Blog patladı. 98 vectra 2.0 CD

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Almanya'dan gelme 2. El motor araca yasal yollar ile işletilemez aman dikkatli olun...

2. El motor araca işletilirken çıktığı aracın ruhsatı, ruhsatta ismi geçen kişiden alınmış noter satışı, mühendisin hazırladığı motor mukayese raporu, tse den alınmış onayı ve tüv Türk'ten motor numarası teşhis yazısı lazım, bunlar trafik tescilin istedikleri . TSE onay sürecinde ise aracınızın motoruna uygun mukayese raporu lazım. TSE de motorun kafa kağıtlarını ister. Ayrıca benzinli araçlarda ön şartlar aracın üretim yılından sonraki bir motor kullanmak, motorun üreticisinin , silindir hacminin, yakıt tipinin çıkan ile aynı olması , gücünün ise çıkandan %30 dan fazla olmaması şartı vardır...

kursad.616

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunlari yaptırmak zorunlu mu. Ne kadar bi ucret gider sonucunda. Sanayide bi usta nin dedigi bir seye kulak misafiri oldum dediği ise " Motor numarasini kazidigimiz zaman bi sorun olmaz motor numarasi okumamıyor der hafif kusurla gecer" diyordu. Bu muhabbet yaklaşık 2 2.5 ay önce oldu

GT-I9195 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ama tespit edilirse change işi yapanlarlarla aynı hukuki muameleye maruz kalırsınız chance doğru mu yazdım bilemedim hani şu arabayı parçalayıp satanlar

Sony Z5 ile gönderildi

kursad.616

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki baska bi sorum daha var. Vectra nin altindaki karter koruma yi bilirsiniz belki. Komple kapali. Onu sokmeden nasil okuyacaklad

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Peki baska bi sorum daha var. Vectra nin altindaki karter koruma yi bilirsiniz belki. Komple kapali. Onu sokmeden nasil okuyacaklad

yasa dışı olan ve cazası öyle sadece para olmayan hapis cezasına giden bir işten bahsediyorsun şuan.. motoru takan usta bu tarz durumlara alışkındır kazanacağı paraya bakar normal olarak... ya bu tarz işe giriyosan dillendirme yada yukarıda yazan yasal prosedürü uygula. başına gelebilecek herşeyden sen ve o usta sorumlu olucak unutma...

kursad.616

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Illegal işleri sevmem zaten hocam illaki bi zaman işletilecek. Ama hemen olmak zorunda mi. Malum baya bi masraf a girdim durduk yere zaten. Motoru faturalı alıyorum

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et

Ustan doğru söylüyor , Mayıs 2015 de yayınlanan kusur tablosu ile birlikte Motor Numarası sorunları ağır kusur olmaktan çıkmıştır .
Motor no - okunamıyor , motor no yok, motor no farklı veya türevlerindeki kusurlar ağır kusur tablosundan çıkarılmış ve hafif kusur olmuştur.

Ustanızın yanıldığı nokta hafif kusur olması bunun adli bir süreç başladığında suç teşkil etmeyeceğini ima etmesidir. Her hafif kusur Polis ile yüz yüze geldiğinizde cezai işlem (para cezası, hapis cezası) yapılmayacağı anlamına gelmez . Cam filmi buna en iyi örnektir.

Aynı zamanda endoskopik kamera ile teşhis anında okuma yapılıyor . TÜV Türk okumayı her türlü yapar . En kötü koşullarda aracınız yetkili servise gider ve imza kaşeli motor numarası teşhisi istenir , TÜV Türk motor no okunamıyor derse aracınızda motor no değişimi mümkün olmaz .

Kısaca herşeyin yasalı güzeldir ;)

kursad.616

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Biz yasal prosedurleri izleyelim başımıza dert cebimize de yazik etmeyelim

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bilinen yani seri üretilen motorlar için yasal işlemlerin çok detaylı olacağını sanmıyorum. Çıkma motor için hurdacının düzenleyeceği fatura ile (araca konacak yeni motor ile aracın eski motoru aynı özelliklerde olmak şartıyla) işler kolay olacaktır.