Far Ayari

vectra2.0

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
FAR AYARLARINDAN ŞİKAYETÇİ OLAN ARKADAŞLAR BUYRUN AYAR YAPALIM :alkis: :alkis: :alkis:

vectra2.0

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Far Ayari Yapma

FAR SEVİYE AYARI
yukayar.jpg
Farlarınızın yükseklik seviyesinin doğru ayarlanması gece görüşünüzün daha iyi olmasını sağlayacak ve karşıdan gelen sürücülerin far ışıklarınızdan rahatsız olmasını engelleyecektir.

Farlarınızın otomobil servislerindeki hassas cihazlarla ayarlanması gereklidir. Sonucunun hassas olmayacağını gözönünde bulundurarak aşağıdaki metodla farlarınızı siz de ayarlayabilirsiniz.

Xenon farın yükseklik seviyesini ayarlama : Xenon far bulunan araçlarda yükseklik ayarı otomatik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ayarlama yapmanız gerekmez.

Sis farının yükseklik seviyesini ayarlama : Kısa far için kullanılan metodun aynısını sis farlarınıza uygulayabilirsiniz.

Uzun farın yükseklik seviyesini ayarlama : Uzun far reflektörü genellikle kısa far ile birleşik olduğundan ayrı bir ayarlama yapmanız gerekmez.

Kısa farın yükseklik seviyesini ayarlama :

Gerekenler : Şerit metre, kurşunkalem ve not kağıdı, yıldız veya düz tornavida.
1.jpg
m1.gif
Başlamadan önce benzin deponuzun en az yarısının dolu olduğuna emin olun.

m1.gif
Mümkünse beyaz bir duvar karşısında düz bir yüzey bulun.

m1.gif
Otomobilinizin burnunu duvara sıfırlayacak şekilde yaklaştırıp otomobilin dikey merkezine karşı gelen noktayı duvarda yukardan aşağıya doğru kalemle çizin.(M çizgisi)

m1.gif
Sağ ve sol kısa farlarınızın merkez noktasını duvar üzerinde kalemle nokta koyarak işaretleyin. Bazı farlarda bu noktayı gösteren bir işaret bulunmaktadır. (B çizgisi ile A çizgisinin kesişme noktası)

2.jpg
m1.gif
Bu noktanın yerden yüksekliğini cm olarak ölçün, not edin. Bu değere A (A çizgisinin uzunluğu) diyelim. A değeri kısa farınızın yerden yüksekliğini gösterir.

m1.gif
Bu noktanın otomobilinizin merkezine (M çizgisine) olan uzaklığını cm olarak ölçün, not edin. Bu değere B (B çizgisinin uzunluğu) diyelim. B değeri kısa farlarınızın orta merkezden uzaklığını gösterir.

m1.gif
A değerinden 7 cm çıkarın, elde ettiğiniz rakam yüksekliğinde duvar üzerinde yatay bir çizgi çizin. (Kırmızı çizgi)

m1.gif
Sol ve sağ farınızın duvara işaretlenen orta merkez noktalarından yatay çizgiye dik inerek çizin.

3.jpg
m1.gif
Otomobilinizi 7.5 metre (25 ayak) kadar geriye dümdüz çekin.

m1.gif
Kısa farlarınızı yakın.
4.jpg
m1.gif
Konsoldaki far seviye ayarlama düğmesi ile yükseklik ayarlamasını yapabilirsiniz.

Üreticiler otomobil yüksüz iken seviyenin 0 olarak ayarlanmasını önermektedirler.
m1.gif
Farların üstü veya arkasında (seviye ayarlama motorunun üzerinde de bulunabilir) bulunan vidaları tornavida ile sağa sola oynatarak yukarıya-aşağıya veya sağa-sola daha hassas ayarlamalar yapılması mümkündür.

(Resmin yüksek çözünürlüklü versiyonunu görmek için üzerine tıklayınız)
m1.gif
Sol ve sağ farların ışık demeti duvara çizdiğiniz far dikey çizgileri ortalamalı , ışık demetinin kesilme çizgisi kırmızı çizginin hemen altında ve paralel olmalıdır.

(Resmin yüksek çözünürlüklü versiyonunu görmek için üzerine tıklayınız)

S

Silinen üye 11542

Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler Sağollasin...

eskikasa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kolaymış aslında ama olay duvar bulmakta :p

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geceucusu.net

lastikcilerde alet var 1-2 liray yapılır ama onun dısında bos duvar ve düz zemin bulursanız bedava

halilakel

Kayıtlı Kullanıcı
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
süper paylaşım; teşekkürler...

leonss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eline koluna sağlık arkadaşım paylaşım güzel..

celaleddin007

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
ben kapalı otoparkta kendim yapıyorum.. lastikçiler bi yeri yaparken bi yeri bozuyorlar..

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Xenon farın yükseklik seviyesini ayarlama : Xenon far bulunan araçlarda yükseklik ayarı otomatik olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ayarlama yapmanız gerekmez.

Buna katılmıyorum. Bal gibide var yükseklik ve sağ-sol ayarı. Ayar bozuksa yapacaksın, otomatik olarak düzeltmiyor. Otomatik dediği eğime veya yolcu miktarına göre yükseklikte hafif değişiklik yapıyor o kadar...

Ben bir ara gecenin köründe kendim yapmaya çalıştım ama ne duvar bulabildim ne düz yer. Kapalı otopark fikri iyiymiş ama :D

Ayrıca sabitlenesi bir konu bence, teşekkürler paylaşım için...

Son düzenleme: