Komik bir soru: dizel araç nasıl kullanılır?

23022010a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar araştırma yaptım herkes farklı şeyler söylemiş. İlk defa dizel araç kullanıyorum hatta ailede ilk defa dizel araç aldık.
Şimdi, araç 2003 corsa 1.7 DI (turbosuz).

1. Stop ederken de beklemek şart mı? Turbo yok diye durunca hemen kapatıyorum kontağı :D
2. Vites değişimi ne zaman yapılır? 2000 diyen var 3000 diyen var... Kafam iyice karıştı. Genelde 2500 de atıyorum ben. 1. vitesi hiç zorlamıyorum, 2. vitesi az zorluyorum, 3e vurunca artık basıyorum.
3. depo full olduğu zaman ilk çeyrek depoyla 220 250 km yol yapıyor. Fakat ondan sonra yaptığım 120 150 km yolda yine çeyreğe yakın yakıt gidiyor.

3 kere yakıt aldığım için 2 değer yazabilecem ancak: 6,26 litre ve 7,21 litre (bu değerin sebebi havaların -24lere kadar ulaşması ve aracın durduğu yerde bayaa bi çalışması)

exilegs

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1-Şart değil bana göre...Bende turbo dizel var...Beklemem...İlk çalıştırdığımda ilk 5 km'de 50 km hızı geçmem.

2-Vites değişimini fazla takma yakında ne zaman değiştireceğini motorun sesine göre otomatikman gerçekleştireceksin.....

3-Depo alta doğru daralıyor herhalde..Onu bende çözemedim...

23022010a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkürler.

Daha önce kullandığım Lacetti daha beterdi. Kontağı kapatırken diyelim yarım depo var. Kontağı açtığımda yarım depodan az var :D

metin_7

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle aracınızı calıstırdıgınızda biraz bekleyın sonucta dizel yanıcı bir madde patlıyıcı degıl yanma odası ne kadar ısınırsa size o kadar iyi performans verıcektır vitese gelınce birinci vites haric diger viteslerin hepsini tam olarak 3000 devirde atmaya calısınki ndn dersenız vıtesı 3000de attıgınızda tork kaybı olup bır ust vıtesde devir 1000 yada 1500e kadar dusup tekrar yakıt cekip hızlanmaya calısacaktır böyle olmasın tam 3000de atında bır ust vites min 2000 devire kadar inerki buda sizin torkun basladıgı dönemlerdır yakıt konusuna gelirsekte depo samandıra hesabındadır elektronık degıl eger yokus yukarı asagı bırakırsanız fullde gösterır bitikte cunku depo v seklındedır :)

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de ilk dizel aracımıza biniyorum.

aracı durdurmadan önce eğer devirli kullandıysam biraz bekliyorum ama devirli kullanmadıysam pek beklemiyorum.

çalıştırır çalıştırmaz da gitmeye başlıyorum çünkü kullanma kılavuzunda bekleme yapmayın ilerleyin yazıyor. (çok mantıklı zaten araç rölantide hiç ısınmıyor yol gidince ısınıyor)

Son düzenleme:

babay22

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben de ilk dizel aracımıza biniyorum.

aracı durdurmadan önce eğer devirli kullandıysam biraz bekliyorum ama devirli kullanmadıysam pek beklemiyorum.

çalıştırır çalıştırmaz da gitmeye başlıyorum çünkü kullanma kılavuzunda bekleme yapmayın ilerleyin yazıyor. (çok mantıklı zaten araç rölantide hiç ısınmıyor yol gidince ısınıyor)
ısınma açısından değil de yağlama açısından 1-2 dk bekliyorum ben.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dizel araçları sevmiyorum, benim kullanma stilime uymuyorlar. :)

23022010a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle aracınızı calıstırdıgınızda biraz bekleyın sonucta dizel yanıcı bir madde patlıyıcı degıl yanma odası ne kadar ısınırsa size o kadar iyi performans verıcektır vitese gelınce birinci vites haric diger viteslerin hepsini tam olarak 3000 devirde atmaya calısınki ndn dersenız vıtesı 3000de attıgınızda tork kaybı olup bır ust vıtesde devir 1000 yada 1500e kadar dusup tekrar yakıt cekip hızlanmaya calısacaktır böyle olmasın tam 3000de atında bır ust vites min 2000 devire kadar inerki buda sizin torkun basladıgı dönemlerdır yakıt konusuna gelirsekte depo samandıra hesabındadır elektronık degıl eger yokus yukarı asagı bırakırsanız fullde gösterır bitikte cunku depo v seklındedır :)

Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz iiçin :D
3000 devirde araç gereğinden fazla bağırıyor ve siyah duman atıyor. Peki bu normal mi?

Valla benim de kullanma şeklime dizel gitmiyor, hatta ilk defa dizel araç aldık ama uygun fiyata denk geldi aldım :)

haydut25

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hava filitresini 10 bin km yi bekleme.5binde bir değiştir.ARacın rahat eder siyah duman keser yakıtın düştüğünü farkedersin.

23022010a

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hava filitresini 10 bin km yi bekleme.5binde bir değiştir.ARacın rahat eder siyah duman keser yakıtın düştüğünü farkedersin.

Değişeli daha 1600 1700 km oldu abi. Tavsiye edeceğin fltre var mı?