fren diski

akdag

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, daha önce böyle bir soru yaşayan var mıdır bilmiyorum ama tecrübelerinize ihtiyacım var. Ön diskler epey aşınmış durumda olduğu için mayıs ayında yenilemiştim. Ancak disk ve balata değişiminden 2000 km sonra frene basınca direksiyon titremeye ve ön düzenden acayip takırtılar gelmeye başladı. Servise götürdüm diskler eğilmiş dediler, kullanıcı hatası falan lafı yuvarlamaya çalıştılar ama ben garantiden değiştirmeleri konusunda ısrarcı olunca değişim yapıldı. 2000-2500 km sonra aynı durum tekrarladı, usta bu defa ciddi anlamda test sürüşü yaptı araca ve sorunun arka disklerde olduğunu söyledi, bu arada bizim ön diskler tekrar eğilmiş. Neyse 4 disk tornaya gitti doğruldu ve arka balatalar değişti.Sorun düzeldi diyordum ki bir haftadır frene basınca bizim ön düzen yine acayip şekilde ses çıkarıyor ve direksiyon titreme yapıyor. Hafta sonu servise gitmeyi düşünüyorum. Sizce sorun başka bir yerde olabilir mi, çünkü her 2000-3000 km de tekrarlayan bir arıza var.
Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Aynı sorun aynı malzeme ise ilk şüphem takılan malzemeden olur şahsen. Diskler önemli langur lungur markaların diskleri ile olacak iş değil. Eğildi denen malzemeler hep aynı markanın mi?

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Torna ile beraber ön balatalar da değişti mi ? Eğr değişti ise o ihtimalde yok oluyor ve geriye : Ya takılan diskler çok kalitesiz , yada sık sık sıcak disk ile su birikintilerine aniden giriyorsunuz.
Bence disklerin kalitesinde problem olabilir.

akdag

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Markası delphi. Ön disklerin ilk değişiminde balata değişmişti ancak garantiden değiştiğinde değişmedi balatalar. Torna yapıldıktan sonra da değişmedi. Su birikintisine girme konusunda dikkatli davranıyorum aslında usta da aynı şeyi söyledi ama ne bileyim benzin istasyonlarında bile arabamı yıkatmam kolay kolay.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Birde sürekli disklerin torna edilmesi diskin direncini azaltacak ve daha çabuk eğilmesine neden olacaktır.

akdag

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Birde sürekli disklerin torna edilmesi diskin direncini azaltacak ve daha çabuk eğilmesine neden olacaktır.
Nadir bey, ilkinde tornada düzeltelim dediler ama ısrar edince garantiden değiştirmek durumunda kaldılar. Ama ikincide ısrar edemedim ve tornaya gönderdik, şimdi tekrar giderse ikinci defa tornaya girmiş olacak. Sanki sorun başka yerdeymiş gibi geliyor bana, 2000-3000 km de diskler neden eğilir ki. Ön düzende diskleri etkileyebilecek ve eğilmesine sebep olacak başka bir sorun olabilir mi sizce.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Nadir bey, ilkinde tornada düzeltelim dediler ama ısrar edince garantiden değiştirmek durumunda kaldılar. Ama ikincide ısrar edemedim ve tornaya gönderdik, şimdi tekrar giderse ikinci defa tornaya girmiş olacak. Sanki sorun başka yerdeymiş gibi geliyor bana, 2000-3000 km de diskler neden eğilir ki. Ön düzende diskleri etkileyebilecek ve eğilmesine sebep olacak başka bir sorun olabilir mi sizce.

Araç sıfır değil mi?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Yok Nadir Bey, o kadar zenginleyemedik henüz. 98 vectra b.

Anladım ya şimdi ön bilyeler de sorun olduğu zaman acep balanslı bir şekilde dönmeden dolayı disklerin bozulmasına neden olur mu? buda var... rot ayarlarına filan baktırmanda fayda var. Ön düzenin durumu hakkında bilgi sahibi olmuş olursun. Eğer ki ön düzen de bir sorun varsa oda etki eder san ki...

akdag

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladım ya şimdi ön bilyeler de sorun olduğu zaman acep balanslı bir şekilde dönmeden dolayı disklerin bozulmasına neden olur mu? buda var... rot ayarlarına filan baktırmanda fayda var. Ön düzenin durumu hakkında bilgi sahibi olmuş olursun. Eğer ki ön düzen de bir sorun varsa oda etki eder san ki...
Benim aklıma da rotlarda veya bağlantılı başka bir yerde sorun olma ihtimali geliyor. Çünkü 3 defa diskin eğilmesi mantıklı değil. Balans ayarını yaptırdım ama rotlara hiç bakılmadı.