Kilometre Düşürme

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu beyindeki değeri op-com ile görebiliyor muyuz?

excellence

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu beyindeki değeri op-com ile görebiliyor muyuz?

Bugün Opel Odak musteri hizmetleri ile gorustum. Opel servislerinde kullanilan cihaz sanirim tech 2 ve bu cihazda motor km bilgisi gorunmuyormus. Servise ekspertiz islemi icin goturdugumde ise clup card ile bakip hangi km'de ne gibi islem yapilmis anlasilabilecekmis. Bu dolandiriciligi yapan adam yetkili servise gitmediyse tabiki hic bir sonuca varamayacagim....

Ben yetkili servis haricinde bir servise goturdum ve buradaki Bosh marka cihazla motordaki km sayacindan km bilgisine ulasabiliyor.

Allah izin verirse bu km'nin dusurldugunu yazili bir evrak sekline donusturebilirsem onumuzdeki hafta ilk once maddi kaybim icin tazminat davami acacagim. Kazanirsam da "nitelikli dolandiricilik" suclamasi ile yeni bir dava acacagim.

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar;

Aylardır çeşitli internet sitelerinde ilk defa sahibi olacağım araç için araştırmalar sonucunda opel astra h almaya karar verdim.

Devir ekonomi devri ve paranın kolay kazanılmadığı bu hayatta satın alacağım arabanın model yılı ve kilometresine göre uygun fiyatta araç bulup hatta mümkün mertebe "pazarlık sünnettir" felsefesiyle nacizane elimden geldiğince bütçem çercevesinde bir arabaydı ve kafama çok yatmıştı.

Opel Astra 1.3 Cdti (H) Enjoy paket, siyah renk, cam tavan, sarı renkli deri döşemeler, zenon far ve sisler, tompon eklemeleri vs... Daha ne isteyebilirdim ki ! Bir opel'e yakıştırdığım bir çok şey vardı bu arabada... model yılı 2007 olduğu için ilandaki 118.000 km benim için çok makul bir kilometreydi...

Eşim ile de konuşup onayını aldıktan sonra dişimizden tırnağımızdan arttırarak biriktirdiğimiz paramızla bu arabayı kesin olarak almaya karar verdik.

Araç sahibi ile irtibat kurup aracı istanbul'daki bir sanayi sitesine götürebilmek konusunda ricada bulundum. Saolsun yapmış olduğu iş nedeniyle bir fedakarlıkda bulundu.

İlk önce boya konusuna hakim bir arkadaş arabaya A'dan Z'ye bakarak sadece bagaj kapağında lokal bir boya olduğunu belirtti. Mekanik konusunda farklı bir usta da hemen işini yapmaya koyuldu. Kaptu açtı, araba çalışırken çıkan sesleri dinledi acaba farklı bir ses varmı diye.... Motor yağ kapağını açıp üfleme olup olmadığını, araca gaz verdiğinde egzozdan aşırı duman atıp atmadığını kontrol etti. En son elinde bir bilgisayar ile gelip aracın bağlantısını yaptı ve ekranda herhangi bir arıza olup olmadığını kontrol etti.

Sonuç; Bu araba alınır, model yılına göre gayet temiz bir araç olduğu kanaati...

Ertesi gün araç bedelini ilgili banka hesabına havale yapıp, noterden ise satışı aldım...

Evet yazımın başında da belirttiğim gibi şahsıma ait ilk araba hayalimdeki gibi bir opel oldu...

Arabayı hemen (reklam olmasın diye yazmıyorum) iç/dış temizliğe gönderdim.. Malum; siyah renk bir araba ve sarı renk deri döşemeler,tertemiz olmalıydı.. Ne olursa olsun yabancı eller dokunmasın, mazallah hırsız içine girip birşey çalmasa bile beni arabamdan soğutmasın diye alarm taktırdım aynı gün.. Herşey usulüne uygun olsun diye "mühürsüz" olan app plakaları çıkarttırıp "mühürlü" app plakalarını taktırdım. İlk defa opel astra araca sahip olduğum için arabadaki hantallığın normal olduğunu sanıyordum fakat kontrol ettirdiğimde turbodaki bir arızadan kaynaklandığını öğrendikten hemen sonra 300-500 TL'nin önemi yok deyip ayaptırdım. Artık arabam hantal değil benim için gayet iyi bir performanstaydı...

Herşey son 15 gün içinde oldu....

Güzel geçen 15 günün ardından bugün öğrendiğim şeyden sonra artık uykularım kaçtı...

