beyin kanaması teşhisi

AsABi KaRTaL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yararlı bilgiler çok teşekkür ederim yanlız biyere kafam takıldı dil yamulmuşsa ne demek anlayamadım

burakank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 yıl önce eşimle anneme ziyarete gittiğimde babam annemin sabahtan akşama kadar defalarca tuttuğu şeyleri yemek tabaklarını devirdiğini söylemişti biz oradaykende yemek esnasında kaşığından üstüne yemek döktüğünü farkettim bir anlam veremedik eve döndük nitekim sabah erkenden babam beni ve kardeşimi eve çağırdı annemin kendisini tanımadığını söyledi gittiğimizde bizide tanımadı acilen hastaneye götürdük bütün gün süren tetkik tomografi vs..beyin kanaması olduğu anlaşıldı aynı akşam ameliyat oldu yoğun bakımda uzun süre kaldı(yaş 70) şimdi iyi durumda allaha şükür,biraz uzun oldu ama faydası olması açısından paylaştım belirtilere dikkat edin arkadaşlar herkese sağlıklı günler dilerim
geçmiş olsun ergin bey.

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dil isteğe bağlı kasılan bir kas,yani çizgili kas. Ve bilinenin tersine tam 16 ayrı kas demetinden oluşan bir kas. Bu 16 ayrı kasın yardımıyla dil; yeme,konuşma,tatma gibi pek çok şey yapar..

Ve çok ilginç bir biçimde bu işlevlerin herbiri beyinde farklı farklı yerlerde bulunur. Mesela yazma-okuma beynin üst-sol tarafında, konuşma sol-ön tarafında, anlama yan taraftaki loblarda olur. Ve bunların genelide beyinin sol tarafında olur.

Ve eğer beyin kanaması olursa kafatasındaki kan basıncından dolayı bu işlevsel noktalar sıkışır; dil kası ağız içinde buruşur yada geriye doğrı kıvrılır. Kanama eğer sol tarafta gerçekleşirse hasta bir daha konuşma-okuma-yazma gibi şeyleri yapamayabilir.

Mesela ergin abinin (ergin967) annesi eğer sağ elini kullanarak yazı yazıyorsa , ve bu hastalıktan hiç hasarsız kurtulmuşsa %80 ihtimalle kanama sağ tarafta gerçekleşmiş. Birde küçük çoçuklarla, çok yaşlı hastalarda daha az hasar oluşur. Kafatası içinde daha fazla boşluk olduğu için, kanamanın beyine yaptığı basınç daha azdır.

Ha birde beyin kanaması geçiren kişi çok tazyikli bir şekilde kusar, istifrası 1,5-2metreye fışkırır.. yukarıda yazılmamışda..

Son düzenleme:

AsABi KaRTaL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dil isteğe bağlı kasılan bir kas,yani çizgili kas. Ve bilinenin tersine tam 16 ayrı kas demetinden oluşan bir kas. Bu 16 ayrı kasın yardımıyla dil; yeme,konuşma,tatma gibi pek çok şey yapar..

Ve çok ilginç bir biçimde bu işlevlerin herbiri beyinde farklı farklı yerlerde bulunur. Mesela yazma-okuma beynin üst-sol tarafında, konuşma sol-ön tarafında, anlama yan taraftaki loblarda olur. Ve bunların genelide beyinin sol tarafında olur.

Ve eğer beyin kanaması olursa kafatasındaki kan basıncından dolayı bu işlevsel noktalar sıkışır; dil kası ağız içinde buruşur yada geriye doğrı kıvrılır. Kanama eğer sol tarafta gerçekleşirse hasta bir daha konuşma-okuma-yazma gibi şeyleri yapamayabilir.

Mesela ergin abinin (ergin967) annesi eğer sağ elini kullanarak yazı yazıyorsa , ve bu hastalıktan hiç hasarsız kurtulmuşsa %80 ihtimalle kanama sağ tarafta gerçekleşmiş. Birde küçük çoçuklarla, çok yaşlı hastalarda daha az hasar oluşur. Kafatası içinde daha fazla boşluk olduğu için, kanamanın beyine yaptığı basınç daha azdır.

Ha birde beyin kanaması geçiren kişi çok tazyikli bir şekilde kusar, istifrası 1,5-2metreye fışkırır.. yukarıda yazılmamışda..
bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim

burak loves opel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Paylaşım için teşekkürler yararlı bilgiler

VAKVAK95

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
bu arada beyin kanamasının en belirgin özelliklerinden birisi şiddetli baş ağrısı.diğeri gözbebeklerinde küçülme ve konuşma zorluğu.dipnot olarak ekledim.saygılar

yusufer55

Kayıtlı Kullanıcı
55-Samsun
Siteyi ziyaret et
Bayağı faydalı bilgiler katkısı olan arkadaşlara teşekkürü bir borç biliyorum.