Esp Plus- Esc Kontrol Işığının Yanmaması

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Esp Plus- Esc Kontrol Işığının Yanmaması

türk_187 link' Alıntı:
[quote author=warlordares link=topic=1182.msg24917#msg24917 date=1302505786]
dotum geçmiş olsun... aman dikkat... tercihimizi her zaman düşük hızlardan yana kullanalım... (hep böyle diyorum hep bir tacizci çıkıyor) :D ...

ben normal seyirde giderken aniden şeridimi ihlal ederse, yol vermez ve hızını arttırmazsa  sinirlenirim..
dostum aman sen de benim gibi gaza geliyorsun.... yapma...

bu arada Opel Türkiye'yi aradım.. hemen ilgilendiler.. mühendislere durumu anlatıp bana döneceklermş. esp hakkında detaylı bilgi verecekler.. bu arada hemen en yakın yetkili servise kontrol için davet ettiler.... ogleden sonra servise gidiyorum... bakalım esp devreye girmişmi.. ışık niye yanmamış.... bir baksınlar... bu arada esp devreye girince müzik sistemi otomatik kapanıyormuş... doğrumu?
[/quote]

eşim kızmasa sürat yapmayacaktım aslında eşimin gazına geldim... daima sıkıştırmaktan yana kullanırım hakkımı ama sürat arttırmadan :D

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

Esmerce link' Alıntı:
Ne bileyim işte; bazen ip, koli ambalaj vs kesmek gerektiğinde onu kullanmaya fırsat doğdu diye çocuk gibi seviniyorum  005hihih

dostum babam da oyle.... 30 yıldır küçük bir çakısı vardır... arada sırada çıkartır sever okşar.. boyle senin dedigin gibi ip, ambalaj vs kesmek gerektirdiğinde sanki bulunmayan bir şey üzerinde varmış gibi gülerek çıkartır.. getirin kesiyim der.. kendini McGiver zannediyor....

warlordares

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben de airbaglere güvenmiyorum.. bir de bu aksamki olayda su soru geldi aklıma.. Allah korusun, araç takla atsa ve ben de emniyet kemeri ile aracın içinde asılı kalsam.. emniyet kemeri kazadan sonra manuel açılabilir mi? yoksa sıkışır mı? boyle durumlarda, araçta yangın felan olursa kol dayama kolçağının  altındaki gözde maket bıçağı felan bulundurmak gerekir. Allah korusun. ama aklıma geldi...
[/quote]

aslında kazalar esnasında çıkamama sorununa(fobisine) bağlı olarak kemer takmama sonucu ölüm oranları yüksek oluyor :) ... istatistik bu yönde...

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

warlordares link' Alıntı:
ben de airbaglere güvenmiyorum.. bir de bu aksamki olayda su soru geldi aklıma.. Allah korusun, araç takla atsa ve ben de emniyet kemeri ile aracın içinde asılı kalsam.. emniyet kemeri kazadan sonra manuel açılabilir mi? yoksa sıkışır mı? boyle durumlarda, araçta yangın felan olursa kol dayama kolçağının  altındaki gözde maket bıçağı felan bulundurmak gerekir. Allah korusun. ama aklıma geldi...

aslında kazalar esnasında çıkamama sorununa(fobisine) bağlı olarak kemer takmama sonucu ölüm oranları yüksek oluyor :) ... istatistik bu yönde...
[/quote]

ben hayatım boyunca Emniyet kemerini taktım... bakkala bile gitse takarım... ama bu soru da aklımın bir köşesinde...

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
[quote author=Esmerce link=topic=1182.msg24869#msg24869 date=1302474039]
Ne bileyim işte; bazen ip, koli ambalaj vs kesmek gerektiğinde onu kullanmaya fırsat doğdu diye çocuk gibi seviniyorum  005hihih

dostum babam da oyle.... 30 yıldır küçük bir çakısı vardır... arada sırada çıkartır sever okşar.. boyle senin dedigin gibi ip, ambalaj vs kesmek gerektirdiğinde sanki bulunmayan bir şey üzerinde varmış gibi gülerek çıkartır.. getirin kesiyim der.. kendini McGiver zannediyor....
[/quote]

;D

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

biraz önce servisten aradılar 5.30'da araç kontrole girecek.. belki esp'nin devreye girip girmediğinin kaydı felan da bilgisayarda anlaşılabilir

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

bugun servise gittim... esp testi için... adamlar bir saatte olacak iş degil dediler.. yarın tekrar gidecegim... erken bir vakitte....

