Astra J Dizel Açık Hava Filtresi

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net
arkadaşlar şu performans artışı sağlayan, açık hava filtreleri varya,
bunlardan dizel astra j'ye göre olan bi şeyler var mı acaba_?

fiyat ve açık hava filtreleri konusunda bilgisi olanların, tecrübelerini bekliyorum...
kutu içi - kutu dışı muhabbeti var bunlarda? bunlar ne demek oluyor?

taktıran var mı hiç_?

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra J Dizel Açık Hava Filtresi

Önder açık hava filtreleri eğer çok iyi konumlandırılmazsa performansı törpüler bunun için çok kaliteli bir kit ve çok iyi bir işçilik ister hazır kitler 750 - 850 tl arası değişiyor birde custom yapılabilir ki buda gerçekten işçilik isteyen bir uğraş bunu yapacak ustayı bulmak zor birde bizim yollar toz toprak açık filtre biraz kumar eğer çok toz kaparsa turboyu ve motoru bozabilirsin en güzeli geçirgenliği yüksek kutu içi filtre ben bu sorunu böyle çözdüm hem motor rahatladı hem tehlike li olabilecek toz ve nem konusunu atlatmış oldum

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Akışmetre (debimetre) açık filtre ile sıkıntı çıkartabilir. Böyle motorlar var bildiğim mesela Alfa Romeo son nesil Twinspark (147, 156 ve 166 da gelen) motorlarda bu sorun vardı.

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

Riski varsa, hic bulasmayiyim..
Ayrica fiyat da cok yuksek..

Bilgilendirme icin tesekkurler, dostlar..

- performanstaki artis hissedilir duzeyde mi abi?

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

Burock3427 link' Alıntı:
Akışmetre (debimetre) açık filtre ile sıkıntı çıkartabilir. Böyle motorlar var bildiğim mesela Alfa Romeo son nesil Twinspark (147, 156 ve 166 da gelen) motorlarda bu sorun vardı.
astra nın akış metresi orjinal borunu üstünde sabit ustalar bunu boru parçasıyla kesip kite monte ediyor ve sorun çıkarmıyor ama dediğim gibi soğuk hava çekmesi için tampon arkasında bir yere konumlanması gerekiyor ki işçiliği çok iyi olan biri bunu yapmalı yoksa kesip biçme işi sıkıntı yarata bilir.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

onderak link' Alıntı:
Riski varsa, hic bulasmayiyim..
Ayrica fiyat da cok yuksek..

Bilgilendirme icin tesekkurler, dostlar..

- performanstaki artis hissedilir duzeyde mi abi?
motorun rahatladığını hissede biliyorsun.

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bir de açık filtre atmosferik motorlarda hisedilir bir getirisi var, turbo gibi aşırı besleme makinelerde çok da hissedilir bir getirisi olacağını düşünmüyorum. Büyük turbolarda zaruri olabilir açık filtre ki bizim motorlar çok aşırı besleyen kafam gibi salyangoza sahip turboları yok fındık motorda fındık kadar salyangoz var Zaten hava akışı atmosfer basıncının üzerinde elektrik süpürgesi gibi vakumla çekiliyor motor ihtiyacı duyduğu havayı bir şekilde alabiliyor içine. Açık filtre yerine filtrenin çektiği havayı daha serin olabilecek hale getirmek daha iyi olabilir. Mesela filtre girişinin oraya dışarıdan serin hava girişi sağlamak gibi böylece kaputun altındaki motorun sıcağında ısınmış havayı çekmez makine. Serin hava turbo motorun canıdır.

Ben Alfa 164 V6 Turbo'da de sıcak hava sıkıntısından dolayı tampona köpek balığı solungaçları gibi yanlardan rüzgar yönü tersine hava kanalları açtırmıştım makine bayağı nefes almıştı.

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ulas79 link' Alıntı:
astra nın akış metresi orjinal borunu üstünde sabit ustalar bunu boru parçasıyla kesip kite monte ediyor ve sorun çıkarmıyor ama dediğim gibi soğuk hava çekmesi için tampon arkasında bir yere konumlanması gerekiyor ki işçiliği çok iyi olan biri bunu yapmalı yoksa kesip biçme işi sıkıntı yarata bilir.

Bahsettiğim ve Alfa 156 lardan aşina olduğum sorun debimetrenin fonksiyon olarak saçmalamasıydı. Ama bu debimetrelerin değişik tipleri var sanırım. Honda, Peugot gibi araçlarda hiç bir sıkıntı çıkarmazken Alfa motorlarında debitmetre arızası yaptırıyordu. Hatırladığım kadarıyla Alfadaki çalışma prensibi bir tane ince rezitans var ve üzerinde sabit bir akım var. Geçen hava bu rezitansı soğutuyor. Rezistansın ısısına göre beyin giren havanın kütlesini hesaplıyor gibi aklımda kalmış.

Ama bizim motorlarda sorun da çıkarmayabilir bu açıdan. Yani araştırmak lazım yapılcaksa yada risk alıp deneme-yanılma yöntemiyle gidilebilir.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

Burock3427 link' Alıntı:
Bir de açık filtre atmosferik motorlarda hisedilir bir getirisi var, turbo gibi aşırı besleme makinelerde çok da hissedilir bir getirisi olacağını düşünmüyorum. Zaten hava akışı atmosfer basıncının üzerinde elektrik süpürgesi gibi vakumla çekiliyor motor ihtiyacı duyduğu havayı bir şekilde alabiliyor içine. Açık filtre yerine filtrenin çektiği havayı daha serin olabilecek hale getirmek daha iyi olabilir. Mesela filtre girişinin oraya dışarıdan hava girişi sağlamak gibi. Ben Alfa 164 V6 Turbo'da de sıcak hava sıkıntısından dolayı tampona köpek balığı solungaçları gibi yanlardan rüzgar yönü tersine hava kanalları açtırmıştım makine bayağı nefes almıştı.
turbolar geçirgenliği yüksek filtreler daha fazla ihtiyaç duyar örnek olarak elektrik süpürgesi çalışırken hortumun içine kumaş koyun ve sesi ve motorun zorlanmasını dinleyin turbo ile aynı mantıkla çalışır süpürgenin motoru nekadar geçirgen olursa filtre okadar çok hava basar motora buda daha fazla performansa ve daha iyi yanmaya sebep olur ki motor ve tüketim değerleri için çok iyi bir şey bu.

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et

Burock3427 link' Alıntı:
Bahsettiğim ve Alfa 156 lardan aşina olduğum sorun debimetrenin fonksiyon olarak saçmalamasıydı. Ama bu debimetrelerin değişik tipleri var sanırım. Honda, Peugot gibi araçlarda hiç bir sıkıntı çıkarmazken Alfa motorlarında debitmetre arızası yaptırıyordu. Hatırladığım kadarıyla Alfadaki çalışma prensibi bir tane ince rezitans var ve üzerinde sabit bir akım var. Geçen hava bu rezitansı soğutuyor. Rezistansın ısısına göre beyin giren havanın kütlesini hesaplıyor gibi aklımda kalmış.

Ama bizim motorlarda sorun da çıkarmayabilir bu açıdan. Yani araştırmak lazım yapılcaksa yada risk alıp deneme-yanılma yöntemiyle gidilebilir.
insigniada yapan var birde youtube da rastlamıştım astra ya yapana ve sorun çıkarmadığını yazmışlar