far sensörü bağlantısı hakkında

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Ethem başkanın taktığı otosens'de önce konsol ışıkları yanıyordu sanki ama ben teybi değiştirdikten sonra bir daha yanmaz oldu. Galiba aydınlatmalar teypteki aydınlatma girişinden ters besleniyordu...

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
benim bagladığım sensör konsol ışıklarını da yakıyor. sırasıyla konsol ve parklar, sonra kısalar yanıyor. aracım Corsa c

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Benim de merak etiğim bir şey var..Malumunuz vectra c lerin 04 elegance lerinden far sensörü sunulmuyor..05 ve design editionlarda örneğin far sensörü yağmur sensörü devresiyle birlikte iş görüyor yani yağmur yağdığında da farlar açılabiliyor..Tümleşik bir sistem..Ben kendi aracım için orj far sensörü düşünmüştüm fakat biraz zorlar beni diye (tesisat + AUTO lu far anahtarı + yeri kablolar vs vs) çekindim ve netten valeo marka on/off far sensörü aldım..Henüz montajını yapmadım ama elektrikçiye götürdüğmde olmaz dedi..CANBUS oldğundan ötürü... Oysa montaj şemasında bu araçlar için de devresi var...Belki de uğraşmak istemedi...Sizce bunun aracımda oluru var mı?Kusur görmeyin, ilgili konu var diye yeni konu açmak istemedim..Belli ki olaya hakim pek çok kişi de var..Yardımcı olur musunz?Teşekkürler..

sizin için akşam saatlerinde tis programını inceleyip ona göre cevap verebilirim.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra c'de far sensörü yağmur sensörü ile tümleşik çalışmıyor. yağmur yağınca direk yanmıyor. ortam biraz loş olursa o zaman yanıyor. 2005 comfortta böyle en azından. ayrıca çokgerekli bir şey şu far sensörü. annem hiç yakmıyordu farları iyi oldu :D

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tümleşik derken şöyle; far sensörü ile yağmur sensörü aynı devrede çalışıyor ve sensörleri komşu...Misal astra h larda da yine 2 tane küçük sensör var...Vectra elegance 19larda sistem birlikte paslaşıyor ki kitapçıkta da böyle yazıyor..İşin kısası ben şimdi far sensörü yaptırmak istesem ekstra yağmur sensörlü far sensörü almam gerekecek..Bu yüzden de işe girmedim..Piyasada pek çok far sensörü var ve bunlar universal diye daha karlı geldi..Ben olacağını düşünüyorum..Bakalım, Cihan Abiden haberleri bekliyoruz..

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet sensörler iç içe. zaten sadece yağmur sensörü olanlardan farklı duruyor camdan bakınca...

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
vectracz16xe.jpg

kardeşim aracının motor kodunu z16xe olarak varsaydım. tis incelediğimde yukarıdaki şemada S121 far anahtarındaki 5 nolu uç bcm'den (body control modülün) parklara geliyor. hemen yanındaki 2 nolu uç ise kısa farlara. oradan da 11 nolu uçtan bcm'ye geri dönüyor.

gelelim benim aracıma. bcm'den yukarıda saydığım gelen sinyaller parklar ve kısa far düğmesinden geçip şaseye aktarılıyor. benim sensör de bcm'den gelen sinyalleri far anahtarına paralel bağlandığı için kısa yoldan şaseye aktarıyor ve kısa-farlar yanıyor.

fakat senin aracında şaseye değil, bcm'ye geri dönüyor. aradaki fark bu.

bence far sensörün 5 numara parklar, 2 numara kısalar ve 11 numara bcm geri dönüş arasına bağlanırsa çalışır.

Son düzenleme:

Kontrol Ünitesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cihan Abi, zahmet etmişsin ilgilendiğin için çok teşekkürler.. Benim de düşünüdğüm bu yöndeydi...İyi bir elektrikçiyle halledeceğim gibime geliyor..Ancak aracın da tesisatını bilen biri olmalı..Yaza doğru usta bir elektikçi abimizi ziyarete gideceğim o halledecektir diye umuyorum..Sadece teknik olarak olmaz çalışmazı kabul etmedim...Sağol sen de destekledin Cihan Abi ki senin araçta çok iyi duruyor ve donanım olarak da bence maliyeti solda sıfır kalıyor

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
önemli değil kardeşim. iyi bir usta bu işi halleder bence.