Kendi aracımı boyamak

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
usta dediğin adam aynı işi çok uzun süre yaptırdığı için el alışkanlığı kazanmış kişidir bence. her işi herkes yapabilir. sadece biraz ilgi duymak gerekiyor. Bende geçen yaz daha önceden elime hiçbir inşaat malzemesi almamama rağmen köy evinin balkonuna genişlettim. evi yapan usta da Aynı köyden. gelip geçerken sen yapamazsın diyip durdu. yapabilirmiyim acaba diyerek başladığım işte duvarda ördüm sıva da yaptım. öyle yapılamayacak iş değil. Savaş abinin dediği gibi asıl para tutan işçilik. inşaat işinde olsun araç boyamada olsun zaman ve emek gerektiren ve yorucu işlemler. genelde para eden kısım ustalık değil verilen para yorgunluğa veriliyor.

HUAWEI MT1-U06 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hakan memleketteki bağ evini geçen sene bitirdim. Ufak tefek keyfe keder işleri kaldı. Birkaç hafta içinde bağa gitmeyi düşünüyorum. Gittiğimde resimde işaretledim yere bir çardak/araç için bir yer yapmayı düşünüyorum. Benim için kolay denecek bir iş tek eksiğim bir kaynak makinesi. Bu işi bir demirciye yaptırmaya kalksam en az 1.000 TL isterler. Bir tane invertör kaynak makinesi ile 9-10 tane profil alsam neredeyse işi maddi açıdan yarı fiyatına hallederim, alınan zevke ise değer biçilmez ;)

VaE49v.jpg

Son düzenleme:

marmarali83

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hakan memleketteki bağ evini geçen sene bitirdim. Ufak tefek keyfe keder işleri kaldı. Birkaç hafta içinde bağa gitmeyi düşünüyorum. Gittiğimde resimde işaretledim yere bir çardak/araç için bir yer yapmayı düşünüyorum. Benim için kolay denecek bir iş tek eksiğim bir kaynak makinesi. Bu işi bir demirciye yaptırmaya kalksam en az 1.000 TL isterler. Bir tane invertör kaynak makinesi ile 9-10 tane profil alsam neredeyse işi maddi açıdan yarı fiyatına hallederim, alınan zevke ise değer biçilmez ;)

bende bu yaz ki inşşat işinden sonra aynı senin gibi düşünür oldum abi. ustaya para verip birde nazını çekeceğime ustaya vereceğim parayla gider gerekli aletleri alır kendim yaparım. bu yaz köyde yaptığım balkona hem fayans döşeyecem hemde üzerini sundurma şeklinde kapatacam. yazın birisinden fiyat alayım dedim sadece üzerini kapatmak için. adam 5000 tl fiyat çekti. sonra sadece kereste kaça gelir diye araştırma yaparken kereste 400 tl civarlarında ,lambri 600 tl civarlarında ,toplamda 1000-1100 tl keresteyi alabildiğimi öğrenince az saydırmadım değil o çakala.
planyadan geçmiş 2. sınıf çam dedin mi heryerde aynı fiyat olması gerekirken adam 5000 tl isteyerek 4000 işçilik almayı hesapladı sanırım.ağaç malzemeleri kesmek için 150-200 tl civarında fiyatlara satılan daire testere alıp 1000 tl ye de keresteyi alarak işi 1500 tl yi aşmadan halledecem. köy evinde fayas işini istediğim gibi yapabilirsem banyo tuvalet fayans kalebodur işine de gireceğim :) evdekiler banyo eski yaptıralım deyip duruyorlar :)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bilgilendirme icin tesekkur ederim Muzaffer , acik havada (sokakta) yaptim kaynagi ama bi dahaki sefere kesinlikle maske takarim yinede. Kaynakci maskesi vardi ama o camdan hicbirsey gozukmuyor ki(gunes bile) , herhalde isin inceligi orada veya o cam gereginden fazla karartilmis bilmiyorum.
Kucukken (ortaokula giderken) kaportacida calismistim orda gazalti kaynagiydi sanirim onu gormustum (karpit falan konuyordu bi tankin icine) ama hic yapma firsatim olmadi , biryerde yapma sansim olursa kesinlikle onuda ogrenmek isterim :)

