Astra milyonda bir olacak hazarlı kar kazası...

eser06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmş olsun çok üzüldüm...ne yazık kı ülkede yasa yok uygulayan zaten yok normalde çatı yapılırken kar tutucular yapılmalı ama devlet yok mütahitlerdede ne yazık kuruş hesabına düşmüş yapmaz...mazallah altında insan geçse zaten olmuyormu bu ülkede ama kimse önlem almak için uğraşmıyor...bu arada zararı bina ödemek zorunda biliyormusun bilmem hatta bakın bina kaldırımında karları temizlemek binaya aittir ve kayan düşen olursa hastane masrafları binaya aittir. resim ekliyorum kar yakalama sistemi ile ilgili
Evet çok haklısınız. Binanın sorumluluğu benim de aklıma geldi ama Hasarı kasko karşıladığı için üzerine düşmedim. Belki değer düşüklüğü tazminatı davası açabilirdim. O da yıllar sürerdi. Eime geçecek parada 1000-2000 TL olurdu. Aracı piyasasının 3000 TL falan altına satmak zorunda kaldım. Reimdeki sistem ilginçmiş. Bu binada kiracıyım. Kendi evime geçince gündeme getirebilirim. Çok maliyetli bişeye de benzemiyo.

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet maliyetli değil ama ülkemizde bilinmeyen birşey ama ihtiyacda olan bir sistem

onur kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilmişlik taslamak istemem ama daha çok adam yakalama sistemi gibi olmuş. Erzurum'da askerlik yaptım, orada her yerde saçak altından uzak durun yazıları vardır. Nedeni saçaklardaki buz sarkıtlarıdır. Yani kazazede araç da saçaktaki buzun düşmesi sonucu hasar almıştır. O korkuluk olsa da olmasa da buz saçak ucunda bekleyecektir. Hiç mi işe yaramaz ? bence biraz yarar ama istenilen korumayı sağlamaz diye düşünüyorum...

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilmişlik taslamak istemem ama daha çok adam yakalama sistemi gibi olmuş. Erzurum'da askerlik yaptım, orada her yerde saçak altından uzak durun yazıları vardır. Nedeni saçaklardaki buz sarkıtlarıdır. Yani kazazede araç da saçaktaki buzun düşmesi sonucu hasar almıştır. O korkuluk olsa da olmasa da buz saçak ucunda bekleyecektir. Hiç mi işe yaramaz ? bence biraz yarar ama istenilen korumayı sağlamaz diye düşünüyorum...

Şimdi Erzurumda buz saçakları oluşur ve buna insanlar alışık olabilir ama o kadar soğuk olmayan beldelerimizde BU saçakları değil ama kar kütlesi kimsenin aklına gelmez çünkü don olayı yok ama hava sıçaklığı ile o kar kütlesi mazallah düşünce işte olan olay ortada illa kaldırımdan gideceksiniz eve girerken o çatı altından gireceksiniz geçen sene pat pat gürültü ile düştüğüne hatta benim çanağı eğrilttiğine şahit oldum. zaten bu koruma olsa kar oluğa kadar gelmeyecek eriyerek oluğu tıkamadan akacak oluk tıkanmazacak sarkıt oluşmayacak..bu koruma oluğun ilk sıra arkasında olur resimdeki tuğlalar bizimkinin yarısı ufak tuğla zaten

Son düzenleme:

onur kılıç

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
erzurum'da durum o kadar vahim ki oluk kullanılmasına izin verilmiyor. çatılar trapez sac -ki bunun nedeni güneşi görür görmez saclar ısınıp karı üzerinden eritip atsın diye... Bakın kar yükünün ne kadar fazla olduğunu mesleğim gereği emin olun iyi bilirim. Ama o korkuluk inanın çözüm olmaz. olsa da daha önce söylediğim gibi geçici olur. Artık medeni binalarda (akıllı binalar) saçaklar rezistanslı yapılıyor. Oluğa hafif bir ısı vererek sarkıt oluşması önleniyor. Maliyeti de çok değil aslında hizmet süresine göre ama bizim insanımız günü kurtarmayı sevdiği için bu çözümü kullanmıyor. Adı üstünde "KAZA". Geçmiş olsun tekrarını da Allah kimseye göstermesin.

eser06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler. Benim kaza arabanın üzerindeki karlardan anlaşılacağı üzere çatı üstündeki sertleşmiş kar bloğunun kayarak düşmesi sonucu meydana gelmiştir. Bahsedilen sistem benim kazayı önlerdi. Yoksa sarkıtla arabanın tavanı çökmez. İllaki hasar verir ama arabanın üstüne tek parça halinde bir blok düştü. Kazadan sonra da düşenlerden biliyorum. Bana acı bir tecrübe oldu. Ki daha kötüsü de olabilirdi. Kar düştükten sonra arabadan indim. Tabi anlamaya çalışıyorum ne oldu diye. Ben ve eşim şaşkın şaşkın arabaya bakarken başka bir kar kütlesi üzerimize düşebilirdi. Zira arabayı çektikten 5-10 dk sonra yeni kütleler düştü aynı yere. Biz buna şükrediyoruz. Bundan sonra bu tip yerlerden geçerken çatıları kontrol ederek geçerim.

eser06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankarada yoğun kar...

oyib98

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun arkadasım, aracın tavanından hasar yaşamak birde talihsizce olursa, gerçekten büyük şansızlık.