Düşük yakıt tüketimleri gerçek mi

Tuncg

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
Astra j 1.6 cdti Start Stop ların uzun yol tüketim değeri 100 km de 3.5 litre şehir içinde ise 4.5 litre teknik veride. Bu değerleri görebilen var mı gerçekten çok merak ediyorum? Benim aracım h kasa uzun yolda 120 130 ile 5 litre 2 yolcu ve bagaj dolu. Şehiriçi 7 litre nin altına düşüremiyorum.

İkinci sorum j kasa 1.3 cdti ın tüketimi de o cüssesine rağmen h kasadan bariz daha az. H kasa aracımda özellikle rampa yukarı vites geçişleri çok sıkıntılı çok çabuk düşüyor devir ve gazı köklemek durumunda kalıyorum. Bu sorunu çözersek tüketimin de azalacağını düşünüyorum ancak nasıl? Benim aklıma Chip tuning geliyor. Aracın gücünün 118 hp ve torkunun 240 250 nm ye sıkıştırmadan sorunsuz çıkabileceğini söylediler. Ve maksimum torku 200 250 devir daha aşağıda alacağımı söyledi. Ancak egzos emisyon muayenesinde sorun yaşar mıyım acaba bu uygulamayı yaparsam. Aracın bu şekilde çok keyifli olacağını düşünüyorum. Başka bir şekilde bu devrin hızlı düşme sorununu çözebilir miyiz acaba?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Biz kullanıcıların, fabrika verilerinde açıklanan tüketim değerlerini yakalamamız imkansız gibi bir şeydir. Nedenine gelince, fabrika verileri özel ortamlarda, profesyonel sürücüler tarafından elde edilen verilerdir. Sürekli dur kalk yapmak, yoğun trafikte uzun süre araç kullanmak, uzun mesafeli rampa çıkışları, hava sıcaklığı .... vb bir çok etken göz önüne alındığında fabrikaların verdiği tüketim değerlerinin üzerine en az 1-2 kitre daha ilave etmek gerekir.

İkinci soru hakkında bilgi/deneyim sahibi olmadığım için cevap veremeyeceğim.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
şehir içi dur kalk ve rampa yoksa çok rahat fabrika değeri yakalayabiliyorum. h kasa 1.3 cdti. lastik havası dahil yakıtı etkiliyor.

Gryffindor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uzun yol fabrika yakıt tüketimim kullanıcı el kitabında 5.1 ben 4.8 yakaladım.Mümkünmü bana göre değildi ama oldu.Aracım 1.4 Z14XEP.Şehir içi sık kullanımda 6.2 litre.Karma 5.7 litre.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
fabrika verisi yakalamak dedim ancak fabrika 6.4 litre demiş. ben tam tersine 4.6 litre rahat görüyorum. hatta geçen düz güzergahta 3.6 gördüm.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakıt tüketim hesaplamalarında kullanılan standartlar gerçek koşullardan çok farklı.
Opel geçen sene yenilen standartlara göre hesaplanan yakıt tüketim değerlerini paylaşmıştı. Şu an resmi kataloglarda halen eskisi kullanılıyor.
Astra K, mokka ve Corsa vardı sanırım. İnternette aratırsanız çıkar. Orda açıklanan değerlerin katalogla alakası yoktu.

1.3 CDTI meselesine gelince. J kasadaki ünite farklı. 2. Nesil Multijet motor. Vites oranları farklı.

Chip tunning meselesine gelince. Düzgün yapılan bir uygulamayla çok memnun kalırsınız. Düşük devirdeki isteksizlik çekiş problemleri hepsi düzelir. Egzoz emisyonu sorun olmaz. Ama bunların hepsi icin remap uygulamasının işin ehli biri tarafından yapılması şart.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
fotoğrafını çekmiştim. aslında 3.4 oldu. önümdeki araç fren yapınca durup hareket ettim. bir baktım ki 3.6 olmuş. eğer düz devam edebilseydim sonucunu bilemiyorum ne olurdu.

ama sonrasında şehir içi sürekli dur kalk ve kısa mesafe soğuk havada kullanımda 5 litre oluyor.

bir maşallah esirgemeyin.

8e3JJ1.jpg

Tuncg

Kayıtlı Kullanıcı
27-Gaziantep
Siteyi ziyaret et
fotoğrafını çekmiştim. aslında 3.4 oldu. önümdeki araç fren yapınca durup hareket ettim. bir baktım ki 3.6 olmuş. eğer düz devam edebilseydim sonucunu bilemiyorum ne olurdu.

ama sonrasında şehir içi sürekli dur kalk ve kısa mesafe soğuk havada kullanımda 5 litre oluyor.
Hocam yaklaşık 300 metre rakım farkı olan Gaziantep Nizip arası 35 40 km lik güzergahda aynı değeri ben de yakaladım ama bu gerçekçi bir rakam değil bence. Geri dönüşte çok daha farklı bir değer oluyor. Sizin yolun böyle bir yol olma ihtimali nedir acaba. Şehiriçi 5 litreyi nasıl yakalıyorsunuz benim için imkansız gibi birşey. Bu dediğiniz uzun yol ya da sakin trafik ağırlıklı karma tüketim olabilir mi?

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
normal trafik bol ışıklı dur kalk yollarda, soğuk hava ve kısa mesafe, nispeten yokuşlu yollar var her yer düz değil tüketim özellikle bugünlerde 5 civarı. aynı güzergahta aynı şartlarda ama yaz mevsiminde 4.6 litre.

bu aracın verileri.

ben depoyu üç farklı marka ile dolduruyorum. kış ve pahalı yakıt fiyatları da üst üste gelmesine rağmen 0.30 kuruş yaktı. bir depo mesafesi 950 km den aşağı hiç düşmedi. şimdi hava ısındıkça tüketim daha da düşecek inşallah. bir de yakıt fiyatları düşerse tadından yenmez olur.

uzun yolda bir depo tahminen 1100 km den yukarı da kalır.

sakin kullanıyorum. sadece ben kullanmıyorum bu arada eşim de kullanıyor. tek ben sürsem çok daha düşük çıkar sonuçlar.

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu dusuk değerleri yakalayanlar anladığım kadarıyla hep bilgisayar verilerinden görüyor. Bende de 1.3 h kasa var uzun yolda 100-130 la 5 litre şehir içi ise 6-7 litre. Bunları depoyu fulleyerek buldum. Yol bilgisayarı inişte 3 lt bile gösterir. Bundan önce 4 Ford focus degistirdim 1,6 dizel hepside 1.3 ten tasarruflu idi. Şehir içi 6.5’u geçmezdi. Şehirlerarası ise ayni ve daha yüksek hızlarda 4 le 4,5 civarı yakardı. 1.3 un tek tasarrufu MTV