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Güneşi görememen normal sadece kaynak dikişindeki eriyik demiri belli belirsiz görürsün o kadar :) Elektrot kaynağının da sıcaklığı biraz düşük oluyor onun da etkisi var tabi. Elektrot kaynakta temas ettikçe kaynatma oluyor, gaz altında tetik var tetiğe bastıkça kaynatma oluyor o bakımdan biraz daha emniyetli ve bir de kaynağın üzerinde cüruf tabakası olmadığı için estetik olarak daha yakışıklı dikişler atılıyor pahalı alet olmasa alacağım bir tane cızt cızt sağı solu kaynatıcam :D

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Güneşi görememen normal sadece kaynak dikişindeki eriyik demiri belli belirsiz görürsün o kadar :) Elektrot kaynağının da sıcaklığı biraz düşük oluyor onun da etkisi var tabi. Elektrot kaynakta temas ettikçe kaynatma oluyor, gaz altında tetik var tetiğe bastıkça kaynatma oluyor o bakımdan biraz daha emniyetli ve bir de kaynağın üzerinde cüruf tabakası olmadığı için estetik olarak daha yakışıklı dikişler atılıyor pahalı alet olmasa alacağım bir tane cızt cızt sağı solu kaynatıcam :D
Ya ben elektrot kaynagi alicam da koyacak yerim yok, arkadasimin hobi evi dahil 3 adet evi oldugundan sikinti yasamiyor:) , bakalim insallah onumuzdeki 10 yillik kalkinma planim icinde mustakil ev projem var :) eger allah nasip ederde girisirsem muhtesem bir garajimda olacak , eger garajim olursa piyasada ne kadar alet-edevat-makina varsa hepsini toplayacagim . Simdi onlar dusunsun :)

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ya ben elektrot kaynagi alicam da koyacak yerim yok, arkadasimin hobi evi dahil 3 adet evi oldugundan sikinti yasamiyor:) , bakalim insallah onumuzdeki 10 yillik kalkinma planim icinde mustakil ev projem var :) eger allah nasip ederde girisirsem muhtesem bir garajimda olacak , eger garajim olursa piyasada ne kadar alet-edevat-makina varsa hepsini toplayacagim . Simdi onlar dusunsun :)

İnşallah :) Temel malzeme listesinin bir kısmı şu olmalı :D

Makaslı hidrolik lift, kracher k5, dewalt dwp849, 200 litre kompresör. Bunlar olursa gerisi çorap söküğü :D

Şuradaki garajlara da bir göz at derim fikir vermesi açısından :D

http://www.detailingworld.co.uk/forum/forumdisplay.php?f=31&daysprune=-1&order=desc&sort=views

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Forumda baya usta varmış çok sevindirici. Aracı yarın alıyorum, resimlerini size gösterdiğimde gözlerinizi tutamayıp ağlayabilirsiniz, hatta gözlerinizden kan gelebilir o derece felaket boyası :D :D :D Eskişehir'de 800 liraya komple boya atan bir usta bulduk sanırım, ancak afyon'da olması işime gelir hem yakında olup müdahale edebilirim hem ödeme planım sayesinde işin adam gibi yapıldığını garanti edebilirim, sanayi esnafıyla aram iyidir, illa ki birini araya sokup işçilik ücretinden yedirilen kazığı insani boyuta indirebilirim :D

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Forumda baya usta varmış çok sevindirici. Aracı yarın alıyorum, resimlerini size gösterdiğimde gözlerinizi tutamayıp ağlayabilirsiniz, hatta gözlerinizden kan gelebilir o derece felaket boyası :D :D :D Eskişehir'de 800 liraya komple boya atan bir usta bulduk sanırım, ancak afyon'da olması işime gelir hem yakında olup müdahale edebilirim hem ödeme planım sayesinde işin adam gibi yapıldığını garanti edebilirim, sanayi esnafıyla aram iyidir, illa ki birini araya sokup işçilik ücretinden yedirilen kazığı insani boyuta indirebilirim :D

Bir arabaya yaklaşık 4-5 kilo civarı boya atılır. Bilmiyormuş gibi davranıp nasıl boyanacağı hakkında bilgi edinin. Mevcut boyanın üzerine boya atacaklarsa yarın getiriyorum diyerek oradan ayrılın ve bir daha önünden bile geçmeyin.

