far sensörü bağlantısı hakkında

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
cyclone marka far sensörünü oto elektrikçeye bağlattım ama konsol ve plaka lambaları yanmıyor ayrıca ekranda far ve arka ışıklar uyarısı çıkıyor ben bu sorunu nasıl çözebilirim bide flow in home olarak bağlanmadı o özellik varmı acaba aracımda aracım opel astra g 99 model ilginize çok teşekkür ederim şimdiden

Far anahtarının arkasından bağlantı yapacaksınız. Başka yere gerek yok. Üstelik sizin aracınız şaseye göre değil, 12V'a göre çalışıyor. Yani sensör devresinde benim gibi değişiklik yapmanıza gerek yok.

73698324.jpg

İşlemlerinizi sırasıyla anlatayım:

1. Resimdeki bağlantıda sensör devresinde rölelerden çıkan kırmızı kablo (+ ucu) aküye değil, far anahtarının 4 nolu ucuna (siyah kabloya) bağlansın ki, aracın kontağını kapattığınızda sensör de kapansın, aküden yemesin. Ayrıca sensör ana üniti devresinde beyaz kabloyu da kırmızıyla birleştirin.

2. Sensör ana ünitten çıkan siyah kablo ve beyaz kablo, far anahtarının 12 nolu ucuna (kahverengi kablo) şase için bağlanacak.

3. Sensör rölelerinden çıkan sarı kablo, far anahtarının 10 nolu ucuna (gri-yeşil kablo) parklar için bağlanacak.

4. Sensör rölelerinden çıkan kahverengi kablo, far anahtarının 13 nolu ucuna (sarı kablo) parklar için bağlanacak.

19ob.jpg

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu akşam bir sorun farkettim. Far sensörü açık ve karanlık ise far anahtarını da açarsam araba stop etmiyor. Hadi bakalım, nedendir ne yapmam gerekir?

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bu resimdeki devre Vectra'dakinin aynısı galiba, geçen gün detaylı incelemiştim.

58L ve 58R çıkışı sadece parkları ve plaka aydınlatmasını yakıyor. Gösterge aydınlatmaları için 56K'ya da bağlantı lazım.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
Bu resimdeki devre Vectra'dakinin aynısı galiba, geçen gün detaylı incelemiştim.

56R çıkışı sadece parkları ve plaka aydınlatmasını yakıyor. Gösterge aydınlatmaları için 56K'ya da bağlantı lazım.

1999 astra g x16xel için. Benim anlattığım şekilde çalışması lazım gösterge aydınlatmalarınin da

fatih_566

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Far anahtarının arkasından bağlantı yapacaksınız. Başka yere gerek yok. Üstelik sizin aracınız şaseye göre değil, 12V'a göre çalışıyor. Yani sensör devresinde benim gibi değişiklik yapmanıza gerek yok.

73698324.jpg

1. Resimdeki bağlantıda sensör devresinde rölelerden çıkan kırmızı kablo (+ ucu) aküye değil, far anahtarının 4 nolu ucuna (siyah kabloya) bağlansın ki, aracın kontağını kapattığınızda sensör de kapansın, aküden yemesin. Ayrıca sensör ana üniti devresinde beyaz kabloyu da kırmızıyla birleştirin.

2. Sensör ana ünitten çıkan siyah kablo ve beyaz kablo, far anahtarının 12 nolu ucuna (kahverengi kablo) şase için bağlanacak.

3. Sensör rölelerinden çıkan sarı kablo, far anahtarının 10 nolu ucuna (gri-yeşil kablo) parklar için bağlanacak.

4. Sensör rölelerinden çıkan kahverengi kablo, far anahtarının 13 nolu ucuna (sarı kablo) parklar için bağlanacak.

19ob.jpg

ii de hocam sensör ünitesindeki beyaz kabloyu 2 yere bağlamışsın o nasıl olacak

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et
ii de hocam sensör ünitesindeki beyaz kabloyu 2 yere bağlamışsın o nasıl olacak

Pardon karıştırmisim, düzenleyip tekrar yazarım

fatih_566

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
estağfurullah hocam sadece kafam karıştı :) bence siyah, beyaz kablo aynı bağlantıda kalsa da olur
bi sorum daha olacak sarı ve beyaz kablo bağlantı yerleri ne normalde ikiside kontak mı

Son düzenleme:

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et

73698324.jpg

1. Resimdeki bağlantıda sensör devresinde rölelerden çıkan kırmızı kablo (+ ucu) aküye değil, far anahtarının 4 nolu ucuna (siyah kabloya) bağlansın ki, aracın kontağını kapattığınızda sensör de kapansın, aküden yemesin. Ayrıca sensör ana üniti devresinde sarı kabloyu da kırmızıyla birleştirin (2 tane sarı kablo var. röleden çıkan değil ana ünitten çıkan sarı kablo).

19ob.jpg

estağfurullah hocam sadece kafam karıştı :) bence siyah, beyaz kablo aynı bağlantıda kalsa da olur
bi sorum daha olacak sarı ve beyaz kablo bağlantı yerleri ne normalde ikiside kontak mı

normalde kontak. ama beyaz olan şase olduğu için direk şaseye bağlanabilir. sarı olanı yukarıda anlattığım gibi zaten kontak voltajına bağlıyoruz.

cihanakdemir

Kayıtlı Kullanıcı
41-Kocaeli
Siteyi ziyaret et

56R çıkışı sadece parkları ve plaka aydınlatmasını yakıyor. Gösterge aydınlatmaları için 56K'ya da bağlantı lazım.

şemayı tekrar inceledim, astra ve vectranın bağlantıları birbirinden farklı. yukarıda anlattığım şekilde bağlanırsa hem parklar hem de göstergeler yanıyor.