Basit bir Ateşleme bobini arızası nasıl büyütülür.

remo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra f 1998
GLS HB
1.6 X16XEL
155.000 km.de
Bayramın birinci günü İstanbul’dan Bursa istikametine keyifli bir yolculuk başladı. Arabada hiçbir sorun yok. Süpürgelik rampasını çıkarken hafif bir kesiklik oldu fakat anında geçti. Tekrar normal seyir başladı. Fakat arıza lambası yandı. Çekişte herhangi bir zayıflama yok. Kronik sorunlardan biri EGR valfi diye tahmin ettim . Uygun bir yerde durup stop- start yaparım düzelir diye düşündüm. Birden çekiş düştü. Araba neredeyse duracak ve biraz sonra stop etti. Tekrar kolayca çalıştı arıza lambası söndü , çekiş normal. 100 metre sonra aynı olaylar tekrar başladı. Rampayı çıkmıştım. Önüm artık iniş ama beni bir korku aldı ya inerken motor stop ederse ben bu arabayı nasıl güvenli olarak durdururum bu arabayı. Opel asistansı aradım, Bursa’dan yetkili servisten yol yardımı geldi. Ateşleme sistemi arızası dendi. Keşke EGR olsaydı. Bayram günü araba YETKİLİ SERVİS e çekildi. Bobin değişecek. Ancak YETKİLİ SERVİS de bobin yok. Bayram günü her taraf kapalı. Ertesi gün telefon ettiler arabanın arızası giderildi diye. Sevindik programımız aksasa da devam edebilecektik. Arıza bujilerden dediler. Değiştirmişler. 30 km sonra yine aynı olay. Ertesi sabah arabayı çalıştırınca sorun yok. Olay ısınınca başlıyor. Tekrar YETKİLİ SERVİS e yolculuk Buji ve kablolar tekrar kontrol edilerek ateşleme bobini arızası olarak tekrar teyit edildi. Bobin İzmir’den gelecek. Bursa neredeyse Türkiye’nin otomotiv sektörünün kalbi ancak Opel orijinal bobin yok. Seyahatimiz rezil oldu ve İstanbul’a dönmemiz gerekiyor. İzmirden gelecek bobini bekleyemeceğizi söyleyip bayram ertesi hemen bir yan sanayi bobin takılmasını talep ettik. Yeni takılan yan sanayi bobin ile sorun ortadan kalktı. Ancak bu seferde “eksantrik devir sensörü: hatalı sinyal gönderiyor” diye bir arıza kodu ortaya çıktı. Müjde YETKİLİ SERVİS de eksantrik devir sensörü de yok .İzmirden gelecek. İstanbul daki servisimden yanıma eksantrik devir sensörü alarak tekrar bursaya gittim yenisi arabaya takıldı Yaklaşık olarak dört saat uğraşıldı. Aynı hata devam ediyor. Bu arızanın beni yolda bırakmayacağı söylendi . İstanbuldaki servisimden teyit alarak yola çıktım. Tabii bu arada her şey fatura ediliyor ve ödeme yapılıyor. YETKİLİ SERVİS !!!!! Arıza lambası 3500 devirin üzerine çıkınca yanıyor. Kenara çekip stop ettirip tekrar çalıştırınca sönüyor . 3500 devir. civarında tekrar yanıyor. Dura kalka İstanbuldaki servisime geldim. Arandı tarandı sebep yok. Eğer eksantrik devir sensörü baştan beri arızalı olsaydı, ateşleme sistemi arızası yanında o da bilgisayarda görünecekti diye düşündüm. Değişmiş olan yeni yan sanayi bobini Delphy bobin ile değiştirttim. Bütün problemler halloldu. Şimdi bagajımda gereksiz yere değiştirilen bir takım sağlam buji ve buji kablosu ve exsantrik sensörü hatası veren ama sağlam!!!! Bir ateşleme bobini ile geziyorum. Basir bir bobin arızası hem tatili mahfetti hemde oldukça pahallıya mal oldu. Buraya kadar sabırla okuyanlara teşekkürler . Dilerim sizin başınıza gelmez.

multispace

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kötü bir tecrübe olmuş

Orjinal parçanın önemini tekrar anlamış oldum. Yetkili servisler böyle yapıyorsa ohoo ...

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
O bobinin Allah belasını versin.... iki kere de beni yolda bıraktı... geçmiş olsun...

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun çok sıkıntılı bir durum. Ama Allah korusun herşeyde vardır bir hayır. KAza bela olmasın yeter ki.

remo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1.6 X16XEL motorda ateşleme bobininin konumu ve değişimi çok basit . Üç adet vida ile sökülüp takılıyor. Kablo sıralamasına dikkat ederek rahatlıkla kendimiz değiştirebiliriz. Bu vidalar için bir anahtar seti de edinmemiz gerekiyor.

aventador

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Allah saga salım varmanızı nasıp etmıs. gerisi onemlı degıl... Gecmiş olsun tekrardan...

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
1.6 X16XEL motorda ateşleme bobininin konumu ve değişimi çok basit . Üç adet vida ile sökülüp takılıyor. Kablo sıralamasına dikkat ederek rahatlıkla kendimiz değiştirebiliriz. Bu vidalar için bir anahtar seti de edinmemiz gerekiyor.

O kolay da o Allah'ın belası bobini bulmak sorun ummadığın anda küt diye kalıyor... o bobinden başıma gelmeyen kalmadı arabayı yakıyordum

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben sırf herkesi yolda bırakıyor diye önlem olması açısından 140 liraya sıfır delphi bobin aldım ve yarın aracıma takıcam. 80 bin km kullandığım eskisini sağlam olmasına rağmen değiştirip bagaja koyucam yedekte dursun...