corsa oksijen sensörü sorunu

jrdemon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,
2007 corsa d 1,4 otomatik aracımı arıza ışığı yaktığını alırken gördüm. Serviste cihaza bağlattığımda sadece lambda sensörü (oksijen sensörü) nün arızalı olduğu cihazda gözüktü.
Bunu bilerek aracı aldım, dün kendi ustamdaki cihaza bağladığımızda arka oksijen sensörünün arızalı olduğunu gördük.
Orjinal bosch marka sensörü aldık taktık. ışık söndü ancak birkaç saat sonra yolda giderken tekrar yandı. tekrar geriye döndüm, bu sefer arkadan çıkan sensörü öne taktık ışık yine söndü ancak eve giderken tekrar yandı.
Şimdi sorum şu acaba oksijen sensörü değilde buna bağlı başka biryerdemi arıza var, yada öndekidemi sorunlu? zira sensörün tanesi 200 TL, birkere verdik bu parayı ancak şimdi bide öndekini değiştirdikten sonra yine aynı arızayı verirse diye düşünüyorum, boşuna bir 200 daha vermeyelim diye
yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Yakıt kalitesinden dahi o yanar. Söner kafasına göre takılır. Hele birde LPG varsa ne yaptığı ipi sapı belli olmaz.

jrdemon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıt kalitesinden dahi o yanar. Söner kafasına göre takılır. Hele birde LPG varsa ne yaptığı ipi sapı belli olmaz.

doğrudurda araçta lpg yok, ama ışık yanarken sanki ikinci viteste sallama yapıyor, devir saati 2binin üzerindeyken kendi kendine gazlayıp bırakıyormuş gibi oluyor.
Işıkta sinirimi bozuyor, şimdi acaba gerçekten sensör arızalımı onu bilemiyorum, birtane aldık zaten 200 tl ye birdaha almayalım

jrdemon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yada acaba yakıt deposuna konulan katalitik temizliyiciler falan mı yapsak.. belkide katalitik bozuktur o yuzden sensor arıza veriyodur?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Sizin araçta ERG var mı? Bilemedim. Eğer varsa ERG fişini çekin deneyin derim. Boşuna sensörlere para ödeyip durmayın derim.

jrdemon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sizin araçta ERG var mı? Bilemedim. Eğer varsa ERG fişini çekin deneyin derim. Boşuna sensörlere para ödeyip durmayın derim.

ilginç, hsonu bunu deneyelim bir de ERG dediğiniz herhalde EGR dir.. onun iptalinden mi bahsediyoruz acaba?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
ilginç, hsonu bunu deneyelim bir de ERG dediğiniz herhalde EGR dir.. onun iptalinden mi bahsediyoruz acaba?

Aynen o çek fişini dene. Lamba yanar ama sorunun çözüldü ise sorun kesin kez o parçadan kaynaklıdır. Bende çekik durum da bariz fark var.

jrdemon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen o çek fişini dene. Lamba yanar ama sorunun çözüldü ise sorun kesin kez o parçadan kaynaklıdır. Bende çekik durum da bariz fark var.

asıl gıcık olduğum olay o arıza ışığının yanması.. öneri için teşekkürler ancak farklı yol deneyen arkadaşlar var mı acaba?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Bunun farklı yolu yok ya. O ışık her zaman yanar söner. Benzin alırsın kalitesiz olur yanar...LPG alırsın yanar.. Araca fazla yüklenirsin devir verirsin fakir karışımı der yanar... Yanar oğlu yanar...Bende aynın senin gibi idim ama baktım ki olacak gibi değil saldım çayıra ampulü patlayana kadar yansın imansız.

jrdemon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bunun farklı yolu yok ya. O ışık her zaman yanar söner. Benzin alırsın kalitesiz olur yanar...LPG alırsın yanar.. Araca fazla yüklenirsin devir verirsin fakir karışımı der yanar... Yanar oğlu yanar...Bende aynın senin gibi idim ama baktım ki olacak gibi değil saldım çayıra ampulü patlayana kadar yansın imansız.

hocam valla şu katalizörüde bi temizletelimde sizin verdiğiniz bilgiler doğru olabilir ancak ben şahsen aracın orjinal herhangi bir şeyi sökmeyi çok doğru bulmuyorum.
hayır lamba yanması bi kenara birde sanki devirde bir oynama oluyor 2 bin üzerine çıkıp iniyor benim ayağım gazda sabitken kendi kendine gaz verip bırakıyor sanki..