Herhangi Bir Motor Yağı Katkısı Kullanıyor musunuz?

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Herhangi Bir Motor Yağı Katkısı Kullanıyor musunuz?

Bugün serviste Mekanik Servis Danışmanı Hasan Bey vasıtası ile Dexos2 ile tanışmış bulunmaktayım. Kendisine teşekkürler.

[img=359x600]http://img254.imageshack.us/img254/3246/imag0101i.jpg[/img]

[img=359x600]http://img11.imageshack.us/img11/4632/imag0102b.jpg[/img]

Yağın özelliği olarak arka tarafında düşük küllü olarak tam sentetik denmiş. Yağlar Petrol Ofisi tarafından üretiliyormuş zaten bu da dikkatimi çeken bir nokta oldu.

Ben GM tarafından üretilip yurtdışından gönderiliyor zannediyordum.

Karşıladığı standarlar Mobil 1 0-40W'ye göre daha az, bu da dikkatimi çeken bir nokta.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

sn drwaverunner,gm yağın standartlarının mobil1 0-40 yağdan daha az olduğunu nasıl anladınız?

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Petrol Ofisi'nin kendi sayfasında Maxima GA 5w30 için daha geniş bir spesifikasyon listesi var.

API SM/CF, ACEA A3/B4/C3, GM dexos2
BMW LL-04, MB-Approval 229.51, VW 502.00/505.00/505.01

Sanırım GM, diğer markaların spesifikasyonlarının kendi orijinal yağ ambalajına basılmasını istememiş.

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

1423 link' Alıntı:
sn drwaverunner,gm yağın standartlarının mobil1 0-40 yağdan daha az olduğunu nasıl anladınız?

İkisini de serviste yanyana koyduk ve Mobil1'in sağladığı standartlar ya da spesifikasyonlar daha fazla gözüküyordu ama Sn. Brkcdti'nin dediği gibi de olabilir.

Servis danışmanı ise Mobil1'i önerdi. Motor soğukken oluşacak aşınmalar daha ciddidir o yüzden 0W olması daha yararlıdır şeklinde bir yorum yaptı.

1

1423

Bilgi Girilmemiş

araç kitapçığı yağın dexos 2 li olması gerektiğini yazmış. mobil 1 in dexos 2 yi içerdiği kesin mi?bu şimdilik muamma galiba..

ayrıca aracım 4000km de iken yağ değiştirmiştim.benim kullandığım yağ petrol ofisinin ürettiği yağ değil.etiketi benzer olsa da farklılık var mı acaba? işte kullandığm yağ;

img9131h.jpg

img9133l.jpg

1

1423

Bilgi Girilmemiş

kulladığım yağ orjinal gm yağ ve diğer markaların spesifikasyonlarını da yazmışlar..

BRKCDTI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sn. drwaverunner, kitapçıktan aynen aktarıyorum;

■ down to -25°C (-25°C'ye kadar):
SAE 5W-30 or SAE 5W-40
■ below -25°C (-25°C'nin altında):
SAE 0W-30 or SAE 0W-40

1

1423

Bilgi Girilmemiş

dexos2 ye uygun mobil 1 0w-40 yağ varsa çok iyi.fakat gm un listesinde yanlışlık var.0w-40 mobil 1 yağının viskositesine 5w-30 yazmışlar..neye inanacağımı şaşırdım..

D

drwaverunner

Bilgi Girilmemiş

1423 link' Alıntı:
dexos2 ye uygun mobil 1 0w-40 yağ varsa çok iyi.fakat gm un listesinde yanlışlık var.0w-40 mobil 1 yağının viskositesine 5w-30 yazmışlar..neye inanacağımı şaşırdım..

Mobil 1 ESP 0W-40 Türkiye'de yok diye biliyoruz. Servislerde olan Mobil 1 0W-40 olan farklı. Onların üzerinde ESP yazmıyor :)