Genel sorunlar hakkında?

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracı alalı 1 yıl oldu ancak sadece şehir içi kullanımda 3500 km yi zor buldum. Uzun yola 1 ay sonra çıkacağım o da 1000 km git gel. Ben şunu sormak istiyorum sizlere. Birçok başlık açılıyor teknik problemlerle ilgili. Seslerden, fren ve direksiyon titremesine.... Ben bu problemleri yaşamadım mı diye düşünür oldum. Acaba arabayı çok dinlemedim mi diyorum zaman zaman. Bu sorunlar yoksa 10 bin km den sonra mı kendini gösteriyor?

Yani şöyle bir durum var, çok da önerilmeyen bir yetkili servis hemen 2km ileride ve sadece 1 kez park sensörü taktırmaya gittim. Acaba garantisi devam ederken aracı biraz dinlemeli ve dikkat etmelimiyim? Hala inanın kaliper sesi nedir, tıkırtılar nerden gelir vs. bilmiyorum. Belki de farketmiyorum. Ya da "bunlar kendini zaten belli eder için rahat olsun" mu diyorsunuz?

Ayrıca araca geçen hafta park halindeyken bir arac sürtmüş hemen arka çamurluğun oraya. Siyah tampon olduğu gibi çizmiş ve izi bırakmış. Sonaxta çıkarttılar lekeyi ve pasta cila ile çiziklerin bir çoğunu giderdik. Ancak bazı bölümlerde çok da az olsa beyazdan farklı sararma olmuş boyada dikkatle bakınca. Ancak çok küçük bir bölgede yaklaşık 4-5 cm lik çok ama çok az derinliğe sahip bir göçme var. Göçük bile denmez. Işığı tam açısıyla tutturduğuınuzda görebiliyorsunuz, elinize kaportada gezdirdiğinizde de farkedebiliyorsunuz. Ancak çok küçük olduğu için nereye sorsam bunu düzeltemeyiz hocam boşuna boyatmayalım bunun için diyorlar. Resmini çeksem inanın görünmez belki. Ama alıcı gözüyle bakınca görünür mü yoksa ben bildiğim için mi gözüme çarpıyor anlayamadım.. Acaba çok küçük derinliğe sahip bir göçük için bir müdahale yaptırsam mı diye düşünüyorum?

Golf_stream

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Genel sorunlar hakkında?

kronik sorunlar her araçta tbi ki olmayabilir yani buradaki sorunlara bakarak bnce aracınızda kusur aramayın. Kaliper den ses geliyorsa stabilize yolda bariz  şekilde duyarsınız. diger cızırtı seslerini  özellkle gece sürüşlerinde. duyabilirsiniz tbi ses varsa... göçük olayına gelince bnce elletmeyin nazarlıgı olsun her araçta olabilir ufak tefek çizikler sonuçta bayiden çıktıgı andan itibarn bunlara herkes maruz kalabiliyor.

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

Golf_stream link' Alıntı:
kronik sorunlar her araçta tbi ki olmayabilir yani buradaki sorunlara bakarak bnce aracınızda kusur aramayın. Kaliper den ses geliyorsa stabilize yolda bariz  şekilde duyarsınız. diger cızırtı seslerini  özellkle gece sürüşlerinde. duyabilirsiniz tbi ses varsa... göçük olayına gelince bnce elletmeyin nazarlıgı olsun her araçta olabilir ufak tefek çizikler sonuçta bayiden çıktıgı andan itibarn bunlara herkes maruz kalabiliyor.

Teşekkürler. Bu kaliper dedikleri sadece stabilize yolda mı duyulur? Bu konuda çok yorum var, eğer bende de varsa en azından bakımda bundan bahsedeyim diyorum. Test etme şansı nasıl olur acaba kaliper sesini?

faruk4143

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu zamana kadar tık sesi bile gelmiyordu aracımdan. Ama sanırım bu kaliper olayı bende de başladı. Düz yolda hiçbirşey yok ama bozuk yollarda ya da yamalı asfaltta giderken arka sağ taraftan ses geliyor. Nasıl anlatsam bilmiyorum ama lak luk gibi... Kaliper midir sizce? Ne yapmam gerekir? Servise derdimi nasıl anlatayım? Bir de müzik dinlerden şarkıda bas vurduğu zaman sol ön kapıda hemen omuz hizamda bir yerden ve sağ ön kapı hoparlörün oralardan bir yerden(belki de hoparlörün kendisinden) tıkırtı geliyor. Bir yorumu olan var mı? aracım 9000 kmde.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Ynt: Genel sorunlar hakkında?

kaanrevan link' Alıntı:
Teşekkürler. Bu kaliper dedikleri sadece stabilize yolda mı duyulur? Bu konuda çok yorum var, eğer bende de varsa en azından bakımda bundan bahsedeyim diyorum. Test etme şansı nasıl olur acaba kaliper sesini?

En güzel tespit etme yöntemi arnavut kaldırımları denilen kadırımlard giderken camları açın lastik tarfından ses geliyorsa kaliperdir, önceki kasa astra j lerin büyük bir çoğunluğunda vardır diye düşünüyorum çünkü pim değişiyor eski pimlerin yapı itibariyle ses yapma olasılığı çok yüksek

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Ynt: Genel sorunlar hakkında?

HaKaN link' Alıntı:
En güzel tespit etme yöntemi arnavut kaldırımları denilen kadırımlard giderken camları açın lastik tarfından ses geliyorsa kaliperdir, önceki kasa astra j lerin büyük bir çoğunluğunda vardır diye düşünüyorum çünkü pim değişiyor eski pimlerin yapı itibariyle ses yapma olasılığı çok yüksek

Tamamdır hocam bugün yarın deniyeceğim. Bu kaliper dediğiniz fren aksamıyla alakalı olsa gerek. Modifiye için zaman zaman boyadıkları mekanizma herhalde. Servisler bu gibi konularda ortak bir çözüm bulamıyorlarmı acaba? Ayrıca bu ses sadece önlerden gelir değil mi?

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Genel sorunlar hakkında?

Evet önlerden de gelebilir arkadan da, elinizle basıp bırakırsanız tık tık diye ses geliyorsa yine kaliper sesini az miktarda duyabiliyorsunuz forumda bununla ilgili video var inceleyebilirsiniz

hakkinenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracımı satın aldığımdan beri 13 ay ve 33500km oldu. Kaliper sesi dışında bir problemle karşılaşmadım . Aracımın içinden çıtırtı pıtırtı da gelmiyor. Deformasyon da olmadı herhangi bir yerinde. ևok şükür diyorum geçmiş 33500 km için.  okkk

kaanrevan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

hakkinenk link' Alıntı:
Aracımı satın aldığımdan beri 13 ay ve 33500km oldu. Kaliper sesi dışında bir problemle karşılaşmadım . Aracımın içinden çıtırtı pıtırtı da gelmiyor. Deformasyon da olmadı herhangi bir yerinde. ևok şükür diyorum geçmiş 33500 km için.  okkk
Nazar değmesin hocam. Kazasız belasız kullanın.

hakkinenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

kaanrevan link' Alıntı:
Nazar değmesin hocam. Kazasız belasız kullanın.
Sağol hocam. Darısı başınıza greatt