Malesef 118.000 km diye aldığım aracımın aslında 195.000'de olduğunu öğrendim. Kendimi şu an dünyanın en aptal insanıymış gibi hissediyorum. Halbuki bu arabaya verdiğim parayı ben çok zor şartlarda kazanmıştım. Biraz para biriktirebilmek uğruna çocuk sahibi olmayı bile eşimle ertelemiştik.

Çok zoruma gidiyor bu yaşadığım olay...

Parayı, pulu geçtim... Bu hayallerimi çalan insanlarla kanun önünde hesaplaşmak istiyorum. Ben "Dolandırıldım"...

Kilometresi düşürülmüş deyip yada herkes yapıyor bunu deyip sineye çekmektense "ibreti alem" için bunun hesabını sormak gerektiği düşüncesindeyim.

Noter satışında aracın 118.000 Km'de olduğu belirtilmediği için benim lehime delil yok fakat bu aracı satan kişi internet sitesinde yayınladığı ilanda aracın 118.000 km'de olduğunu belirttiği için bu ilanı delil olarak kullanabilirmi diye cevapsız sorular var kafamda...

Bana bu konuda yardımcı olabilecek, özellikle hukukçu arkadaşların yorumlarını merak ediyorum.

Saygılarımla,

Belki verdiğin parayı ''maddesel'' olarak sineye çekebilirsin, fakat hayaller bir yana o ilk arabam diye anlattığın o heves ve heyecanın asla telafisi olmaz.Bende yaşadım, üstelik maddi değeri gülünecek kadar düşük birşyde.Ama o heyecan ve heves parayla ölçülmez.

recep76

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
recep76.blogspot.com
Bugün Opel Odak musteri hizmetleri ile gorustum. Opel servislerinde kullanilan cihaz sanirim tech 2 ve bu cihazda motor km bilgisi gorunmuyormus. Servise ekspertiz islemi icin goturdugumde ise clup card ile bakip hangi km'de ne gibi islem yapilmis anlasilabilecekmis. Bu dolandiriciligi yapan adam yetkili servise gitmediyse tabiki hic bir sonuca varamayacagim....

Ben yetkili servis haricinde bir servise goturdum ve buradaki Bosh marka cihazla motordaki km sayacindan km bilgisine ulasabiliyor.

Allah izin verirse bu km'nin dusurldugunu yazili bir evrak sekline donusturebilirsem onumuzdeki hafta ilk once maddi kaybim icin tazminat davami acacagim. Kazanirsam da "nitelikli dolandiricilik" suclamasi ile yeni bir dava acacagim.

Astra H araçta motor beyni ve Gösterge paneli yani tachometre km bilgisi tutar. Odak opel kiminle görüştüğünü bilmiyorum fakat bilmeyen birine denk gelmişsin. Hatta bu konunun ilk sayfalarında tech2 ile motor beyninde km bilgisinin resmini çektim. Yetmedi Corsa D modelinin km düşürülmüş şekilde resmini çektim forumda paylaştım. Eğer satan kişimi motor beynini değiştirmediyse pek değiştireceğini sanmıyorum.

Bu resim astra h araca aittir. Motor beynindeki km.
ecmn.jpg

Bu resim Corsa D daha açık belli.
corsad.jpg

Bazen bu yaşanan olaylar için üzülüyorum bazen seviniyorum. Ben astra h aracımı satmak istedim.

Alıcılar neler neler düşünüyor. Anlatıyorum bak orijinal km istersen servise gidelim onlar bile bilmez ben size anlatırım falan filan. Yok 500lira daha pazarlık yapalım. Satıştan çektim aracımı şuan biniyorum. Ve en yakın arkadaşıma 500 değil 1000lira daha uyguna veririm o tarz insanlara vermem. O nedenle artık ikici el araç eğer çok düzgünse satmak çok zor. Eğer düzgün bir araç değil sorunlu bir araç ise satmak o kadar kolay.

excellence

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Astra H araçta motor beyni ve Gösterge paneli yani tachometre km bilgisi tutar. Odak opel kiminle görüştüğünü bilmiyorum fakat bilmeyen birine denk gelmişsin. Hatta bu konunun ilk sayfalarında tech2 ile motor beyninde km bilgisinin resmini çektim. Yetmedi Corsa D modelinin km düşürülmüş şekilde resmini çektim forumda paylaştım. Eğer satan kişimi motor beynini değiştirmediyse pek değiştireceğini sanmıyorum.

Bu resim astra h araca aittir. Motor beynindeki km.
ecmn.jpg

Bu resim Corsa D daha açık belli.
corsad.jpg

Bazen bu yaşanan olaylar için üzülüyorum bazen seviniyorum. Ben astra h aracımı satmak istedim.

