Dizel araçlarda kullanımdan sonra stop etmeden önce 30 sn bekleme süresi !!

E

esadsari

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Dizel araçlarda kullanımdan sonra stop etmeden önce 30 sn bekleme süresi !!

bende bu konuya dikkat ediyorum en azından 15-20 saniye park halinde bekleyip stop ediyorum teknik izahını detaylı bir şekilde bilmiyorum ama turbo motorlar için önemliymiş

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel araçlarda kullanımdan sonra stop etmeden önce 30 sn bekleme süresi !!

Eğer motor devriniz son  1 dakika içinde 3000 ya da daha fazla ise turbonun stop esnasında yağlama desteğini kaybetmemesi için devri düşürmek gerekiyor.
Ben zaten park yerine girmek için son dakika içinde hızımı 1500 devrin altına düşürüyorum, el frenini çektikten sonra da 10 saniye gibi bekliyorum.
Umarım bir sorun olmaz.
Bilen arkadaşlar yönlendirirse sevinirim.

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Vehicle_dynamics kardeşim benim de bildiğim kadarıyla yaptığın doğru.

Eğer park halinde bekleme yapamayacaksanız son kilometrelerde düşük devirde ve ani gaz vermeler yapmadan park edip 10sn beklemek yeterli olacaktır.

Yine hareket halinde yüksek devirde gitmek mecburiyetindeyken arada ayağı gazdan çekmek de turboyu rahatlatacaktır.

Tamkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Turbon mu var derdin var arkadaş :D, zor da olsa atmosferik motorun bir artısını bulmuş olduk  :D :D :D

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Valla 30 sn en az bekliyorum hem çalıştırdıktan sonra hem stop etmeden önce... :) bekliyorum.. o sırada araç içersinde toparlayacağım şeyler varsa onlarla uğraşıyorum.. derken zaman geçiyor zaten...

alahan1963

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İşin en kötü yanı nedir biliyormusunuz? Bizler, araçlarımızı herhangi bir olumsuzluk yaşamayalım diye olabilecek en üst düzeyde koruyor, kolluyoruz maximum ihtimamı gösteriyoruz,yine de olumsuz bir durumla karşılaştığımızda ise bize "KUSURA BAKMAYIN KULLANICI HATASI" diyorlar.İşte bunu kabullenemiyorum..

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

özellikte serviste bunlara hiç dikkat etmiyorlar ne başlangıçta ışıkların sönmesini ne de durdurmadan önce beklemeyi her gittiğimde uyarıyorum ama hep aynı

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

alahan1963 link' Alıntı:
İşin en kötü yanı nedir biliyormusunuz? Bizler, araçlarımızı herhangi bir olumsuzluk yaşamayalım diye olabilecek en üst düzeyde koruyor, kolluyoruz maximum ihtimamı gösteriyoruz,yine de olumsuz bir durumla karşılaştığımızda ise bize "KUSURA BAKMAYIN KULLANICI HATASI" diyorlar.İşte bunu kabullenemiyorum..

Bu beni de deli ediyor.

Focus varken bir kez başıma gelmişti, anlık sinirimi derin bir nefesle bastırıp otomobiller ve şöförlük konusundaki bilgimi ima eden sakin cümlelerle ustayı şah-mat etmiştim..

Astra alınca müdür ve ustalarla baştan benzer diyaloğa girdim, şimdi herhangi soru - sorunda hemen benim de fikrimi alıyorlar ayrıca forumdan bahsedip paylaşımda bulunduğumuzu belirtmek de çok etkili oluyor.  045thumbsup

kucukpark

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende araci stop etmeden once mutlaka 1dk civarinda bekliyorum. Gecenlerde peder beyden ogrendigim kadariyla da  araci stop ederkende debraj a basmak volan dislisini koruyormus. Bu konuda fikri olan varmi?