Kar & Kış Lastiği

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Kar & Kış Lastiği

GNSpower link' Alıntı:
[quote author=HaKaN link=topic=2505.msg54313#msg54313 date=1320222391]
[quote author=GNSpower link=topic=2505.msg54310#msg54310 date=1320222263]
[quote author=HaKaN link=topic=2505.msg54309#msg54309 date=1320222164]
[quote author=GNSpower link=topic=2505.msg54306#msg54306 date=1320221685]
Birşey danışacağım arkadaşlar, ben İzmir'de yaşıyorum, İzmir havası malumunuz; çok sert kışlarla ünlü değiliz, buzlanma falanda pek yok en azından düz ova kısmı olan benim yaşadığım yerlerde, ben de kış lastiği almalı mıyım sizce?
Eğer kışın İzmir dışına çıkmıyorsanız çok gerekli değil
ama bu kış lastiği sadece kar için değil tabi
yağmurlu havalarda yere daha iyi tutunuyor normal lastiklere göre ve soğuk hava koşullarına
daha fazla uyum sağlayarak aracın yere basmasını sağlıyor
yani şöyle düşünebiliriz; iyi havalarda İzmir'de spor ayakkabı ile dışarı çıkıyorsunuz ama kış geldiğinde
hava koşullarına daha dayanıklı bot gibi ayakkabılar giyiyoruz bunun gibi birşey :)
[/quote]

Bu para bizden çıkacak yani, anladım. (:)
[/quote]
işte tamamen duygusal :)
ama kış lastikleri normal lastiklere oranla yakıt tüketimini biraz da olsa arttırıyor sn. GNSpower
[/quote]

Ne? Tüketimi arttırıyor mu? Yok, mümkün değil almam o zaman, ben zaten tüketimden muzdaribim, biraz daha muzdarip olursam arabanın önüne at bağlamayı düşünecek hale gelirim. :)
[/quote]

O zaman da 4 adet kar tipi nal alıp çakmak gerekecek ama gene en sağlamı Astra ya yatırım yapmak :)

GNSpower

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
[quote author=GNSpower link=topic=2505.msg54317#msg54317 date=1320222543]
[quote author=HaKaN link=topic=2505.msg54313#msg54313 date=1320222391]
[quote author=GNSpower link=topic=2505.msg54310#msg54310 date=1320222263]
[quote author=HaKaN link=topic=2505.msg54309#msg54309 date=1320222164]
[quote author=GNSpower link=topic=2505.msg54306#msg54306 date=1320221685]
Birşey danışacağım arkadaşlar, ben İzmir'de yaşıyorum, İzmir havası malumunuz; çok sert kışlarla ünlü değiliz, buzlanma falanda pek yok en azından düz ova kısmı olan benim yaşadığım yerlerde, ben de kış lastiği almalı mıyım sizce?
Eğer kışın İzmir dışına çıkmıyorsanız çok gerekli değil
ama bu kış lastiği sadece kar için değil tabi
yağmurlu havalarda yere daha iyi tutunuyor normal lastiklere göre ve soğuk hava koşullarına
daha fazla uyum sağlayarak aracın yere basmasını sağlıyor
yani şöyle düşünebiliriz; iyi havalarda İzmir'de spor ayakkabı ile dışarı çıkıyorsunuz ama kış geldiğinde
hava koşullarına daha dayanıklı bot gibi ayakkabılar giyiyoruz bunun gibi birşey :)
[/quote]

Bu para bizden çıkacak yani, anladım. (:)
[/quote]
işte tamamen duygusal :)
ama kış lastikleri normal lastiklere oranla yakıt tüketimini biraz da olsa arttırıyor sn. GNSpower
[/quote]

Ne? Tüketimi arttırıyor mu? Yok, mümkün değil almam o zaman, ben zaten tüketimden muzdaribim, biraz daha muzdarip olursam arabanın önüne at bağlamayı düşünecek hale gelirim. :)
[/quote]

O zaman da 4 adet kar tipi nal alıp çakmak gerekecek ama gene en sağlamı Astra ya yatırım yapmak :)
[/quote]

Valla ben mi Astra'ya yatırım yaptım Astra mı bana daha çözemedim. Yemini, suyunu eksik etmiyoruz yıkıyoruz yalıyoruz, dehini çüşünü az tutuyoruz. Emin değilim neler oluyor. :)

