Elektronik Park Freni Arızası

Sipiralli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Elektronik Park Freni Arızası

Merhaba arkadaşlar.Bugün servise gittim ve durumu anlattım.Sonuçta mekanizmanın içine plastik bir cisim kaçmış.Onu çıkarttılar ve sorun düzeldi. victoryy Hangi aralıktan girdi acaba diye de hayretler ettim. kingg

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

geçmiş  olsun. valla forumda verilen bilgiler bir kez daha doğrulugunu teyit etti. basit bir problem olmasına sevindim. tekrar geçmiş olsun

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

umut7105 link' Alıntı:
Altına 100 TL sıkışmıştır:)

altına 100 tl sıkışmadığını da öğrenmiş olduk :)
geçmiş olsun tekrardan, neyseki önemli bir problem değilmiş

Sipiralli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Çok sağolun arkadaşlar. thnxx

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Son dönemde 3 kere elektronik park arızası uyarısıyla karşılaştım. İlk uyarıyı aracımı çalıştırıp park yerinden çıkacakken verdi. Freni indirmek için tıkladığımda arıza sinyali verdi ve freni indirmedi. Birkaç defa denedim çalışmadı. Motoru kapattım 15 sn. kadar bekledim tekrar çalıştırdım, bu sefer herhangi bir hata vermedi ve sistem freni boşa çıkarttı. İkincisinde gene araç park freni çekili halde ilk çalıştırmadan sonra hata verdi. Bu sefer motoru stop edip beklememe rağmen sistem çalışmadı. Motor çalışırken sürekli yaptığım denemeler sonrası kendi kendine sistem devreye girdi ve freni boşa çıkardı. Son arıza sinyalini bu sefer freni devreye almak için yaptığım hamleden sonra aldım. Birkaç defe butonu çektim sistem çalışmadı, motoru kapatıp bekledim ve tekrar çalıştırdıktan sonra sistem freni devreye aldı. Cumartesi servis yolu göründü yani, bakalım derdi neymiş :)
Bu şekilde bir arıza yaşayan oldu mu arkadaşlar?

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

gecmiş olsun. umarım ciddi bir sorun degildir

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dinojasie link' Alıntı:
gecmiş olsun. umarım ciddi bir sorun degildir
thnxx

Sorun çözüldü arkadaşlar. Problem sadece yazılımsalmış. Bilgisayara bağlayıp sistem kontrolü yapılınca 3 tane kayıt çıktı. Sonrada yazılımı güncelledi servis. Şimdilik problem yok bakalım.

Kaleli-ati

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ciddi bir problem olmayışı sevindirici tekrar geçmiş olsun.

B

bahadircakir

Bilgi Girilmemiş

bu arada biri freni indirmeden hareket zararlı demiş ama bunun hiç bir zararı yok. zaten yokuş kalkış desteği de bu şekilde çalışıyor.
ancak kemer olayı doğrudur. çünkü kemeri takınca frenden mekanik bir ses gelmekte.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

bahadircakir link' Alıntı:
bu arada biri freni indirmeden hareket zararlı demiş ama bunun hiç bir zararı yok. zaten yokuş kalkış desteği de bu şekilde çalışıyor.
ancak kemer olayı doğrudur. çünkü kemeri takınca frenden mekanik bir ses gelmekte.

Sistem, indirmeyi unutma ihtimaline karşın harekete geçileceğini anladığında park frenini devre dışı bırakıyor.

Zararlıdan kast edilen fazla donanımlı olan araçlarımızda ola ki bu salma olayı gerçekleşmez ise (şu ana kadar 1 kez başıma geldi) aracı boşuna zorlamış olmayalımı ifade etmek istemiş olabilirler.

Bir de yıkamacılar araçlara binince el freni bulamayınca haldır huldur aracı kaldırmaya çalışıyorlar. Sistemin kendisini salmasına izin vermeden.