corsa 1.3 cdti easytronic yüksek devirde vites değiştirme

ope

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese Merhabalar.
Yeni almış olduğum 2004 model opel corsa 1.3 cdti easytronic araçta özellikle 1. vitesten 2. vitese geçerken gaza yavaş basıyor olmama rağmen değişmesi gereken devrin çok üstünde vites yükseltiyor. Yani normalde 2000 devir civarında yükselen vites zaman zaman nedensiz şekilde neredeyse 4000 devire gelinceye kadar yükselmiyor. Geçenlerde bunun klima kapalıyken neredeyse hiç olmadığını, klima açıkken çoğunlukla yaptığını fark ettim.

Sorunun debriyaj, baskı balata, volant ve şanzıman beyninden olmadığından eminiz çünkü bunların tamamı kontrol edildi. Motor beyni, elektrik tesisatı veya bir sensörde olabilecek bir sorun nedeniyle yaptığını düşünüyorum fakat nedenini bulamadık. O kadar yüksek devirde vites yükseltme tüketimi artırdığı gibi sarsıntılı ve gürültülü bir kullanıma neden oluyor. Arabayı rahat bir şekilde otomatik modda kullanamıyorum. Başına benzer durum gelen veya bu konularda bilgisi olan kişiler bilgi paylaşabilirse sevinirim.

ope

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güncel... Sorun çözülemedi. Bilgisi olan var mı?

okican

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
vites kutusu yazılımı yeniden yüklenebilir,
adaptasyon vs işe yarayabilir.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
şanzıman kalibre edilecek gibi ama motor soğuk ise gaza sürekli basma eğilimi yerine bir yere kadar basıp gazdan ayağınızı çekin. denemeler ile sorun çözmüşlüğüm çok benim. dilerim siz de sorununuzu çözersiniz.

ope

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler. Debriyaj kontrol edildiğinde vites adaptasyonu ayarı yapıldı. Bu arada havalar biraz serinleyince klimayı hiç açmamaya başladım. Klima açılmayınca sorun hiç olmuyor. Vitesler 2000 devir civarında tıkır tıkır değişiyor. Sanki klima açıkken vitesi ve kavramayı kontrol eden robotlara güç yeterince gidemediğinden yapıyor gibi. 1.2 benzinli corsalarda da klima açıkken güç yetmediğinden frenlerin çalışmadığıyla ilgili şikayetler vardı. Sorunun büyük kısmı elektrikle ilgili en azından bunu anladım.