Debriyaj baskı balata gidici gözüküyor, bu şekilde kullanmak zararlı olur mu?

wikican

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.nasill.com
Kolay gelsin,
tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak;
Aracım kalkışlarda titreyerek sarsılarak kalkıyor..

Ustaya neden olabilir diye sordum, bir ileri geri aldı felan, baskı balata gidiyor dedi. Ama daha vakti var kullan böyle dedi.

Usta kullan böyle dedi ama araç sarsılıyor vs. ya zarar verme yorma olmasın diye sormak istedim. Ne yapayım ?

Değişimi çok pahalı imiş, baskı balata çok pahalı sayılmaz ama Volan ile beraber değişmesi gerektiğinden epey bir pahalıya geliyor, onun için bitene kadar kullanmak daha ekonomik olacak.
ama bu şekilde kullanmanın motora veya başka aksama bir zararı olacaksa, yoracaksa felan değiştirmeyi de tercih edebilirim.

Teşekkürler.

muratenes

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
selam arkadaşım,
benim anlamadığım sen bunu bitene kadar kullandığında dahamı ucuz olcak?? o kısmı çok net anlamadım ama eğer böle bir durum yoksa ve bu baskı balatayı bu şekilde titriyerek kullanmak içine sinmiyor , seni rahatsız ediyor ise değiştir bence, çünkü atıyorum 500 TL masraf verecek isen -tabi senin ekonomini bilemem- ha 1 ay önce ha 1 ay sonra vermen bişe farketmez en azından aracı rahat rahat kullanırsın.

_berkay_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
volanda bir problem olup olmadığı baskı balata söküldükten sonra anlaşılır

cayasar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba,

Debriyajın bitmesi Volanında değişmeni gerektirmez..Debriyajın bitmeside kendini belli eder zaten.Vitesler zor geçer.Tamamen bitincede kavrama yapmaz ve aracı yürütemezsin.Ayrıca Volan arıza yaparsa (Opelin kronik sorunudur)araçta debriyaja bastığında bir tıkırtı sesi gelir.Bu ses bariz bir şekilde çoğaldığında mecbur kalırsın değiştirmeye.Ama rahatsız edici boyutta değilse hiçbir aksama zarar vermez kullanabilirsin.
Ama piyasada bir saplantı vardır Debriyaj değişirse volan da değişmesi gerekir diye.Ancak çokta mantıklı değil.Piyasanın inanışı hazır motor inmiş şanzuman sökülmüşken ikisini de değiştirelim.Nasılsa volan arızasıda çıkacak.İki defa işçilik parası almamış olalım diye müşteriyi ikna ederler.Bunun işçilik maliyetide yerine göre 150-250 tl arası değişir.
Lafın kısası baskıyı değiştirmek istediğinde güveneceğin iyi bir usta bul.zaten volant ta çıkmış olacak.Genel görünümüne ve yaylarına bakın.Sağlamsa hiç değiştirmeye gerek yok.Çünkü baya pahalı bir malzeme.Ayrıca volant değişecekse kesinlikle GM olsun.Biraz ucuz olsun diye başka bir marka takarsan çok başın ağrır.
Ayrıca Malzemeleri kendin al bir yedek parçacıdan ve sadece takma işçiliği verirsen çok daha ucuza kapatırsın işi.Yedek parçacılardanda sakın pazarlık etmeden malzeme alma.Birkaç yere sor çünkü fiyatlar çok değişken.
Ben bunları nereden mi biliyorum.Çok kısa zaman önce başıma geldi de ordan.Ben komple baskı+volant+baskı bilyası + viraj demiri ve lastikleri ile beraber işçilik dahil 1200 lira verdim.
Sana kolay gelsin geçmiş olsun..

prefix

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şimdilerde değiştirsen bir de yolda kaldığında :cry: çekiciye de para vermemiş olursun ;)

wikican

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.nasill.com
:) teşekkürler,
volant çok pahalı evet. bu konuyu görüşeceğim ustayla.