Dizel Astra olağanüstü Anlık Tüketim Artışı-

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com
Ynt: Dizel Astra olağanüstü Anlık Tüketim Artışı-

arkadaşlar bu DPF 13 gun önce servise gittigimde kontrol ettirdim. ışığın yanmamasını tam açıklayamadılar(uyaru vermeden DPF çalışması). yakıtı fullden alıyordum.... degistirmemi tavsiye ettiler. shellden yakıt aldım ve 12.gunun sonunda dun gece hararet 90'a geldiginde 3 dak sonra DPF tekrar uyarı vermeden çalışmaya başladı. fitil oldum. yaw ort 6.0 lt iken birden 9.3lt'ye çıktı (benzin aldıkça sıfırlıyorum).... çok sinir oldum... artık ne diyecegimi bilmiyorum... en son aldıgım yakıtta shell v-power +GTL teknolojisi.... bakalım kaç gün sonra bu temizleme işlemi gerçekleşecek....

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

bence biraz sakin olmayı deneyin...
sizin kisi gibi 9,3 görmedim belki ama bende 8.4 görmüştüm bir keresinde...
hiç servise falanda gitmedim, bir iki depo kullanımdan sonra normale döndü araç....
o zaman normalim 6,4'tü şimdilerde 6.8 - 7,3 arası devam ediyorum.....
araç kendi kendine sistemi belli bir süre sonra temizleyebilir... panik yapmayın bence...!!
sanırım alınan yakıtla alakası var bu durumun....
ben mazota bu nano teknoloji ürünlerinden karıştırmıştım, ondan sonra 8.4 litre ortalamayı görmüştüm..
yakıtla alakalı bir durum olabilir diye düşünüyorum, bu sebeplen...
opeti tercih edin derim... mümkünse yeni açılmamış eski şubelerinden alın...
dediğim gibi bir iki depo'yu opetten bitirin, sonrasında normale dönebilir diye düşünüyorum...

tahminim sizin durum araçla ilgili değil aldığınız mazotun kalitesinden dolayı kaynaklanıyor olabilir...!!!

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

onderak link' Alıntı:
tahminim sizin durum araçla ilgili değil aldığınız mazotun kalitesinden dolayı kaynaklanıyor olabilir...!!!

sn onderak haklısınız guzel seoyluyorsunuz da benim mevzu son 3 ayda forumda belirttigim mevzu. degisen bir sey yok. dizel yakıtı artık +GTL kullanıyorum... benim canımın sıkıldıgı nokta, forumdaki arkadaşlar benim gibi sıklıkla DPF sorunu yaşamıyor. en azından DPF ışığı yanıyor... neyse bu hafta sonu tekrar servisteyim. muhtemelen kısa mesafeli kullanımım nedeniyle bu sorunu yaşıyorum...

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

bir zamanlar her haftada bir veya en geç iki haftada bir DPF yanıyordu bendede..
aracım 2000 - 4000 km arasındaydı...!! (benimde aşağı yukarı 3 ay sürmüştü, bu sıklıkta yanmalar)

ben aracımı 2.5 km 'lik bi mesafede kullanıyorum....
buda bu araç için problem bence....
millet 5.5 litre derken ben yalnızca bir depoda 6.3'ü gördüm..

2000 - 4000 arası sıklıkla yanan DPF'den sonra
DPF'nin takip ettiğim genel durumu;
4000 - 6700 arası hiç yanmadı
6700 - 7200 arası 2 kez yandı...

bunlar ayrı bir konu...
sizin olay mazotun pis olması sebebiyle dpf'nin daha çabuk pislenmesi
öyle petroller var ki, saman altından su yürütüyorlar...
millete benzin die yüzde bilmem kaç su bilmem kaç acaip şeyler karıştırıyorlar...
siz temiz mazot aldıkça, bu durum kendi kendine zamanla temizlenir.
yada
servis depoyu söküp temizleyip, enjektörleri temizlese (ayrıntılı temizlik )
sorun çözümlenebilir mi_? die sorabilirsiniz servise...

