Ekonomik sürüş teknikleri

termometre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Rampa aşağı boşta ile viteste inme arasındaki farkı bilmiyordum ve uyguladım.....

En son aracıma 1,99TL den 30TL lik LPG aldım.........

Bu yazıyı okuduğumda almış olduğum LPG ile yaklaşık 40-50 Km yapmış idim....

Genelde aracım 30TL ile ortalama 165 Km yapardı....

Ancak rampa aşağı ve ışıklara yaklaştığımda viteste ilerledim ve boşa atmadım.... Devir 1000 e gelincede vites küçültüyorum, rolanti devrine yaklaşmasın diye...

Gittiğim yol v.s. aynı ve bu sefer tamı tamına 190 km yaptım....... :eek: Tabi dikkat ettiğim bir diğer nokta ise vitesi 2500 devir civarları değiştirdim bende 3000 e varınca değiştiriyordum.

Aradaki 25 Km lik Fark yaklaşık 5 TL'ye yakın.... Bu şekilde giderse artık depomu doldururken 10TL az ödeyeceğim.... Bu gerçekten süper....

Herkese tavsiye ederim,, denemekten birşey çıkmaz... Konuyu açan arkadaşa ve herkese çok teşekkür ederim.....

Aracım fazla yakıyor deriz ancak belki biz fazla yakıyoruzdur, araca suç atıyoruzdur... :D:D:D:D:D:D:D

Son düzenleme:

alisefa58

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mrb . ilk defa bir dizel araç aldım 2003 corsa 17 dtı . kaç bin devirde vites atmalı kaç bin devirde seyir etmeliyim .yardımcı olurmusunuz .

alisefa58

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mrb. ilk defa bir dizel araç aldım .2003 corsa 17 dti . standart olarak kaç bin devirde vites atmalı kaç bin devirde seyretmeliyim.

gOkO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mrb. ilk defa bir dizel araç aldım .2003 corsa 17 dti . standart olarak kaç bin devirde vites atmalı kaç bin devirde seyretmeliyim.

Aracınız dizel ve kasasına göre uyumlu güçte bir motor seçeneği.Dizel araçlarda dikkat edilmesi gereken birçok şey var bunları forumumuzu gezerek öğrenebilirsiniz.Ben size sadece ekonomik sürüş için yapmanız gerekenleri söyleyeceğim.

1-Araç soğukken gaza fazla yüklenmeyin
2-Aracınız turbolu olduğu için aracınızın vites geçişlerini 1700-2800 devirler arası yapın.Zira turbonun devreye girmediği alt devirlerde aracı zorlamanız yakıt sarfiyatını arttırdığı gibi turbonun ömrünüde kısaltır.
3-Gaza asla sonuna kadar basmayın çünkü siz ne kadar basarsanız, hangi devirde olursa olsun çok daha fazla yakar.
4-Yokuşlarda hızlı çıkmak için düşük viteste aracı zorlamayın.Üst vitese geçtiğinizde araç devirden düşüyor ise, alt viteste uygun bir devire düşüp, yokuşu o hızla çıkın.Yokuş inişlerinde viteste inin.Ani dur-kalklardan kaçının.
5-Aracınızın bakımlarını ihmal etmeyin.Çünkü değiştirilmeyen hava,mazot filtreleri yakıtı aşırı arttırır.Bunun yanında aracınızla ilgilenir bakımlarını yaparsanız yakıt tüketimi düşecektir.

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar Rampa aşağı boşta ile viteste inme arasındaki farkı bilmiyordum ve uyguladım.....

En son aracıma 1,99TL den 30TL lik LPG aldım.........

Bu yazıyı okuduğumda almış olduğum LPG ile yaklaşık 40-50 Km yapmış idim....

Genelde aracım 30TL ile ortalama 165 Km yapardı....

Ancak rampa aşağı ve ışıklara yaklaştığımda viteste ilerledim ve boşa atmadım.... Devir 1000 e gelincede vites küçültüyorum, rolanti devrine yaklaşmasın diye...

Gittiğim yol v.s. aynı ve bu sefer tamı tamına 190 km yaptım....... :eek: Tabi dikkat ettiğim bir diğer nokta ise vitesi 2500 devir civarları değiştirdim bende 3000 e varınca değiştiriyordum.

Aradaki 25 Km lik Fark yaklaşık 5 TL'ye yakın.... Bu şekilde giderse artık depomu doldururken 10TL az ödeyeceğim.... Bu gerçekten süper....

Herkese tavsiye ederim,, denemekten birşey çıkmaz... Konuyu açan arkadaşa ve herkese çok teşekkür ederim.....

Aracım fazla yakıyor deriz ancak belki biz fazla yakıyoruzdur, araca suç atıyoruzdur... :D:D:D:D:D:D:D

asıl ben teşekkür ederim, ekonomi sağlamanıza sevindim.

chevypolat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mrb . ilk defa bir dizel araç aldım 2003 corsa 17 dtı . kaç bin devirde vites atmalı kaç bin devirde seyir etmeliyim .yardımcı olurmusunuz .

aslında tork eğrisine göre konuşmamız lazım ama yinede bildiklerimde gidersek ve kısaca özetlersek.
DÜZ YOLDA 2000-2200 devirde
HAFİF RAMPADA 2500-2700 devirde
ORTA RAMPADA 3000-3200 devirde
DİK RAMPADA 3500-3700 devirde

seyir devriniz mümkün olan en üst vitesde 2000 devir civarıdır. ama yola göre değiştiği için zamanla alışacaksınız. mesela ben şehir içinde yavaş akan trafikde 1.vites 1500 devir yapacağıma 2.vites rölantide giderim.

Son düzenleme:

gkozcan

Kayıtlı Kullanıcı
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Sn chevypolat ;
Bu bilgiler için çok teşekkür ederim.
Saygılarımla