Alıcılar neler neler düşünüyor. Anlatıyorum bak orijinal km istersen servise gidelim onlar bile bilmez ben size anlatırım falan filan. Yok 500lira daha pazarlık yapalım. Satıştan çektim aracımı şuan biniyorum. Ve en yakın arkadaşıma 500 değil 1000lira daha uyguna veririm o tarz insanlara vermem. O nedenle artık ikici el araç eğer çok düzgünse satmak çok zor. Eğer düzgün bir araç değil sorunlu bir araç ise satmak o kadar kolay.

Recep bey merhaba ve verdiğiniz bilgi benim için önemliydi çok teşekkür ediyorum.

Dün foruma yazdığım şeyleri yetkili opel servisinden haber beklerken mobil cihazımdan yazmıştım ve konu şuanda çok farklı boyutlara geldi ve bende ne düşünmem gerektiğini artık bilemez oldum.

Opel Odak'tan aldığım bilgiden sonra Cevizlibağ Akınsal Sanayi Sitesindeki ustama arabayı tekrar götürüp km bilgisini tekrar kontrol ettirdiğimde beyindeki verilere göre 195.550 km'de olduğunu teyit ettirdim.

Daha sonra tanıdıkların ricası ile araç plaka bilgisi ile Opel Balkan'dan arabanın geçmişe dönük servis kayıtlarını çıkarttırdım ve aşağıda sizlerlede payaşıyorum.

Tarih - Km.
12.06.2007 - 8.246
15.08.2007 - 15.077
19.10.2007 - 20.086
04.12.2007 - 20.590
04.03.2008 - 28.435
10.08.2009 - 62.063
05.02.2010 - 82.097
01.08.2012 - 111.720

Ayrıca araç muaine tarihlerine göre km durumu ise;

08.01.2010 - 79.856
27.01.2012 - 98.786

Elimdeki bu veriler bu şekilde. Aracdaki km göstergesi ile araç beynindeki sayaç arasında 80.000 km fark var... Aracın bakım tarihlerine göre kayıp olan 80.000 km hangi arada silindiğine anlam veremiyorum. Bu tabloya göre aracın km düşürüldüğü kanaatine varılamıyor.

İşin en tuhaf tarafı ise şu ki; Odak aracın orjinal cihazı olduğunu belirttiği tech2 ile beyindeki km bilgisine ulaşılmadığını söylüyor. Balkan oto şubesinde ise durum daha farklı, aracın beyninde böyle bir sayaç olmadığını iddia ediyorlar. hatta ben söylediğimde de bana öyle bir bakışları vardı ki o an utanmadım dersem yalan söylemıs olurum. Abim Mercedes Yetkili servisinde Servis şefi ve mercedesi yemiş yutmuş bir adam. Mercedeste 1 değil 2-3 ayrı yerde sayacın olduğunu hatta bazı parçaların bize kendine ait sayaçların olduğunu söylerken Opel'de sadece 1 sayacın olduğunu belirtmeleri ve bunu söyleyenin Yetkili Servis olması... Kime veya neye inanacağımı şaşırdım artık..

Yetkili servise mi inanmalıyım yoksa bağımsız bir servisin elinteki test cihazınamı bilemiyorum.

Dava açacak olsam "km düşürüldüğüne dair" suçlayıcı veya delil teşkil edecek şu durumda elimde bir şey yok.

tahtaravalli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oda birşeymi. 2010 model 0 araç alınıp rodaj süresi geçtikten sonra 1 senede 150 bin km yapılmış(hiç servise ugramadan) sonra km 14 bine düşürülmüş.15 bin bakımı için yetkili servise gidilerek bakım yapılmış.Araç 25 bin km ile satılmış.Alan adam yetkilideki 15 bin bakımına bakıyor başka birşeye degil. Malesef dolandırıcılığın sınırı yok

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İstanbulda bir çok opel yetkili servisi var telefon edip durumunuzu söylemeden sanki yeni ikinci el araç alacakmışsınızda ekspertiz ettirecekmişsiniz gibi buradaki bilgileri de gördüğünüzü söyleyerek danışabilirsiniz.Odak ta takılı kalmayın.

excellence

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İstanbulda bir çok opel yetkili servisi var telefon edip durumunuzu söylemeden sanki yeni ikinci el araç alacakmışsınızda ekspertiz ettirecekmişsiniz gibi buradaki bilgileri de gördüğünüzü söyleyerek danışabilirsiniz.Odak ta takılı kalmayın.

Nihayi kararı Balkan'dan duyduklarımdan sonra karar verdim zaten. Bu aracı ekspertize götürmem durumunda km.'sinin orjinal olduğunu belirteceklermiş...