Ozan2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
Sevgili arkadaşlar, bu gece saat 10.00 civarında Silivri-Beylikdüzü seyehat dönüşünde, 3 defa tacize ugradım.... bir pejo 308, golf tsi ve alfa romeo tarafından... özellikle bir alfa romeo, hızım 140 civarında iken(hız ikaz sinyali henüz uyarıya başlamışken), tampona yanaşıp beni sıkıştırdı... ben de hafif gaza yüklendim ve virajdan çıkarken aracın kontrolünü kaybettim.. araç az kalsın yüksek hızda sipin atıyordu...

virajdan çıkarken 150-160km hızda(emin değilim, 140'dan sonra hızlandım) sol arka taraf'dan bir güç hissettim, aracın burnu sağa döndü... anında ters bir ekiyi sol önde hissettim. bu sefer aracın sağ arkadan bir itme oldu.. kısaca araç 4 defa burgu şeklinde yapaladı ve anlamadığım bir şekilde araç kendi kendine düzeltti... kalbimin atışını tarif edemem. kontrolü aldıktan sonra hızımı azalttım.... bu sırada aynı burgulu kontrol kaybını alfa da yaşadı.. onunki 10-15 defa oldu. ve çok sertti... takla atacak zannettim.. bütün bu yaşananlar yaklaşık 5 saniye içinde oldu...

bugüne kadar hiç bir aracımda boylesine bir olay yaşamadım... çok ilginçti... aracın kontrolünü kaybedince hiç bir şey yapamadım. sadece direksiyonu bırakmadım... araç kendi kendine ters etki yaratarak %20'lik sağa ve sola sapmalar içinde kendini toparladı. aynı suratte beni geçen alfa %30-35'lik sapmalar içinde 10-15 defa(belki bariyere sürtmüş de olabilir, ben sol taraftaki tırtıklı şeridi hissettim)

heyecanım geçtikten sonra vay be esp esc beni kurtardı dedim. ama gostergeye baktığımda herhangi bir işaret yanmıyordu...  arkadaşlar çok korktum... hiç galeyana gelen bir tip değilim ama boyle bir olay yaşadım...kullanım klavuzunda şu şekilde bilgi verilmiştir.ESP nin yanmaması hakkında bilgisi olan var mı? bir iki sn yandı da ben mi görmedim bilmiyorum.. iki hafta once de virajda hafif kontrolu kaybettiğimi yazmıştım. o zaman da bir işaret yanıp sönmedi.

espuyaryok.jpg

esckyanmad.jpg

espyanmad.jpg
֖ncelikle geçmiş olsun gerçekten korkutucu bir olay ben düşük bir hızda yaşamama rağmen korktum anlattıklarınıza bakılırsa siz zaten esp devreye girdikten sonra olabilecek tüm şeyleri gözlemlemissiniz esp tamda dediğniz gibi hissettiğiniz gücün tam tersi yönünde bir güç uygulama esp nin özetidir zaten dvreye girmemiş olsaydı o virajdan kazasız çıkamazdınız üstine birde alfa çarpardı eğer esp sisteminde bir problem olsa bile ben arabayı her çalıştırdığımızda o esp abs vb elemanları kontrol ediyir diye biliyorum çalışmamış olsa hata verirdi ama içiniz rahat edecekse servise gösterin ama korkmayın arkanızda esp var  011zaa

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

türk_187 link' Alıntı:
bugun servise gittim... esp testi için... adamlar bir saatte olacak iş degil dediler.. yarın tekrar gidecegim... erken bir vakitte....

Servis bence bahane uydurmuş; benzer kontrol yeni nesil hemen her araçta var max. 5dk lık bir işlem.

Araca bilgisayar bağlanıyor ve anında onlarca detaylı kullanım bilgis arıza vb görünüyor. Focus da kemer takmadan gittiğim anlar bile görüntüleniyordu misal..

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

sn Ozan teşekkür ederim... ESP veya başka bir özellik artık neyse kesinlikle devreye girdi...( ESP testi konulu topikte bir video var 15 saniyelik) orada yaşanan olayın aynısını yaşadım... bakabilirsiniz.. hakikaten araç kendini toparladı.. başka bir araç olsa durum ne olurdu bilmiyorum... ancak arkadaşların dediği ESP uyarı sinyali birkaç saniye daha devreye girebilirdi. belki girdi o korkuyla ben görmedim... ama müzik sistemi kapanmadı.. flaşörler yanmadı...