Dizel Partikül Filtresi Temizliğini Boştayken Yapsak?

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel Partikül Filtresi Temizliğini Boştayken Yapsak?

servis her periyodik bakımda öneriyor vardır birbildikleri diye düşünüyorum

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

avukatakın link' Alıntı:

bu işlemin ücreti ne kadarmış?

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

erdem link' Alıntı:
[quote author=avukatakın link=topic=469.msg9006#msg9006 date=1298486183]

bu işlemin ücreti ne kadarmış?
[/quote]                                                          afişte yazıyordu ama unuttum. Fakat pahalı olduğunu hatırlıyorum

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu filtre başlıbaşına stres kaynağı.  benimki haftada bir, olmadı 2 haftada bir mutlaka yanıyor. Bu akşam yine yandı. 1 hafta rahatım. şu mesaj PARTİK֜L FİLTRESİ TEMİZLENİYOR yerine PARTİK֜L FİLTRESİ DOLU, TEMİZLEMEYİ BAşLATMAK İSTİYORMUSUNUZ olsaydı ya..

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu olayın daha sık rastlanma durumu şehir trafiğinde mi oluyor arkadaşlar ?.....

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

genelde tam arabayı park etmek üzereyken oluyor :)  adamı çıldırtan tarafıda bu zaten :)

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

işte arabayı gezdircez diye derse de geç kaldım geçen :D

campari39

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aracımı alalı 3 gün oldu...500 km yol yaptım ve yarısından çoğu şehirler arası oldu...bugün dpf uyarısı aldım ve canım sıkıldı...aracımı 15 km sürdüm yüksek devirde kendiliğinden geçti...sanırım bu kronik arızanın tekrarlanması sözkonusu...kitapçık durumun önemini detaylıca anlatmış...dikkat etmek gerek...

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu arıza değil normal bir durum dizel alanlar yazı çıktığında dolaştırmaya mecbur ilerde sorun olmaması için

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

campari39 link' Alıntı:
aracımı alalı 3 gün oldu...500 km yol yaptım ve yarısından çoğu şehirler arası oldu...bugün dpf uyarısı aldım ve canım sıkıldı...aracımı 15 km sürdüm yüksek devirde kendiliğinden geçti...sanırım bu kronik arızanın tekrarlanması sözkonusu...kitapçık durumun önemini detaylıca anlatmış...dikkat etmek gerek...
evt bu kronik arıza değil, Dizel araçların egzozundan çıkan partikül yani kurumları biriktirerek yüksek sıcaklıkta imha etmeye yarıyor kısaca bu sistem. Ayrıca hidrokarbon, CO ve CO2 emisyonlarına da etkili katkı sağlamakta.

Dİ (Higv Pressure Direct Injection” olarak tanınan doğrudan enjeksiyonlu dizel motor nesli klasik dolaylı enjeksiyonlu dizel motoru ile karşılaştırıldığında, karbon dioksit (CO2) emisyonunda 20% azalma, ayrıca karbon monoksit (-40%), hidrokarbon (-50%) ve partikül emisyonlarında azalma avantajına sahiptir.

Partikül filtresi (DPFS) takılan HDi DPFS motoru kirletici (siyah duman) kurum partiküllerinin emisyonunu yok etmek için tasarlanmıştır. Bu nasıl çalışmaktadır?

Aşama I: Filtreleme

Bu ilk aşama delikli bir yapıya sahip bir silikon karbid filtrede kurum partiküllerini tutmaktır.

Aşama 2: Partiküllerin yok edilmesi

Sonra yenilenme aşamasında kurum partiküllerinin yok edilmesi yer almaktadır. Bu düzenli faaliyet (bir kaç yüz kilometre sonra) otomatik olup sürücü tarafından algılanmaz. Gayet basit olarak, biriken kurum partiküllerinin çok yüksek sıcaklıkta yakılmasını ihtiva eder.
Bu sıralı yenilenme;

— egzoz gaz sıcaklığının kurum partiküllerinin yanma sıcaklığına yaklaşacak şekilde artmasını sağlayacak şekilde sonradan yakıt enjeksiyonu yapan Common Rail sistemi ve

— dizel yakıt deposuna çok az miktarlarda otomatik olarak eklenen ve kurumun yanması için gerekli sıcaklığı 450°C’ye düşürme etkisi bulunan katkı maddesinin birleşik hareketi vasıtasıyla yer almaktadır. Bu DPFC katkı tekniği dünyada emsalsiz olup HDİ araçlarının partikülleri zaman içinde güvenilir şekilde söküp attığı anlamına gelmektedir.

Filtre servis sıklığı her 80,000 km’de birden kademeli olarak 120,000 km’de bire inmiş olup şimdi filtre ve katkının zincirleme olarak optimizasyonu nedeniyle 180,000 km’yi aşmaktadır.