İşini iyi yapan bir usta aracı öyle bir boyar ki exper boya ölçer dayadığında boyasız raporu verir. Bu işin de ister istemez ona göre bir ücreti olur. Önce aracın dışındaki bütün parçaları sökülür ve bir güzel zımpara atılarak eski boyası çıkartılır (Bunu lazerle yapan yerler de var, ücreti de ona göre.) Ondan sonra acele etmeden yavaş yavaş katman katman boyayı homojen bir biçimde atar ve düzgün kuruması için ne gerekiyorsa yaparak aracı size teslim eder. Bu tip ustalar ertesi gün araç hazır abi demez. Ayda birkaç müşterisi ya vardır ya yoktur. Bildiğin sanatçı gibidirler. 800 lira bu tarz bir hizmet için düşük bir rakam fakat bir kere boyattıktan sonra yıllarca sorun yaşamazsınız. Benim tanıdığım bir boyacı yok fakat araştırırsanız internetten bulabilir ve bu tarz bir ustaya yaptırmanızı tavsiye ederim.

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir arabaya yaklaşık 4-5 kilo civarı boya atılır. Bilmiyormuş gibi davranıp nasıl boyanacağı hakkında bilgi edinin. Mevcut boyanın üzerine boya atacaklarsa yarın getiriyorum diyerek oradan ayrılın ve bir daha önünden bile geçmeyin.

İşini iyi yapan bir usta aracı öyle bir boyar ki exper boya ölçer dayadığında boyasız raporu verir. Bu işin de ister istemez ona göre bir ücreti olur. Önce aracın dışındaki bütün parçaları sökülür ve bir güzel zımpara atılarak eski boyası çıkartılır (Bunu lazerle yapan yerler de var, ücreti de ona göre.) Ondan sonra acele etmeden yavaş yavaş katman katman boyayı homojen bir biçimde atar ve düzgün kuruması için ne gerekiyorsa yaparak aracı size teslim eder. Bu tip ustalar ertesi gün araç hazır abi demez. Ayda birkaç müşterisi ya vardır ya yoktur. Bildiğin sanatçı gibidirler. 800 lira bu tarz bir hizmet için düşük bir rakam fakat bir kere boyattıktan sonra yıllarca sorun yaşamazsınız. Benim tanıdığım bir boyacı yok fakat araştırırsanız internetten bulabilir ve bu tarz bir ustaya yaptırmanızı tavsiye ederim.

Son 1 haftada bir çok şey öğrendim boya hakkında, boya tamamen soyulmazmış, soymak istemezmiş boyacı o pas önleyici katmanı. Sadece zımpara atılıp boya kaldırılıp o pütürlü yüzeye astar atılır ve atılan astar pürüzlü olmaması için tekrar zımparalanırmış. Mevcut hava şartlarında astarın kuruması biraz güç olduğundan 1 haftayı bulabilirmiş bu işlemler, daha sonra yapılan astar uygulaması üzerine boya içine sertleştirici atılıp, arkasına da vernik atılırmış. Bu işlemler sırasında 2.5 kilo boya gidecekmiş...

Ayrıca ben o mikron işini de bir çok boyacıya bizzat giderek sordum. İçlerinden kendine güvenen birisi şöyle dedi " benim attığım boyayı hiç bir kaportacı anlamaz ancak makina ile bakılır ise görülebilir. Ha bir de mikron tuttururum diyenler var, onlara inanmaman lazım çünkü fabrikasyon boyalı araçları robotlar boyuyor, aşırı yüksek basınçlı pompalar ve çok ince tabancalar püskürttüğü için biz 2.5-3 kilo ile araba boyuyorsak o aletler 1.5 kilo ile kocaman arabayı boyayabiliyor ve o halleriyle çıplak şekilde fırına giriyorlar, biz o kadar boya ile boyamaya kalksak astar gözükür hehe" şeklinde bir ifadesi oldu :D Mikron tutturma falan hikaye imiş yani, ancak üst düzey boya işçiliği ile boyacı kaportacı kandırabilirmiş :D

t.abel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Èğer kaportada macun çekilecek kadar bir işlem yoksa, yani yüzey çok düzgünse mikron tutturulur , işin sırrı zımpara :)

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
kanka sen naaptın öyle ya :) yakın olsak varya sokardık benim garaja, ver yansın boyaları. :D zamanında boyacıda çalışmıştım çırak olarak, tam olarak ne gider bilmem ama elim yatkındır az çok, biliosun zaten vectranın tamponu boyayarak iyice elim alıştı :D ahh ulan beee