Euro-5 Motorlara Kesinlikle Lpg Taktırmayın.

alp___

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Euro-5 Motorlara Kesinlikle Lpg Taktırmayın.

Secular link' Alıntı:
Sisteme uygun lpg ancak fabrikasyon üretimi ile olur.Onun gerisinde ne yaparsan yap sonuç aynı olucaktır.

Sizin kadar bu konuya hakim değilim fakat piyasadaki lpg li araçların hemen hemen hepsi fabrikasyon değil ve gayet düzgün çalışıyorlar, bir zamanlar TSİ motorlara lpg uygulanmıyordu ancak şimdi çok güzel uyguluyorlar ve benim çevremde de var, ilk başta onlar içinde ne yapılırsa yapılsın bu TSİ motorlar lpg ile arıza verir sakın!!! deniliyordu, ama dediğim gib işimdi gayet sorunsuz sistem geliştirdiler direk enjeksiyonlu araçlar için. Fakat bizim araçlarda anladığım kadarıyla sorun subapların ısıya dayanıksız olması ve yine başka bir konuda verilmişti sanırım bu subaplar çelik subaplar ile değiştirilebiliyormuş peki o zaman bu subap değişimi olduğu zaman sizin fikrinize göre durum ne olur, diyelim çelik subap taktırdık ve lpgyi uyguladık sonuç yine hüsran mı olacak?

Benim çok güvendiğim bir lpg bayisi (BRC) aracıma lpg'ni takılamayacağın direk kendisi söyledi ve ekledi şayet subaplar çelik subaplar ile değiştirilirse olabilir dedi. Şimdi bende merak ediyorum bu opel araçları üretirken çelik subap koysa çok mu zarara uğrardı acaba araçların ikinci elini öldürüyor çok saçma, tabiki neden koydu niye böyle oldu bilmediğim konular ama ben son tüketiciyim bende her araç gibi aracıma lpg taktırmasam bile ikinci elini düşünüyorum.

Daha evvel çok araç değiştirdim hepside benzinliydi ama hepsininde lpg uygulanabilirliği vardı ve ikinci elleri gayet iyidi, ilk aracımda 1997 model Opel Astra, hiçbir aracıma lpg uygulatmadım ama benim sattığım şahısların hepside alır almaz bir hafta içerisinde lpg taktırdılar araçlarına. Şimdi bu açıdan baktığımız zaman durum biraz vahim gibi görünüyor... Ama ben eminim bir şekilde bu araçlara lpg sorunsuz birşekilde uygulanacaktır...

Saygılar

Secular

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Her malzemenin bir ömrü var.Lpg takılmaz demiyorum ama verdiği zarar sizin 3 kuruş karınızdan daha zararlı olucak diyorum.Lpg yi takarsın 3-5 sene sorunsuz çalıştığını düşünürsün ancak bunu anlamanın tek yolu kompresyon testleri ile her silindirin yanma basınçlarını ölçmekten geçer.Eğer fabrikasyon değerleri bu basınç değerleri tutuşursa hiçbir sorun yoktur.Yukarıda yazdım gene yazıyorum satıcılara kesinlikle güvenmeyin.Siz hiç sattığı malı kötüleyen bir satıcı gördünüz mü ?

Lpg 106 oktan bu yüzdende yanma sonucu sıcaklık yüksek.Buda doğal olarak motorun parçalarına zarar vericeği de kesin.Sübapları değiştirmen veya sübapları çelik taktırman ileri ki zamanlarda motorun sorun çıkarmayacağı manasına gelmez.Sübaplardan daha değerli parçalar var mesela yanma hücresi yani piston / silindir.

Yanma hücresinde ne kadar fazla ısı oluşursa mantıken termal gerilmeler daha fazla oluşur ve ısınan her cisim genleşir.Şimdi opel bunu en fazla 97 oktan benzin yanma sıcaklığına göre dizayn edip siz 106 oktan ısı üretirseniz pistonlar eninde sonunda termal gerilmeden ötürü çekişten düşücektir.Çünki hesaplanan yanma hücresi genleşmesinden daha fazla bir genleşme olucak ki buda egzost zamanı oluşan gazların segmanlardan sızarak önce kartere inmesine hatta aracın yağ yakmasına bile sebep olucaktır.

serkan51

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

astra enjoy plus 115 beygır lık aracıma landırenzo taktırdımm.yetkılı servıs onerdı ve aracın garantısınıde bozmuyor...cok da memnunum.

saint2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

serkan51 link' Alıntı:
astra enjoy plus 115 beygır lık aracıma landırenzo taktırdımm.yetkılı servıs onerdı ve aracın garantısınıde bozmuyor...cok da memnunum.

Yetkili servisin dışında yapılmış bir uygulama ve bu da önerilmiyor...

Nasıl garanti bozmaz ???

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Araca dışarıdan müdehale olduğu için lpg takılan araç garanti dışı kalacaktır

serkan51

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hayır olmuyor.garantısı bozulmuyor.ıstanbul olgun lpg landırenzo ana bayıı

sanalbiri

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

serkan51 link' Alıntı:
hayır olmuyor.garantısı bozulmuyor.ıstanbul olgun lpg landırenzo ana bayıı
Opel değil garantiyi veren.İstanbul Olgun Lpg Landirenzo Ana Bayi.Kendiniz söylüyorsunuz zaten bunu.

serkan51

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

opel yatkılı bayının anlaşmalı olarak taktırdıgı lpg.ve opel servısıde bana landırenzoyu taktırırsan garantının bozulmayacagını soledı ve taktırdım.daha sonra garantıden bakımınıda yaptırdım.balata.dısk.gıbı.sıze kalmış ıster taktırın ıster taktırmayın...garantı devam edıyor...

sanalbiri

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

serkan51 link' Alıntı:
opel yatkılı bayının anlaşmalı olarak taktırdıgı lpg.ve opel servısıde bana landırenzoyu taktırırsan garantının bozulmayacagını soledı ve taktırdım.daha sonra garantıden bakımınıda yaptırdım.balata.dısk.gıbı.sıze kalmış ıster taktırın ıster taktırmayın...garantı devam edıyor...
Ben 15-20 gün kadar önce,daha önce Opel Türkiye'ye mail atıp lpg durumunu sormama karşın telefonla arandım.O zaman için lpg önermediklerini söylediler.Şu 20 günde yeni gelişme varsa bilemem.Ama benim yorumum;motorun garantisini landirenzo veriyor.Opel ise;diğer parçaların garantisini devam ettiriyor ki,balata,disk bakımlarını yaptırabiliyorsunuz.Diğer arızalarınız olursa Opel bunları garantiden hallediyor...

serkan51

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tamam degılmı işte.motor garantısı ve dıger garantıler devam etmış oluyor...bne sıkıntı olacagını duşunmuyorum.artık her yerde landırenzoyu astra j lere takıyorlar...