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

her kış mutlaka kar lastiği kullanmış biri olarak, bu sene lastiklerin yeni olmasını ve 2-3 yıldır aman aman günlerce yerde kalan kar yağmamasını bahane ederek ( aslında maddi sebeplerle :p ) bu sene kar lastiği almayı düşünmüyorum. onun yerine acil durumlarda bulunsun diye ve şehir dışına çıkarsam ve yolda kar olup polis illa zincir takacaksanız derse diye ( bu durumlarda kar lastiği falan dinlemiyorlar diye duymuştum ) kauçuk olanlardan almayı düşünüyorum.
şöyle bir şey

[img=398x600]http://www.snowtech-tr.com/images/snow2.jpg[/img]
http://www.snowtech.com.tr/

insigniateam'de de konusu geçmiş;
http://www.insigniateam.com/forum/index.php?topic=350.0
http://www.insigniateam.com/forum/index.php?topic=416.0

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Balıkesir ekibi kış lastiği tanımından bi haber muhtemelen diğer ekipler de çok farklı değillerdir.

Geçen kış Focus ta kış lastiklerimle gayet rahat biçimde karlı buzlu yolları aşarken Edremit - Balıkesir arasında bir yerde polis "yol kapalı zincir takmalısınız" dediyse de çaktırmadan kaşla göz arasında aradan sıvışıp en ufak çekiş - stabilite sorunu yaşamadan Ankara ya kadar gelmiştim..

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Tolga KARACA link' Alıntı:
Balıkesir ekibi kış lastiği tanımından bi haber muhtemelen diğer ekipler de çok farklı değillerdir.

Geçen kış Focus ta kış lastiklerimle gayet rahat biçimde karlı buzlu yolları aşarken Edremit - Balıkesir arasında bir yerde polis "yol kapalı zincir takmalısınız" dediyse de çaktırmadan kaşla göz arasında aradan sıvışıp en ufak çekiş - stabilite sorunu yaşamadan Ankara ya kadar gelmiştim..
kar lastiği olmayıp zincir takan bir araç, dört adet kar lastikli araç kadar kontrol sağlamaz, ama nedense böyle durumlarda polis illa zincir diyor. cam filminde tüv belgesi kabul etmedikleri gibi.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hllb link' Alıntı:
[quote author=Tolga KARACA link=topic=2505.msg54468#msg54468 date=1320271659]

kar lastiği olmayıp zincir takan bir araç, dört adet kar lastikli araç kadar kontrol sağlamaz
[/quote]

Bu her zaman geçerli değil maalesef. X tipi zincirin çekişi, yeri geldiğinde çivili lastik dahil herşeyin üzerinde. Zaten yolda buzlanma varsa iki seçeneğiniz var; Ya çivili lastik ya da zincir. Kışı, kış olan bir yerde yaşadığım için çok iyi biliyorum en iyi kar lastiklerinin daha en başında havlu attığı yokuşları x tipi takmatikle çok rahat çıkıyorum. Yazlık lastikler de hava sıcaklığı 5 derece civarına indiğinde kış lastikleri kadar tutunma sağlamıyor. Yani kar yağsın diye beklenilmemeli. Benim kişisel tercihim dört adet iyi kar lastiği ve bagajda X takmatik.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
[quote author=hllb link=topic=2505.msg54469#msg54469 date=1320271958]

kar lastiği olmayıp zincir takan bir araç, dört adet kar lastikli araç kadar kontrol sağlamaz
[/quote]