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
[quote author=onderak link=topic=2030.msg47632#msg47632 date=1316674371]

sn onderak haklısınız guzel seoyluyorsunuz da benim mevzu son 3 ayda forumda belirttigim mevzu. degisen bir sey yok. dizel yakıtı artık +GTL kullanıyorum... benim canımın sıkıldıgı nokta, forumdaki arkadaşlar benim gibi sıklıkla DPF sorunu yaşamıyor. en azından DPF ışığı yanıyor... neyse bu hafta sonu tekrar servisteyim. muhtemelen kısa mesafeli kullanımım nedeniyle bu sorunu yaşıyorum...
[/quote]

Sn. ֜mit Sizin araç kaç km de?  Hiç yağ değişimi yapıldı mı? Benim bildiğim dizel araçlarda özellikle dpf için üretilmiş özel yağlar kullanıyorlar. Aynı marka aynı model yağda dpf için olandan mı diye sormuştu satıcı...

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

evet bu c.tsi ne gerekiyorsa yapın diyecegim. uyarı versin bari. uyarı da vermiyor. aracı aldıgım ilk 700km'de iki defa uyarı verdi. sonra tık yok. güncellemelerden mi kaynaklanıyordur bilemiyoruym... en az 15 defa bu işleme şahit oldum hiç uyarı vermedi. nasıl anlıyorum:
1- araç rolantide iken yakıt tuk 0.4ten 1.8-2.5'a çıkıyor
2- rampa aşağı 0.0lt tuketim olması gerekirken yine 1.8-2.5
3- motor sıcaklıgı 90c'ye ulastıktan 2-3 dak sonra anlık tuketim bir bakıyorum 20-30lt oluyor
4- 10 dak dolandıktan sonra , ayagımı gazdan kesince eger 0.0lt ise tamam diyorum, anlıyorum DPF temizleme işinin bittigini ve aracımı stop ediyorum

bu ne arkadaş oyle bununla mı ugrasacagız... hadi istasyonu degistireli sadece bir kere oldu. tamam anladım, biraz daha sure vereyim... ama benim anlamadıgım neden uyarı vermeden bu işlemi yapıyor bu zımbırtı. bu c.tesi serviste kaliperden gelen ses ve DPF dalgasını elden geçirtecegim.

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende de bu kadar sıklıkla olmasa bile dpf temizliğini uyarı vermeden yapıyor. Kanımca bu sık kirlenme durumu kısa süreli kullanımlardan kaynaklanıyor olabilir. Tam tıkandığında yahut kesinlikle durmamamız gereken durumlarda ise uyarı veriyor olabilir. Dikkat ederseniz genelde hep ilk 1000 kilometrelerde uyarı ışığının yandığı gibi bir istatistik çıkıyor ortaya ki benim araçta da ilk 1000-1500 km. aralığında 2 defa temizlik yaptığında uyarı ışığı yanmıştı. Bununda nedeni yeni olan filtre ve sensörlerin daha hassas olabileceği gibi geliyor bana. Tabi varsayımlar bunlar.

hipokratim1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benimde DPF belirli aralıklarla ekranda uyarı vererek devreye giriyor.en az 10 15 dakika devam ediyor.deli oluyorum  31agryyy ancak bazen hiç uyarı vermeden de devreye girdiğini tahmin ediyorum.ևünkü bazen DPF uyarısı olmadığı halde anlık tüketim değeri tıpkı DPF uyarısı verdiği zamanki gibi oluyor.rölanti de iken bile anlık tüketim 0.4 olması gerekirken (normalde öyle ben de) 1.8  civarında oluyor yokuş aşağı 0 olması gerekirken yine 1.8- 1.9  civarında oluyor.1. ve 2. viteslerde ben diyeyim 25 siz deyin 35 allah ne verdyse  sonra kendliğinden düzeliyor.Uyarı vermeden aktif olduğunda da aslında tüketimdeki anormallikten anlayarak bir süre daha kullanmaya devam etmek gerekiyor sanırım

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

arkadaşlar geçen kasım ayında uzun yoldan bu yana DPF devreye girmiyor. suan için anlık yakıt tüketim artışı yok. ancak isin garip tarafı, aracı aldığım hafta iki kere DPF ışığı yanmasına rağmen henüz şimdiye kadar bir ışık yanmadı. bir daha dizel almaz isem sırf bu DPF yuzunden almam

DERSİMLİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bendede 1 ay önce iki üç gün yaptı normalde sıfırlayıp 4,5 lt yaktım şartlarda araç delirmiş gibi 9 lt dayandı gözlerime inanamadım tekrar sıfırlıyorum yol boş sakin devirli şekilde gidiyorum normalde 6 lt başlar 5,7 -5,4 -5,1 -bu şekilde düşerdi ama bu sefer 6.3 6.8 7.2 7.5 7.8. 8.2 böyle gitti ve araç hiçbir uyarı yapmadı birkaç gün yaptı deliriyordum neyseki düzeldi.