Hava Filtresi

TOGI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Hava Filtresi

Aslında resimleri görsek süper olur.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

mantık açısından filtre değiştiğinden motora giden hava daha rahat geçebileceği için performans artmalı ama bu egzoz işine benzemesin?
demek istediğim,rahat hava çıkışını sağlamak için egzoz sistemini değiştirenler,motora tekrar egzoz sistemine uygun beyin güncellemesi yaptırıyorlar ki performans düşmesin.çünkü araç egzozun içindeki dirençten de güç kazanır.
  ama hava filtresi konusunda pek bilgim yok.detaylı bilen var mı? sn. newpa1n arkadaşımız yaptırdığına göre detaylı biliyor..

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bu arabada her şey mümkün. sonradan sis farı bile takılamıyormuş. çünkü aracın harcadığı akım değişiyormuş bilmem ne, her şeyi bilgisayar kontrollü. normal şartlarda açık  hava filtresi güç artışı sağlar ama söz konusu astra j olunca bir şey söylemek güç gerçekten. ancak kutu içinde sorun yok ben kullanıyorum.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

kutu içi filitre nasıl gerçekten parasına göre alınmaya değer mi?tüketim nasıl değişti ya performans?

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1423 link' Alıntı:
kutu içi filitre nasıl gerçekten parasına göre alınmaya değer mi?tüketim nasıl değişti ya performans?
tüketim veya performansta çok büyük değişikler olduğunu söyleyemem. ben daha çok kağıt filtrenin daha erken kirlendiği ve hava girişini kısıtladığını düşündüğüm için kutu içi tercih ettim. ayrıca yağla kaplı olduğu için de güzel filtreleme yaptığını düşünüyorum. motorun çalışması bir parça daha güzel oluyor gibi geliyor bana. gözle görülür bir değişiklik olmadığı için parasına göre değer yada değmez diyemiyorum açıkçası. ama forumdan 1-2 kişi daha kutu içi kullanıyor diye biliyorum belki onlar farklı cevap verebilir.

Swift

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

1423 link' Alıntı:

Günümüz teknolojisi ile üretilen araçlarda hava filtresinin tıkanması ya da başka bir tip filtre takılması yakıt tüketimini anlamlı bir seviyede etkilemez (Normal şartlarda).  Araçta çok çeşitli sensörler var. Bu sensörler aracılığı ile yanma sürekli kontrol altındadır. Hava/yakıt karışımı gereken stokiometrik orana göre ayarlanır. Tıkalı filtreden az hava geçince karışıma ilave edilen yakıtın miktarı aynı kalmaz. Yakıt miktarı azaltılıp doğru oran yakalanır.

Tıkalı filtrenin etkisi temiz filtrenin sağladığı aynı hava miktarına ulaşması için boğaz kelebeğinin bir miktar daha açılmasını gerektirmesidir. Yani gaza daha çok basarsınız. Tabii bu yukarda dediğim gibi çok yaktığınız anlamına gelmez. Daha geçirgen bir filtrede ise boğaz kelebeği daha az açıkken aynı havayı alır.

Karbüratörlü ya da daha eski teknoloji enjeksiyonlu araçlarda durum farklı tabii.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

sn hllb ve sn swift verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. ben zaten aracımı her 7500km de bakımını yaptırıyorum.her bakımda yağ ,yağ filitresi ve hava filitesini değiştiririm. sık değiştirmem sebebiyle almama gerek yok diye düşünüyorum.

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

Açık hava filitresini taktırdığımdan beri performansta bir artış hissettim fakat takma amacım performans değildi, aracın homurdanması hoşuma gidiyor.

daha önce dediğim gibi turbolu araçlar için önerilen mantar hava filitresini denicem.

eyupuzger1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

NewPa1n link' Alıntı:
Açık hava filitresini taktırdığımdan beri performansta bir artış hissettim fakat takma amacım performans değildi, aracın homurdanması hoşuma gidiyor.

daha önce dediğim gibi turbolu araçlar için önerilen mantar hava filitresini denicem.

Youtube da vardı astra j 1.4 T blowf ve mantar hava filtresi takmış ama ses pek net çıkmamış bakmak isterseniz fikir açısından izleyebilirsiniz.

astra j 1.4 turbo blow off- air filter

NewPa1n

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.opelsizasla.com

Boşta gaz verirken pek anlaşılmıyor, araç yürürken hem chufflama hemde homurdanma çok net duyuyoluyor.