Bu her zaman geçerli değil maalesef. X tipi zincirin çekişi, yeri geldiğinde çivili lastik dahil herşeyin üzerinde. Zaten yolda buzlanma varsa iki seçeneğiniz var; Ya çivili lastik ya da zincir. Kışı, kış olan bir yerde yaşadığım için çok iyi biliyorum en iyi kar lastiklerinin daha en başında havlu attığı yokuşları x tipi takmatikle çok rahat çıkıyorum. Yazlık lastikler de hava sıcaklığı 5 derece civarına indiğinde kış lastikleri kadar tutunma sağlamıyor. Yani kar yağsın diye beklenilmemeli. Benim kişisel tercihim dört adet iyi kar lastiği ve bagajda X takmatik.
[/quote]
buna katılıyorum şöyle ki yolda sağlam bir buz varsa kar lastiği bir yere kadar, elbette zincir bu durumda daha iyi sonuç verir ancak zinciri sürekli kullanamayız buzlanma yada kar azaldığı zaman zincir hem konforu bozuyor, hem araca zarar veriyor titreşimden dolayı. bir kaç yerde zincirin kopup çamurluğa hasar verdiğini de okumuştum. diğer yandan zincir olmayan kısım kaymaya meyilli oluyor.  en güzeli kar lastiği takıp bagajda zincir bulundurmak sanırım.
ben arabanın üzerindeki brigstoneları da beğenmiyorum, aslında normal yaz lastiği almak da istiyorum ama hem yaz hem kış lastiklerini değiştirmek çok pahalı olacak. kışa girerken yaz lastiği alsam millet güler :D kar lastiği alsam muhtemelen çok da ihtiyaç duymayacam. en iyisi 13 14 inç jant takıp ikisini de alayım :D

ben şu kauçuklardan alacağım, kullanmak zorunda kalırsam yorum yaparım.

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hllb link' Alıntı:
[quote author=eketen link=topic=2505.msg54478#msg54478 date=1320279925]
[quote author=hllb link=topic=2505.msg54469#msg54469 date=1320271958]

[/quote]

[/quote]
buna katılıyorum şöyle ki yolda sağlam bir buz varsa kar lastiği bir yere kadar, elbette zincir bu durumda daha iyi sonuç verir ancak zinciri sürekli kullanamayız buzlanma yada kar azaldığı zaman zincir hem konforu bozuyor, hem araca zarar veriyor titreşimden dolayı. bir kaç yerde zincirin kopup çamurluğa hasar verdiğini de okumuştum. diğer yandan zincir olmayan kısım kaymaya meyilli oluyor.  en güzeli kar lastiği takıp bagajda zincir bulundurmak sanırım.
ben arabanın üzerindeki brigstoneları da beğenmiyorum, aslında normal yaz lastiği almak da istiyorum ama hem yaz hem kış lastiklerini değiştirmek çok pahalı olacak. kışa girerken yaz lastiği alsam millet güler :D kar lastiği alsam muhtemelen çok da ihtiyaç duymayacam. en iyisi 13 14 inç jant takıp ikisini de alayım :D

ben şu kauçuklardan alacağım, kullanmak zorunda kalırsam yorum yaparım.
[/quote]

Abi kauçuk olanlardan birkaç tanesinin koptuğunu gördüm.Tamiri de yok. En azından takmatikleri tamir ettirebiliyorsun. ֜stelik zincire her daim ihtiyacın olmayacağı için kauçukla arasındaki fiyat farkı uçurum. Benim bir tanıdığım o kauçuk olan zincirlere 600 lira veripte almıştı. Bence çok çok yüksek ve saçma bir meblağ.

hllb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

içim rahat etmedi bugün gittim 4ad 215 50 17 goodyear ultra grip preformance aldım. tanesi 375tl den 1500tl/12 ay. ankarada dah çok kumho var lastikçilerde 250tl. michelin 490tl fiyat aldım. goodyearı aldığım adam 4ad 16'' jant + 4ad 205 55 16 michelin için 1700tl/12 ay dedi. kafama yatıı jantlarda astra j 18'' modeli idi ( 5kollu çiftli olan, çakma tabi ). alacaktım ama sonra bijon aralıkları aklımıza geldi, olmayınca 17'' goodyearı aldım.    
goodyear_ultraGrip_Per_lg.jpg

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hllb link' Alıntı:
içim rahat etmedi bugün gittim 4ad 215 50 17 goodyear ultra grip preformance aldım. tanesi 375tl den 1500tl/12 ay. ankarada dah çok kumho var lastikçilerde 250tl. michelin 490tl fiyat aldım. goodyearı aldığım adam 4ad 16'' jant + 4ad 205 55 16 michelin için 1700tl/12 ay dedi. kafama yatıı jantlarda astra j 18'' modeli idi ( 5kollu çiftli olan, çakma tabi ). alacaktım ama sonra bijon aralıkları aklımıza geldi, olmayınca 17'' goodyearı aldım.    
goodyear_ultraGrip_Per_lg.jpg

abi taktınmı lastikleri?...