fazla (% 6,5) var. Çok sayıda katkı maddesi bakır içeren elementlerin paslanmasına neden olabilir. Bu neden oluyor? Sülfür fosfor elementleri, aşınmaya karşı koruma sağlayan parçalar üzerinde özel bir kaplama oluşturur. Ancak bir uyarı var: bu kaplama bakırdan daha güçlü, bu yumuşak metalin aşınmasına neden oluyor.''

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

monsieur

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
hocam orjinal fiyatını bilmiyorum ama 5l cam suyunu 20 liraya satıyorlar, şanzıman yağı için 3l 60 tl fiyat beni biraz kuşkulandırdı açıkçası :D
motulun litre fiyatı 70 tlden liqui ninkiler 90 tl den gidiyor..

• Beğen
Tepkiler: Cemil ve Kaan.

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
hocam orjinal fiyatını bilmiyorum ama 5l cam suyunu 20 liraya satıyorlar, şanzıman yağı için 3l 60 tl fiyat beni biraz kuşkulandırdı açıkçası :D
motulun litre fiyatı 70 tlden liqui ninkiler 90 tl den gidiyor..
Yaşlı bir adam çıktı telefona(7.Fotodaki sanırım)..Israrla bir yanlışlık olmasın,3 Litre fiyatı ve şu şu yazıyormu üstünde (ürünün üstündeki yazanlardan bahsediyorum) dememe rağmen 60 tl dedi..Bende huylandım açıkçası :) ...Çakma ürün almayalım...
Firma bu : http://teknikotosanayi.com/tekin-pazarlama-yedek-parca#

Gorkem07

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Yaşlı bir adam çıktı telefona(7.Fotodaki sanırım)..Israrla bir yanlışlık olmasın,3 Litre fiyatı ve şu şu yazıyormu üstünde (ürünün üstündeki yazanlardan bahsediyorum) dememe rağmen 60 tl dedi..Bende huylandım açıkçası :) ...Çakma ürün almayalım...
Firma bu : http://teknikotosanayi.com/tekin-pazarlama-yedek-parca#
cemil hocam istersen şase no atarsan şaseden hangi yağ koyman gerekiyor oem kodu ve satış fiyatını söyleyebilirim.

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
cemil hocam istersen şase no atarsan şaseden hangi yağ koyman gerekiyor oem kodu ve satış fiyatını söyleyebilirim.
Teşekkür ederim kardeşim (y) ...Dün Castrol Manual Ep 80W 3 Lt Manuel Transmisyon ve Şanzıman Yağını sipariş verdim..

• Beğen
Tepkiler: Gorkem07

Merturkarslan

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Partiküllü C2 C3 Onaylı Bunu tavsiye ederim

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et