Herhangi Bir Motor Yağı Katkısı Kullanıyor musunuz?

Oydelee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar aracınızda herhangibir motor yağı katkısı kullanıyor musunuz?bazıları bor içerikli katkıların motor performansı artışı ve daha sessiz çalışma gibi katkıları olduğnu söylüyorlar ancak yetkili servis herhangi bir katkıya gerek yok diyor.sizin düşünceniz nedir?

wehrmacht

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Herhangi Bir Motor Yağı Katkısı Kullanıyor musunuz?

Bu konuyu insignia forumunda tartışmıştık.Bor katkılı ürünler yeni motorlara tavsiye edilmiyor.Bor yerine tam sentetik, ince,  kaliteli(mobil 1 ,castrol) bir motor yağı koymak daha sağlıklı.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

taner link' Alıntı:
Bu konuyu insignia forumunda tartışmıştık.Bor katkılı ürünler yeni motorlara tavsiye edilmiyor.Bor yerine tam sentetik, ince,  kaliteli(mobil 1 ,castrol) bir motor yağı koymak daha sağlıklı.

+1

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Önceki araçlarımda bor katkıları kullanıyordum, açıkcası faydalarını da gördüm ancak son aracım Focus ta kullanmaktan vazgeçtim ancak servisin kullandığı açık motor yağı yerine kendim Castrol Edge T. Diesel kullanıyordum ve motorun sesi azalmıştı.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Mobil 1 0W-40 full sentetik yağ kullanıyorum. Yağdan ve kalitesinden ben çok memnunum o yüzden motorum da çok memnun :)

15.000km bakımında da servise ilk şart koştuğum madde buydu.

mobil1-new-life4L.jpg

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yakıt katkısı kullanmaktan ziyade, aracın gerektirdiği spesifikasyonları karşılayan (dexos 2) tam sentetik ve kaliteli bir yağ kullanmanın daha uygun olduğunu düşünüyorum.
Zaten ne Opel ne de yağ üreticileri yağ katkısı kullanımını önermiyor.
Bu arada, sn. drwaverunner, kullandığınız yağ bildiğim kadarıyla dexos 2 spesifikasyonlarını karşılamıyor. Her ne kadar özellikle dizel motorlar için mutlak dexos 2 yağ gerekse de Opel hem benzinli hem de dizel motorlar için artık düşük kül içerikli dexos 2 yağları öneriyor.

akın2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

BRKCDTI link' Alıntı:
Yakıt katkısı kullanmaktan ziyade, aracın gerektirdiği spesifikasyonları karşılayan (dexos 2) tam sentetik ve kaliteli bir yağ kullanmanın daha uygun olduğunu düşünüyorum.
Zaten ne Opel ne de yağ üreticileri yağ katkısı kullanımını önermiyor.
Bu arada, sn. drwaverunner, kullandığınız yağ bildiğim kadarıyla dexos 2 spesifikasyonlarını karşılamıyor. Her ne kadar özellikle dizel motorlar için mutlak dexos 2 yağ gerekse de Opel hem benzinli hem de dizel motorlar için artık düşük kül içerikli dexos 2 yağları öneriyor.
Hocam benim araçta dizel hangi yağı kullanmamız lazım ?

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Dexos 2 yeni bir yağ standardı, bu yüzden birçok üreticide bu yağ yok. Benim bulabildiğim şu anda Türkiye'de sadece orijinal GM 5w-30 dexos 2 ve PO'nun 5w30 dexos 2 yağları var. Castrol'de dexos 2 yağ yok ve büyük ihtimalle çıkarmayacakmış, Mobil 1'de de henüz bu yağ yok.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

Sn. Brkcdti,

Bahsi geçen konuyu buldum. Dediğiniz gibi GM 5w-30 dexos2 ürününün motorun yaşam süresini uzattığı ile ilgili bir görüş son paragrafta belirtilmiş. Sizin bahsettiğiniz düşük külde sanırım sülfat külü...

[img=461x600]http://img820.imageshack.us/img820/7089/47544526.png[/img]

GM DEXOS2 5W-30 , GM DEXOS 2 - 24h in -20 C TEST

GM Engine Oil 5W-30 dexos2 Fuel Economy Longlife.

Product Description.

5W-30 dexos2 is designed to provide exceptional cleaning power, wear, and overall engine protection combined with further improved fuel economy. It belongs to the so-called Mid-SAPS lubricants (lowered sulphated ash, phosphorous and sulphur content).  5W-30 dexos2 engine oil is made of a proprietary blend of high-performance base oil stocks and state-of-the-art additives formulated to be fully compatible with the latest diesel particulate filters (DPF) and gasoline catalytic converters (CAT).

Specifications/Performances:

GM          dexos2

GM          GM-LL-A-025, GM-LL-B-025

BMW       Longlife-04

MB           229 -51

VW          502.00/505.00/505.01                            

ACEA      A3/B3, A3/B4, C3

API          SM/SL/CF

Characteristics:

Viscosity SAE       5W-30

Density at 15 C°   0.853 g/cm3

Kinematic viscosity at C°       69.0mm2/s (cSt)

Kinematic viscosity at C°       12.00mm2/s (cSt)

Viscosity index                    171

Pour point                         -36 C°                        

Flash point                         225 C°                        

T.B.N                                7.0 mg KOH/g

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

"Low ash" olarak hatırlıyordum, doğrudur sülfat külü olacak. DPF ve katalitik konvertörün verimli ve uzun ömürlü olmasını sağlıyormuş. Zaten yazıda da bahsi geçiyor.
Zaten aracın kullanım kılavuzunda da motor yağı tercihi konusunda bahsedilmiş dexos 2'den. Ben de ilk orada okuyup araştırmaya başlamıştım.
Bir de piyasadaki mevcut dexos 2 motor yağları ilginç bir şekilde sadece 5w30 viskozite değerinde.