Conta yakma

murat esbeach

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selamlar herkese, aracım 2005 opel astra 2005 essentia 1,4 benzinli, yağ kapağında kremsi toprak rengi tortu var, su yüzeyinde çok çok az yağımsı lekelenme var, egsozdan su damlatıyo, suda kaynama yok eksilme yok, hararet yapılmadı, yağın kıvamı gayet iyi, en son konulanılan yağ gm 10-40 8000 km önce, 1 hafta önce şehir dışında özel servisde usta sadece yağ kapağındaki kremsi tortuya bakarak araç conta yakmış dedi, 700 km sonra kendi ustama getirdim su kabını boşalttı tertemiz temizledi saf su koydu yarın tekrar gel dedi,
1 gün sonra tekrar gittim su kabını boşalttı kırmız antifiriz koydu 15-20 dakika rülantide çalıştırdı bazı kontroller yaptı sorun yok ama kontrol altında tutalım dedi, tatmin olmadım yetkili servise gittim mavi su dolu bir cihazla test yaptılar mavi renk değişmedi conta yakmamış sorun yok dediler ve yanlış yağ kullanılmış biz mobil 0-30 kullanıyoruz dediler, eğer conta yaktıysa bu şekilde kullanmak daha tehlikeli bildiğim kadarı ile emin olmadanda motoru açtırmak istemiyorum bilgisi olan arkadaşlardan yardım lütfenn...

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Efendim,şimdi yağ eksiltmiyor suda ekslitmiyor CO2 testi de sağlam çıktı o zaman sormadın mı yağ nereden geliyor suya? veya motora? kremsi tabaka kısa mesafe kullanımdan kaynaklı olabilir,bunun için yağ değişimi ve kulpütör kapağına giden tüm hortumlar sökülüp temizlenir,boğaz demizlenir giren hortumlarda aynen,egsoz suyu kondens suyu olabilir su eksiltmiyorsa buna kafa takmayın(kısa mesafe motor tam ısınmaz egsozda dahil)hatta yakıt su karışımı yüksek olabilir aldığınız yeri değiştirin Muğlada bu havalarda o kadar olmaması lazım.Aracınızın motorunu bilmiyorum yağ soğutucu yok değil mi?
BU arada gene hatırlatayım ;) lütfen heryere konu açmayın bu konuda sabit kalın

murat esbeach

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür edrim ilginize, su kapağındaki tortuları sordum eskimiş antifiriz üzerine saf su eklenirse su kabı kirlenir tortu yapar dediler, yağ kapağındaki kremsi sütlü kahve rengindeki tortuyada yanlış yağkullanmasından ve uzun yol yapmakdan olur dediler, egsozdan gelen suyada benzinli motor su atıyorsa iyidir dediler,

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Murat Bey,şimdilik en güzeli motorunuzu ısıtın yağ değişirken,tüm pislikler akıcı kıvama gelsin,sonra güzelce yağ değişin bu arada karterden gelen hortumu sökün temizleyin,kulpütör kapağına giren çıkan boğaza (kelebeğe)giden tüm hortumları söküp temizleyin boğaz dahil ve yağı değişin o balçık su olduğundan yağı keser buda motora zarar verir.Dediğim gibi mutlak kısa mesafeden ve benzinden kaynaklı.takviye suyundaki sizin dediğiniz gibi değişik antifriz eklemesinden kaynaklı tortu demek o gördüğünüz(yağ değilmiş) geçmiş olsun CO2 testi sağlam çıkmış,su eksiltme yok paniklemeyin :) siz yağı değişin diğer işlemlerle birlikte geçmiş olsun,Haa bu arada kızmayın ben sizi anlıyorum birçok yere konuyu açmanızı sıkınıtınız acilen cevab beklemeniz vs. Takmayın şimdilik bunları mutlaka yaptırın,,Ve Aklınızda bulunsun kesinlikle değişik antifriz kullanmayın bu kumlanma çamurlaşma pıtılaşmaya sebebi verir hatta daha fazla zarara gider(conta)

---------- Yeni Mesaj eklenme zamanı: 15:13 ---------- Önceki Mesaj zamanı: 15:01 ----------

Bakın neden temizlik dediğmi anlamanız için
karterden gelen hortum kısımındaki yoğunluğa bakın
schlamm1-26434.jpg

ve tüm hortumların içide bu şekildedir mutlak

murat esbeach

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim yok kızmadım sizde haklısınız,
aracı şimdilik kontrol altında tutuyorum yeni kırmızı antifiriz konalı tam 1 hafta oldu yağ değişiminde yetkili servisde kampanya var dediler cumartesi günü götürüceğim dediklerinizi dikkate alıcam temizlik olayını..bakalım hayırlısı artık şüphe ile kullanmakta kötü kesin teşhis olmayınca kapalı kutu..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Murat Bey,fazla tutmayacak ama antifrizi komple değişin.eğer ustan kırmızı ekledi ise öncekine tam değişmedi ise 3litre antfriz 30tl mutlaka değişin karışık renk bir arada olmasın.Contayı şu an kafanıza takmayın bence sorun yok,sorun antifriz karışımı ve yağ(kısa mesafe kullanım) ve akaryakıt kalitesi

murat esbeach

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Usta önce kabı boşaltıp içini temizledi saf su koydu 1 gün o şekilde kaldı 50 km yapıldı 1 gün sonra tekrar suyu komple boşalttı sıfırdan 3 lt kırmızı antifiriz koydu , ama yinede suyun yüzeyinde çok çok az yağımsı lekelenme var noktacıklar halinde onu sordum normal dediler..

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hararet yapmamışsınız ve contada yakmamış anlaşılan. Halen suya yağ karışıyor son mesajdan anladığım kadarıyla.
Z14XEP motorlarda yağ soğutucu var mıydı bilmiyorum. Varsa büyük ihtimalle yağ soğutucu kaçırıyor ve soğutma suyuna yağ karışıyor.
Yetkili servise veya iyi bir ustaya gidip bunu sorun.

Google'da "astra h yağ soğutucu" yazın yedek parça sitelerinden parçayı ve fiyatı görürsünüz.

murat esbeach

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler ilginize, yağ soğutucu varmı bilmiyorum araştırıcam. şimdilik kontrol altında tutuyorum aracı..

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hararet yapmasada conta problem verebilir.Özellikle araçta antifiriz kullanılmazsa conta zamanla çürür problemler oluşabilir.