Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Astra J 1.3 Dizel Yakıt Tüketimleri

türk_187 link' Alıntı:
[quote author=salihcaglayan link=topic=88.msg25164#msg25164 date=1302554160]
Yarım depoyla 525 km gittim. Sonra istanbul şehir içindede 700km tamamlayıp tekrar mazot aldım,yola çıkacağım için, 700 km yi 140 lira mazot aldım buda arabanın 200 kuruş yaktığını gösterir sanırm

kuruş hesabı yerine lt hesabı yapabilirseniz daha efektif olur...
[/quote]
Sebep?

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

salihcaglayan link' Alıntı:
[quote author=türk_187 link=topic=88.msg25166#msg25166 date=1302554230]
[quote author=salihcaglayan link=topic=88.msg25164#msg25164 date=1302554160]
Yarım depoyla 525 km gittim. Sonra istanbul şehir içindede 700km tamamlayıp tekrar mazot aldım,yola çıkacağım için, 700 km yi 140 lira mazot aldım buda arabanın 200 kuruş yaktığını gösterir sanırm

kuruş hesabı yerine lt hesabı yapabilirseniz daha efektif olur...
[/quote]
Sebep?
[/quote]

çünkü benzinin fiyatı değişkendir.. örneğin 100km'de ort yakıt tüketim sayacını sıfırlarsanız, 100 km'de tükettiğiniz ortalama yakıta bildiğiniz üzere ulaşabilirsiniz.. 1000km'de 60 lt yakıt tükettim 60x3,64 = 218 tl  toplam, km'de ise 218tl/1000km 0,218 kuruş tükettim diyebilirsiniz....

S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş

Teşekkür ederim. Sn.türk açıklamanızdan dolayı.
Saygılar

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

salihcaglayan link' Alıntı:
Teşekkür ederim. Sn.türk açıklamanızdan dolayı.
Saygılar
estagfurullah salih bey... ama artık şehir içi hiç hesap kitap yapmıyorum... şehir dışı beni daha çok mutlu ediyor... boyle daha çok mutlu oluyorum... 011zaa

S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş

Şehir içinde bende aynı durumdayım. Zaten yavaşta gitsem hızlıda gitsem maksimum 50 km oynuyor.

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar birkaç gündür bu shift olayı kafama takıldı. Aracı kullanırken bir yandan da gözüm sürekli devir göstergesnde, 2500 ü geçtiği anda vites değiştriyorm. Fakat , özellikle 4.vitese attığımda,devir göstergesi 2000 nin altında olsa bile hala shift uyarısı yanıyor ..aracın ilk 3 vites geçişleri zaten çok çabuk oluyr, 70-80 km hıza ulaştıımda 4. vitesi istiyor araç, sürekli 4.viteste gidiyorum. Fakat 4.viteste araç 2 bin devrdeyken hala shift uyarısınn çıkması kafamı karıştrrdı,yada vitesi düşürmemz gerektiği zamanda mı çıkıyor ? Artık shift e fazla bakmadan kullanıyorm, pek bir işime yaramadı gibi  023hm

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

shift göstergesi kullanım tarzına göre değişiklik gösteriyor
dizel için en uygun vites değiştirme aralığı 2500-3000 civarı
ancak aracı devirsiz kullandığınızda shift uyarısı da değişkenlik gösteriyor
ben shift uyarısını dikkate alıyorum, çünkü shift uyarısı çıkıcan araç resmen ben mazot içiyorum demek istiyor
zaten anlık yakıt tüketimi de artıyor

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

işte ben düz viteste yeni olduğum için, vites geçişlerini tamda olması gerektiği gibi yapamıyorum henüz, mesela 1. viteste 2500 ü geçtiği zaman 2. vitese geçiyorum ki araç az da olsa hızlansın diye, çünkü 2. vitese geçerken ayağımı gazdan kaldırdığımda araç hafif yavaşlıyor. Zaten araçla ilgili tek sıkıntım da o, keşke en azından 3. viteste biraz daha yüksek hızlara ulaşablseymiş, günlük güzergahım trafiğin çok yoğun olduğu bir bölge, hatta istanbulun tam göbeği diyebilrm :) dur kalk olayında da sürekli 1-2 ve 3. vitesler arasında geçiş yapmak zorunda kalıyorum, o yüzden de shift uyarısına sürekli gözüm takılıyor. geçen cuma almıştım aracı yakıt ortalamam ilk 2 gün 8 lt üstündeydi, şuan da 7.0 lt. inşlla daha da düşücek :)

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

sn markopasa, merak etmeyin, ikinci ay içinde yakıt tüketimi düşüyor... ben ortalama tüketimi sıfırlayarak haftalık test yapmıştım... motor sogukken, 8lt civarında idi ilk gun ortalaması.. bir hafta sonunda 6.1 lt'ye dustu... su an ikinci hafta biraz gaza yulendim ama 6.3^de sabitlendi.. motoru hep soguk kullandım. 10km dışında bir mesafeye gitmedim... haftasonu beylikdüzünden cibali'ye (yaklaşık30km, 30 km de donuş 60 km yol yaparım... ortalamam trafik olmaz ise 5.7'ye düser gibi geliyor bana... haydi hayırlısı bakalım...

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben 6.0 ile 6.5 arasında bir değere razıyım ümit bey :) ama daha önceden de demiştim, şuan yakıt tüketiminden çok aracı devirli, düzgün bir şekilde kullanmayı, manuel aracıma iyice alışmayı istiyorum, hatta inanın cyclone u bile kurcalamaya pek vakit bulamadım henüz. ama yinede sabah motoru çalıştırdığımda 2-3 dk kadar bekleyip sonra kalkıyorum, ve yanaştıımda bi 15-20 saniye bekleyip kontağı öyle kapatıyorum. Bu arada bende unkapanı-aksaray güzergahını çok kullanıyorum, buranın trafiğinde 6 lt nin altına düşmek gerçekten büyük bir başarı olur :)